Z iPhone 13 si zavoláte i bez mobilního signálu. Apple chystá velkou novinku

iphone 13

Od odhalení letošních iPhonů nás dělí necelý měsíc, a i když o nich máme díky všemožným únikům poměrně ucelenou představu, stále se objevují nové informace. Tu poslední má na svědomí uznávaný informátor Ming-Chi Kuo a jedná se o poměrně velkou věc.

Z iPhone 13 si zavoláte i bez mobilního signálu

Jestliže u loňské generace jsme se konečně dočkali podpory sítí 5G, v letošním roce půjde Apple s konektivitou ještě dál. Dokonce tak daleko, že by mělo být možné zavolat si i z míst, kam nedosahuje žádný mobilní signál. Kuo tvrdí, že letošní iPhony budou disponovat satelitní komunikací, údajně se budou moci připojit k satelitům na nízké oběžné dráze (Low Earth Orbit), a to v pásmu n53.

Toto pásmo využívají jak satelity Starlink od společnosti SpaceX, tak satelity společnosti Globalstar. Právě druhá jmenovaná firma je zmíněna jako hlavní adept na spolupráci s Applem. Podle Kua má být satelitní komunikace kvalitativně srovnatelnou s 5G v pásmech mmWave, což znamená velmi vysokou rychlost i odezvu. O spolupráci se satelity se údajně postará upravený modem Snapdragon X60 od Qualcommu, čímž Apple získá náskok nad konkurencí; ta se satelitní komunikace dočká až příští rok s modemem Snapdragon X65.

A jak to bude s placením za satelitní připojení? Nejjednodušším scénářem by podle Kua byla cesta přes mobilní operátory spolupracující s Globalstar (nebo Starlink). Uživatel by měl vše na jedné faktuře, o jeho peníze by se pak oba poskytovatelé podělili. To je ale zřejmě píseň vzdálené budoucnosti, neboť satelitní komunikace je v současnosti poměrně drahá. Jak nově zmiňuje server Bloomberg, satelitní komunikace v iPhonech bude pravděpodobně dostupná pouze pro nouzovou komunikaci skrze iMessage.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku