Domů » Bleskovky » Z App Store i Google Play zmizí přes 800 tisíc aplikací. Nad důvody zůstává rozum stát

Z App Store i Google Play zmizí přes 800 tisíc aplikací. Nad důvody zůstává rozum stát

Obchody s aplikacemi jsou hlavní devízou chytrých telefonů. Ačkoli máme pocit, že do nich aplikace pouze přibývají, velké množství z nich je také pravidelně vyřazováno. Společnost Pixalate, která vydává pravidelné shrnutí vyřazených aplikací pod názvem H1 2021 Delisted Mobile Apps Report, se zaměřuje na důvody, proč aplikace musí digitální obchody opouštět.

Google Obchod Play aplikace
Aplikace do obchodů nejen přibývají, ale jsou také vyřazovány

Pixalate přitom zkoumalo více než 5 milionů aplikací na obou platformách, přičemž za první pololetí roku 2021 muselo App Store a Google Play opustit přes 813 000 aplikací. Důvody pro vyřazení se různí: tím nejčastějším je cílení na děti mladší 12 let (89 procent případů) či absence zásad ochrany osobních údajů (59 procent případů).

delisted apps app store 9to5mac 1
Počty vyřazených aplikací z App Store a Google Play v 1. a 2. kvartálu roku 2021

Zpráva Pixalate také uvádí, že v 83 procentech případů vyřazených aplikací byl problém s adresou: buďto jim chyběla korespondenční adresa (konkrétně 78 procent) nebo nebyla správná (v 5 procentech případů). V případě Google Play mělo 66 procent aplikací potíže s vyžadováním „nebezpečných“ oprávnění – kupříkladu 27 procent vyžadovalo přístup k GPS a 19 procent požadovalo přístup k fotoaparátu.

delisted apps app store 9to5mac
Nejpopulárnější vyřazené aplikace

Nutno podotknout, že se nejedná jen o pochybné a obskurní aplikace a hry. Například všechny vyřazené aplikace z App Store měly v souhrnu 21 milionů uživatelských recenzí. Mezi vyřazenými aplikacemi se ocitly také aplikace Quik od GoPro či Word Streak With Friends od Zingy.

Dominik Vlasák

4 komentářů

 1. Jen ať to pořádně čistí, je tam víc odpadu než na smetišti.

  • Jediné, čeho se dosáhne, že se lidi přestěhují na jiné obchody nebo začnou apky shánět pokoutně. Fakt skvělé zvýšení bezpečnosti!¨
   Mám na Play jednu apku, používá ji pár lidí jako bránu do rezervačního systému ateliéru. Apka funguje, není na ní co měnit, ale každou chvíli mně od Google přijde upozornění, že musím něco udělat, aby ji nesmazali. Propána proč?
   Navíc některé věci jsou jen formální, např. aplikace na sledování hovorů nesmí ve verzi pro Play mít přístup ke kontaktům. Ehm, tím pádem trochu ztrácí smysl existence, ne?

  • @Libb

   Myslím, že je doba již poněkud „přeapkovaná“
   úklid vítám, nicméně „politika“ těchto firem je k smíchu, ty jejich „kritéria“
   Čekám kdy bude appka „jak se ti dnes čůralo“
   Co se tejče brány do rezervačního systému. To je tak velkej problém udělat na to jednu tupo webovku, díky který nepřeba apek, tj dostane se tam každěj bez ohledu na železo který má k dispozici (Jabko, Droid, Wokna..)

 2. nevim proč by nad tím mēl rozum stát,nejak nechapu .duvody jsou uplne v poradku

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).