Domů » Bleskovky » YouTuber si postavil unikátní počítač do kapsy. Běží na něm macOS Big Sur

YouTuber si postavil unikátní počítač do kapsy. Běží na něm macOS Big Sur

Operační systém macOS od Applu je nerozlučně spjatý s jeho počítači. Na rozdíl od Windows či Linuxu nelze jednoduchou metodou spustit macOS na čemkoli, což platformu od Applu do jisté míry limituje, ale zároveň umožňuje synergii hardwaru a softwaru, která není u konkurenčních systému možná.

macOS Handheld PC
macOS lze s trochou kreativity spustit na roztodivných zařízeních

Díky projektu Hackintosh nicméně není instalace macOS na jiné počítače než ty od Applu nemožná. Komunita stále vymýšlí nové způsoby, jak dostat operační systém giganta z Cupertina na další a další zařízení. Pomyslný milník překročil YouTuber Ike T. Sanglay Jr., kterému se podařilo spustit macOS Big Sur na kapesním počítači.

Handheld disponuje poměrně zajímavými specifikacemi. Ike pro jeho vytvoření použil LattePanda Alpha SBC, které osadil procesorem Intel Core m3, 8 GB RAM, 240GB SSD a ovladačem Arduino Leonardo. Vnitřnosti společně s displejem, klávesnicí a malými větráčky dal dovnitř speciálního krytu, který si vytiskl na 3D tiskárně. Vzhledem k tomu, že procesor uvnitř malého počítače je od Intelu, spustit na něm macOS Big Sur nebylo pro Sanglaye až tak složité.

World's First DIY macOS Big Sur handheld

Sanglay po složení svého počítače úspěšně nastartoval macOS Big Sur, nicméně na kameru toho příliš ze systému neukázal. S nejvyšší pravděpodobností systém nefunguje na 100 procent, minimálně ukazatel baterie není v provozu, alespoň podle záznamu. Ačkoli lze nad smyslem celého Sanglayova počínání pochybovat, je zajímavé vidět, jak málo stačí macOS Big Sur k úspěšnému fungování.

Michael Chrobok

Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

Diskuze k článku

  1. Žádnej počítač nepostavil, ale koupil a v originalnim textu „proces Hackintosh“ bych přeložil jinak….

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).