Domů » Bleskovky » YouTube nyní nabízí možnost přehrávání v rozlišení 4K (2160p)

YouTube nyní nabízí možnost přehrávání v rozlišení 4K (2160p)

Každý měsíc navštíví server YouTube více než 1 miliarda unikátních uživatelů, kteří přehrají více než šest miliard hodin videí. Každou minutou je na YouTube nahráno 100 hodin videí. A nyní mohou lidé na YouTube nahrávat i video v rozlišení 4K.

 

Abychom byli přesní, tato záležitost tedy byla do jisté míry umožněna již v minulosti, ostatně první videa v tomto rozlišení se na YouTube objevila již v roce 2010. Tehdy ale ještě nebyla podpora přímá, na výběr bylo maximální rozlišení 1080p (Full HD), pokud jste chtěli shlédnout video v rozlišení vyšším, museli jste v nastavení kvality videa kliknout na položku „Original“.

Nyní se v nastavení kvality videa objevila položka 2160p (4K). Takto nahraná videa mají rozlišení buď 4096 × 2160 pixelů nebo 3840 × 2160 pixelů. Musí být však ve 4K na YouTube nahrána, přepočítávání YouTube provádí pouze z vyššího rozlišení na nižší. Bohužel i u videa, nahraném na YouTube ve vysokém rozlišení, je snížen datový tok a je patrná vysoká komprese.

Pro spuštění videa ve 4K je zapotřebí rychlý internet a dostatečně výkonný počítač, ovšem možnost pustit si video v nižších rozlišeních (v případě YouTube jsou to 240p, 360p, 480p, 720p a 1080p) zůstala zachována. Na trhu ostatně prozatím není mnoho televizorů a monitorů s rozlišením 4K, stejně tak je minimum obsahu natočeného v tomto rozlišení. Nicméně tento krok YouTube vítáme jako další milník v jeho devítileté historii. Je to velký pokrok, když si uvědomíme, že v roce 2005 YouTube začínal s rozlišením 320 × 240 pixelů a to mu vydrželo až do roku 2008.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments