Domů » Bleskovky » YouTube nyní nabízí možnost přehrávání v rozlišení 4K (2160p)

YouTube nyní nabízí možnost přehrávání v rozlišení 4K (2160p)

Každý měsíc navštíví server YouTube více než 1 miliarda unikátních uživatelů, kteří přehrají více než šest miliard hodin videí. Každou minutou je na YouTube nahráno 100 hodin videí. A nyní mohou lidé na YouTube nahrávat i video v rozlišení 4K.

 

Abychom byli přesní, tato záležitost tedy byla do jisté míry umožněna již v minulosti, ostatně první videa v tomto rozlišení se na YouTube objevila již v roce 2010. Tehdy ale ještě nebyla podpora přímá, na výběr bylo maximální rozlišení 1080p (Full HD), pokud jste chtěli shlédnout video v rozlišení vyšším, museli jste v nastavení kvality videa kliknout na položku „Original“.

Nyní se v nastavení kvality videa objevila položka 2160p (4K). Takto nahraná videa mají rozlišení buď 4096 × 2160 pixelů nebo 3840 × 2160 pixelů. Musí být však ve 4K na YouTube nahrána, přepočítávání YouTube provádí pouze z vyššího rozlišení na nižší. Bohužel i u videa, nahraném na YouTube ve vysokém rozlišení, je snížen datový tok a je patrná vysoká komprese.

Pro spuštění videa ve 4K je zapotřebí rychlý internet a dostatečně výkonný počítač, ovšem možnost pustit si video v nižších rozlišeních (v případě YouTube jsou to 240p, 360p, 480p, 720p a 1080p) zůstala zachována. Na trhu ostatně prozatím není mnoho televizorů a monitorů s rozlišením 4K, stejně tak je minimum obsahu natočeného v tomto rozlišení. Nicméně tento krok YouTube vítáme jako další milník v jeho devítileté historii. Je to velký pokrok, když si uvědomíme, že v roce 2005 YouTube začínal s rozlišením 320 × 240 pixelů a to mu vydrželo až do roku 2008.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ip Man
Uživatel
Ip Man

No kdyby jenom málo televizorů, ale hlavně je málo 4K kamer. Respektive jsou tak drahé že si je mohou dovolit jen velké filmové studia jako jsou např. 20th Century Fox, Walt Disney Motion Pictures, Paramount Pictures, nebo Sony Pictures Entertainment a jejich režiserské esa jako např. James Cameron (Titanic, Avatar) Steven Spielberg (série Indiana Jones, E.T Mimozemšťan, Jurský Park atd ) George Lucas (Star Wars)

Buraczeko
Uživatel
Buraczeko

Neříkam že jsou 4K kamery levné ale určitě to není záležitost jen velkých filmových studií. 4K kamery např. od Sony jsem viděl okolo $6000 což je sice spousta peněz ale určitě to není nic nedostupného.

Matt (neregistrovaný)
Anonym
Matt (neregistrovaný)

Pojem 4K kamera vůbec nevypovídá o její ceně/dostupnosti.

Základ může začít na 100k za tělo a lze jít až do milionu. Minimálně v Praze je více než dost možností, kde sehnat jeden z mnoha typů RED nebo Arri, případně Canon 1DC.

Takže 4k kamer málo rozhodně není, naopak se už začíná přecházet na 6k.

imperator
Anonym
imperator

lol..naco 4k pri takej kompresii ? aj full hd vyzera jak 320×240…fujtabl

Peete
Uživatel
Peete

aj full hd vyzera jak 320×240…fujtabl… To nemůžeš myslet vážně toto :D

tslany
Uživatel
tslany

Namísto rozlišení by se měl google raději soustředit na samotný přehrávač. Ten jejich totiž prohraje proti kdejakému videopřehrávači na těch nejzapadlejších gayporno stránkách.

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

Teplometi jsou hlavne v Google, ať hnou zadkem a udělají přehrávač pro WP nebo pustí ten od MS.

marek1
Uživatel
marek1

maxxz: To neudělají, protože MS a Google se bytostně nemají rádi a protože to je největší konkurent na trhu desktopu, serveru, cloudu atd. Používám 3th party apky a je to v klidu. Není třeba Googlu a to je dobře :-)

Royce
Uživatel
Royce

Toho se nedočkáme, protože WP je pro Google jediná opravdová konkurence…

marek1
Uživatel
marek1

Jinak, jestli je tak velká komprese, poté to přeci ztrácí smysl.

janac_marek
Uživatel
janac_marek

To nie je tak celkom pravda. Záleží od typu zobrazenej scény a od sily kompresie.