TOPlist

Yale Smartphone Alarm: chytrý bezpečnostní systém do domácnosti (recenze)

Otestovali jsme pro vás chytrý bezpečnostní systém pro domácnosti Yale Smart Living, který vám pomocí mobilu umožní ochránit váš domov, kancelář nebo chatu. Vyjde levněji než objednání bezpečnostní agentury, můžete ho libovolně rozšiřovat, a ještě umožní využít základní služby chytré domácnosti. Na druhou stranu, stále se nejedná o nijak levnou položku – za celý set zaplatíte zhruba 13 600 Kč včetně DPH.

Smoatná společnost Yale vznikla již před 175 lety a od té doby se specializuje na zámky. S příchodem moderní doby samozřejmě zámky získaly řadu chytrých funkcí, do nabídky přibyly alarmy nebo bezpečnostní kamery. V dnešním testu se podíváme na Yale Smartphone Alarm, který seženete v několika variantách. My jsme měli k dispozici verzi SR-3200i obsahující kromě ústředny Yale Smart Hub a dálkového ovladače s klávesnicí ještě dva dveřní či okenní kontakty, jedno pohybové čidlo a jedno pohybové čidlo s kamerou.

To by mělo stačit k zabezpečení běžného bytu nebo rodinného domu. Pokud jste majiteli větší nemovitosti, můžete si vybrat sestavu s více čidly v základním balení, nebo přidat jednotlivá čidla podle vlastní potřeby. K jedné ústředně jich můžete připojit až 20, a to na bezlicenční frekvenci 868 MHz, která není zarušena například domácími sítěmi Wi-Fi.

K instalaci vám postačí šroubovák

Srdcem alarmu je ústředna Smart Hub, která musí být umístěna v blízkosti elektrické zásuvky a internetové přípojky. Díky vestavěné baterii odolá i krátkým výpadkům napájení. V případě, že vypadne internet, bude ústředna fungovat v lokálním režimu. Spustí tak případnou připojenou sirénu, ale nezašle vám informaci na mobilní telefon.

Po připojení ústředny je potřeba do mobilu stáhnout aplikaci Yale Home a zadat do ní sériové číslo ústředny. Následně pak můžete přes mobil ústřednu ovládat, dostanete informace o všech alarmech a můžete si prohlížet záznamy kamer.

https://www.youtube.com/watch?v=wfFX5gBhi8o

Třetím krokem je připojení čidel. Nejprve je rozmístíte nanečisto, abyste zjistili, jestli jsou v dosahu signálu. Aplikace má na to speciální testovací režim, po jehož aktivaci stačí stisknout tlačítko umístěné na čidle a hned vidíte, jestli se dokáže propojit s ústřednou či nikoliv. Jakmile najdete vhodné místo, čidla podle návodu instalujete napevno. Většinou k tomu stačí šroubovák, občas si pomůžete vrtačkou. Stejným tlačítkem, ovšem s jiným režimem aktivovaným v aplikaci, pak přidáte do systému jednotlivá čidla.

Pohybové PIR čidlo sleduje prostor před sebou a detekuje pohyb větších předmětů (nad 25 kg). Alarm tudíž nevyvolá vaše kočka ani většina psů, ale jen trochu větší rošťák už ano. Jeho vylepšená verze obsahuje také fotoaparát, takže do vašeho telefonu přenese obrázek osoby, která se před čidlem prošla. Dveřní nebo okenní kontakt je tvořen dvěma částmi, které vyvolají alarm, jakmile se křídlo okna nebo dveří vzdálí od zárubní.

Ústředna umí rozdělit čidla do dvou okruhů. Bez problémů tak nastavíte, aby třeba okolí domu bylo pod dozorem pohybových čidel neustále, a vnitřek domu, jen když nejste doma. Jeden okruh může zahrnovat třeba spodní patro, kde jsou jen vstupní dveře a nějaké místnosti, do kterých moc nechodíte. Ten může být zabezpečený, i když jste doma. Druhý okruh zahrnující horní patro pak může hlídat třeba i střešní okna. Ten samozřejmě v době své přítomnosti vypnete.

Chytrá domácnost jako bonus

K alarmu Yale Smartphone Alarm můžete přikoupit kromě již zmíněných čidel i mnohá další praktická chytrá zařízení. Patří mezi ně venkovní čidla pohybu, které odolají i povětrnostním vlivům. Vnitřní a vnější siréna schopná vzburcovat sousedy. SOS tlačítko pro rychlé přivolání pomoci se může hodit třeba seniorům. No a také detektor kouře pro ochranu před požáry a kuchařskými neumětely.

Obsah balení

  • 1× Yale Smart Hub
  • 2× dveřní či okenní kontakt
  • 1× pohybové čidlo
  • 1× pohybové čidlo s kamerou
  • 1× dálkový ovladač s klávesnicí

Další zajímavou součástí alarmu je bezpečnostní kamera schopná přenášet do vašeho mobilu obraz i za špatného osvětlení, takže dokáže natočit i noční tmou procházejícího zloděje. Yale SmartvView303 navíc svým designem zapadne mezi běžné vybavení vašeho bytu, takže je velká šance, že si jí lupič ani nevšimne. Yale dále nabízí digitální dveřní kukátko nebo chytrý zámek ENTR, který místo klíčů používá otisk prstu, PIN nebo čip.

Co se nám líbilo?

  • snadná instalace, široká nabídka příslušenství, propracovaná mobilní aplikace

Mít doma alarm se určitě hodí. Většinu času ale jen číhá na zloděje a bylo by proto škoda ho nevyužít i k jiným účelům. Yale nabízí ke svým alarmům jako jedno z příslušenství i chytrou zásuvku, kterou můžete zapínat nebo vypínat na dálku prostřednictvím mobilní aplikace, která je velice propracovaná. V případě odjezdu na dovolenou můžete pomocí zásuvek zapínat a vypínat světla v celém bytě nebo třeba televizi a dát tak zlodějům klamný pocit, že je někdo uvnitř. Dokoupit se dá také vnitřní senzor teploty. Jen škoda, že systému chybí napojení na Homekit od Applu či Google Home.

Co se nám nelíbilo?

pouze dva bezpečnostní okruhy, závislost na internetu a centrálním serveru, vyšší pořizovací cena, absence napojení na Apple Homekit a Google Home

Největší výhodou Yale Smartphone Alarmu je spolupráce s mobilním telefonem. Obejdete se bez drahé bezpečnostní agentury, a přitom máte neustále přehled o tom, co se ve vašem domě děje. A spoustu věcí můžete přes mobil pohodlně ovlivnit. Jen ta pořizovací cena by mohla být o něco nižší. Necelých čtrnáct tisíc korun rozhodně není nijak zanedbatelná částka.

Autor článku Roman Hálek
Roman Hálek
Technologie 21. století mě inspirují a neustále popohání vpřed. Rád o nich píši a ještě radši je všechny zkouším. A pokud zrovna nesedím u klávesnice, s nadšením běhám, nebo se proháním na kole, a s nepatrně menším nadšením dálkově studuji vysokou školu.

Kapitoly článku