Domů » Bleskovky » Xperie netáhnou, Sony bude v Evropě propouštět

Xperie netáhnou, Sony bude v Evropě propouštět

Prodeje smartphonů Sony Xperia neustále klesají, v minulém čtvrtletí si je koupilo pouze 1,6 milionů lidí, což je nejméně za posledních osm let. Japonský gigant tak musel snížit celoroční vyhlídku z 9 na pouhých 7 milionů prodaných telefonů.

Sony propustí čtvrtinu zaměstnanců

Přestože mobilní divize Sony i s malými počty prodaných smartphonů dokázala vykazovat mírné zisky, v minulém čtvrtletí spadla do červených čísel. Z tohoto důvodu se v Sony rozhodli učinit restrukturalizaci s cílem snížit provozní náklady; to ovšem odnesou zejména zaměstnanci firmy včetně těch evropských. Z bývalého švédského ústředí firmy v Lundu bude propuštěno asi 200 pracovníků z celkových 800, odejít má i dalších 400 lidí osob u externích dodavatelů. Restrukturalizace má být dokončena do konce března příštího roku.

I přes tato opatření vidí Sony budoucnost ve světlých barvách; do poloviny roku 2020 sice stále počítá se ztrátami mobilní divize, ziskovost by pak měl přinést boom 5G sítí. Na počátku příštího roku Sony představí novou generaci vlajkových smartphonů Xperia XZ4.

Sony Xperia XZ4 poodhaluje svoji specifikaci. Dostane displej s poměrem stran 21:9

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

22 komentářů

 1. aslynt (neregistrovaný)

  A diví se někdo, že to nikdo nekupuje, když celá XZ2 řada je prostě nedodělek, který kopíruje ostatní výrobce a své ergonomické přednosti typu čtečka v tlačítku neimplementovali, a do XZ3 navíc dali i ten blikající, vypalující a barevně rozladěný nesmysl? Doufám, že u XZ4 řady dostanou rozum zpět.

  • Carda (neregistrovaný)

   Pokud chtějí udělat tu ulktranudli 21:9 tak se asi nedostanou rozum jelikož asi použijí i ten samí panel :-D

  • famakate

   Co ej zle na tom paneli? Vsade ho vychvalovali do nebies.

   • Solarius (neregistrovaný)

    Nic – jsou to jenom plky těch co to viděli vypálený v krámu, kde to svítilo rok v kuse na stejných ikonách. Měl jsem 3 roky mobil se superamoledem co jel denně několik hodin a nevypálilo se nic. Teď mám docela kvalitní IPS, ale amoled byl lepší, protože černá byla černá a ne šedivá.

 2. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Možná netáhnou,ve videích nemá Sony konkurenci a osobně se k Sony s Novou XZ 4 vracím a rád!

  • Nema konkurenci? Tak jedine pokud mluvis o mirrorless, jinak ve videu je dnes jednoznacne kupredu iPhone.

  • tomm1k (neregistrovaný)

   Pokud už bych se rozhodl točit něco na mobil, tak určitě néé se Sony, když pánové neumí ani vyladit své vlastní čipy a konkurecne s jejich hardwarem fotí a točí líp. Když už točit mobilem, tak ač jako androiďák jedině iPhonem :-) V této disciplíně je apple oproti fotkám na špici.

 3. Jakub (neregistrovaný)

  Sony má nejlepší mobily. Hnusný retro Samsung nehci ani zadarmo. A šílenou nádstavbu od Huawei také ne.

  • tomm1k (neregistrovaný)

   Jasně, ……a proto mobilní divize Sony pomalu a jistě krachuje, je každoročně ztrátová a až na pár jedinců to nikdo nekupuje že :-) Do pěti let naštěstí přestanou existovat…možná i dříve :-)

  • Karel (neregistrovaný)

   Měl jsem vždy sony – asi 3 modely ještě od doby když se to jmenovalo sony erriccson, ale co se mi poslední xperia Z3 rozbila téměř s koncem záruky přešel jsem ke konkurenci a hle za stejný peníz vždy více muziky. Takže sony to u mě prosralo.

 4. Exodus (neregistrovaný)

  Jako co by chtěli. S vlajkovou lodi přijdou vždy půl roku poté, co vlajkové lodě představí konkurence. Zatrhli Compact, a ta cena také neodpovídá kvalitě. A ten nový design je šílený. Jsem zvědavý jak dopadne xz4. Chtělo by to jen o trochu menší rámečky s starým designem. Ne jak to dnes mají všichni kulaté. Čtečka prstu z boku, dobrý hardware, zapracovat na fotoaparátu, vrátit Jacka, vrátit vodeodolnost a konečně to může soutěžit s konkurencí. Mimochodem jsem velký fanoušek Sony.

 5. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Já také a jack bude vrácen-fotoaparát dostane tři snímače,voděodolnost vždy u Ixperií-tedy vlajkových lodí byla a zde bude také-takže se máme na co Těšit.

 6. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Mimochodem bude i XZ4 Compact-moc se na tento XZ4 Těším,navíc bude verze,označena X50-podpora 5G sítí,rovněž varianta 6 G Ram s uložištěm 256G.

 7. petras (neregistrovaný)

  A kdo by to kupoval? Design nuda jak v krematoriu. Vše dobré co kdy Sony mělo a má tak zabijou tak co by jako chtěli? Prej nejlepší telefony? Kdy naposled? Když to byl ještě SE ne? Hlavně,že vypouští top model co půl roku. Každej si řekne hmm dneska top model a za půl roku přijde další tak co bych to kupoval? Kdyby se alespoň výrazně lišili nebo tak něco. Jenže to jen pár kosmetických vylepšení a jinak se pořád plácaj v šedým průměru. Pořád tomu chybí ten wow efekt. Ať si o Samsungu myslíte co chcete tak tohle přesně umí. Bohužel pro Sony. Za mě osobně vrátit 3,5mm jack. Vyvarovat se výhřezu,vyvarovat se pádlovitosti. I tu voděodolnost u Sony zabili. Mimochodem já na ní ani trochu nelpím. Nutně vehementně ne! A samosebou foťák co neprzní fotky. A pak možná budu o něm uvažovat. Protože při pohledu na ty dnešní mobily zjišťuji,že si nemám co koupit.

 8. Všichni sem.
  Tady je 400k deficit.
  Práci najde každý.
  Kdy Vás můžeme očekávat přátelé?

 9. Ondra (neregistrovaný)

  Z mě Sony dojíždí na nespolehlivost a nekvalitu plynoucí mj. z malého počtu prodaných kusů. Kdo má trochu peněz a nechce řešit reklamace reproduktoru, displeje, ulomenou krytku čehosi…zvolí jinou značku. Kdo peníze nemá, zvolí Čínu, a i tak dopadne lépe z pohledu funkcí i spolehlivosti, nebo ho to aspoň nebude stát tolik peněz.

 10. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Vlastnil jsem Xperii Z,Z2,Z3Plus,Z5Premium,nikdy jsem žádnou reklamaci neřešil,za mne spolehlivý stroj,jistě je to věc názoru.

  • Radius (neregistrovaný)

   Přesně. Co skončil Siemens, tak mám jen SE a léta Sony. Co se týče spolehlivosti, tak v pohodě, poruchovost určitě není mimo normál.

   • Michal (neregistrovaný)

    Siemens, SE, Sony…to vypadá na S ovci? Po zániku Sony prejdes na Samsung?

 11. Marek Studnicka (neregistrovaný)

  Ale vůbec Ne,po zániku Sony přejdu na Xiaomi

 12. Radius (neregistrovaný)

  To bylo spíš na mě. Vůbec S ovce, Sagem třeba nikdy nechtěl, ale ten asi nebudeš pamatovat ? Je pár věcí, co bych u Sony změnil, nejsem jako Uni a podobní.

Napsat komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze. Pokud nechcete neustále vyplňovat pole Jméno a E-mail (nezveřejňuje se), doporučujeme se zaregistrovat. Vyžadované informace jsou označeny *