Domů » Bleskovky » Xiaomi slaví. Ve druhém čtvrtletí překonalo Apple, úspěšnější už je jen Samsung

Xiaomi slaví. Ve druhém čtvrtletí překonalo Apple, úspěšnější už je jen Samsung

S posledním červnem skončilo druhé čtvrtletí letošního roku, a i když výrobci smartphonů zatím ještě nezveřejnili své kvartální finanční výsledky, objevují se první nezávislé analýzy. Jednu z nich poskytla společnost Canalys, podle jejíž analýzy došlo v žebříčku největších pěti výrobců k překvapivé výměně pozic.

Xiaomi odsouvá Apple na bronzovou příčku

Výrobní i dodavatelský řetězec se zotavuje z pandemie COVID-19, což je znát i na dodávkách smartphonů. I když neznáme absolutní čísla, podle Canalys se na trh v minulém kvartálu dostalo o 12 procent více smartphonů než o rok dříve. Na první pozici se stále vyhřívá Samsung, kterému údajně v minulém čtvrtletí patřilo 19 procent trhu, mimo jiné i díky 15procentnímu nárůstu dodávek.

canalys

Skokanem se ovšem měla stát společnost Xiaomi, která meziročně dodala (neplést s prodeji) o neskutečných 83 procent smartphonů více a vystrnadila tak z druhé příčky Apple; prodeje iPhonů se totiž meziročně prakticky nezměnily.

Xiaomi CZ Canalys

Za raketový vzestup Xiaomi mohou především rozvojové země, například v Latinské Americe čínský gigant utržil o 300 procent více než v loňském roce, v Africe to byl nárůst o 150 procent. Xiaomi v těchto zemích vydělává především díky své agresivní cenové politice, což je disciplína, do které se Samsung ani Apple pouštět nehodlají, a raději prodají méně telefonů s větší marží.

 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).