Domů » Bleskovky » Xiaomi Redmi Y1: velký displej, 16Mpx selfies a velmi nízká cena

Xiaomi Redmi Y1: velký displej, 16Mpx selfies a velmi nízká cena

Společnost Xiaomi představila v Indii smartphone nové řady Redmi Y1. Jedná se o low-endový přístroj, který má být zaměřen především na mladou generaci, koneckonců písmeno Y v názvu má znamenat slovo „Youth“ neboli mládí. Co tedy podle Xiaomi mladí lidé potřebují?

Xiaomi Redmi Y1 je v lecčems podobný modelu Redmi 5A, a to jak po stránce designu, tak z hlediska výbavy. Zařízení má kovové tělo a velký 5,5″ displej s Full HD rozlišením, jemuž neubírají prostor tlačítka pro ovládání systému – ta se nachází v bradě pod displejem. Nad ním pak najdeme 16Mpx fotoaparát se světelností f/2.0 a přisvětlovací LED. Paradoxně hlavní fotoaparát na zádech má papírové parametry horší – 13 megapixelů a světelnost objektivu f/2.2. Na zádech se kromě něj nachází i čtečka otisků prstů.

Výkon telefonu dodává čipset Qualcomm Snapdragon 435, kapacita paměti závisí na zvolené verzi – 3/32 GB nebo 4/64 GB; úložiště je možné navíc rozšířit paměťovou kartou. Telefon umí pracovat v režimu dual SIM, šuplíček navíc není hybridní, takže nemusíte dělat žádné kompromisy.

Redmi Y1 podporuje sítě LTE (výčet frekvencí zatím neznáme), připojí se také k Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.2 a dokonce disponuje infračerveným portem pro ovládání elektroniky. Nabíjení 3 080mAh akumulátoru obstarává starší microUSB konektor. Xiaomi Redmi Y1 pohání Android 7.1.2 s globální nadstavbou MIUI 9, která se postupně začne dostávat i na další smartphony čínského výrobce.

Learn MIUI 9 in 1 minute

Xiaomi Redmi Y1 se začne prodávat v Indii za cenu 8 999 rupií (asi 3 100 korun bez DPH) za variantu s menší pamětí, případně za 10 999 rupií (asi 3 800 korun bez DPH) za vybavenější model. Do prodeje půjde i levnější verze s přízviskem Lite, která má slabší čipset Qualcomm Snapdragon 425, HD displej, 2 GB RAM a 16GB úložiště; ta bude stát 6 999 rupií (asi 2 400 korun bez DPH). Oba telefony budou nabízeny ve zlaté a tmavě šedé barvě, o dostupnosti mimo Indii zatím nemáme žádné informace.

Smartphony značky Xiaomi můžete zakoupit v obchodě Beryko.cz.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Seznam LTE pásem samozřejmě známe, Xiaomi Redmi Y1 a verze Lite podporuje plně „české“ LTE. Tohle už bude doufejme u Xiaomi základ u každého nového telefonu této značky. Dost se rozjela ta globální expanze, navíc cíl prodat 90 mil telefonů taky dělá své ..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).