TOPlist

Xiaomi představilo svůj první stolní počítač. Je ještě menší než Mac mini

Xiaomi Mini PC 4
  • První stolní počítač od Xiaomi nabízí slušný výkon a sympatickou portovou výbavu
  • Operační paměť i úložiště je možné upgradovat

Dnešní tisková konference Xiaomi nepřinesla pouze nové smartphony, ale překvapivě i počítač. Nejedná se přitom o zástupce notebooků, které tento čínský výrobce již několik let vyrábí, ale o stolní minipočítač podobný Macu mini od Applu. Oproti jablečnému konkurentovi je ale novinka znatelně menší.

Xiaomi Mini PC 2 1

Xiaomi Mini PC je drobný hliníkový kvádřík o rozměrech 112 × 112 × 38 mm a hmotnosti 437 gramů – zmíněný Mac mini má pro srovnání rozměry 197 × 197 × 36 mm a hmotnost 1,2 kg. Právě představený počítač má černou barvu. Matný povrch narušuje pouze lesklý nápis Xiaomi na horní straně.

K dispozici bude pouze jedna konfigurace, a to s procesorem Intel Core i5-1240P se 12 jádry (maximální takt v turbu 4,4 GHz) a grafickým čipem Intel Iris Xe s 80 UE. Chlazení obstarává ventilátor s 4 600 otáčkami za minutu a dvojice heatpipe. Pokud by vám grafický výkon integrované grafiky nestačil, je možné připojit externí grafickou kartu.

Xiaomi Mini PC 3

Operační paměť má kapacitu 16 GB a úložiště 512 GB, ovšem v obou případech je možné rozšíření – maximum představuje 64 GB RAM a 4TB SSD. Portová výbava je následující:

  • 2× USB-C (Thunderbolt 4)
  • 3× USB-A (USB 3.2 Gen 2) – dva vpředu
  • 1× USB-A (USB 2.0)
  • 2× HDMI 2.1
  • 1× 3,5mm jack – vpředu
  • 1× RJ45

Xiaomi Mini PC 7

Nechybí ani bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.3. Operačním systémem je standardně Windows 11, ovšem počítač podporuje i Ubuntu, OpenWWRT, UNRAID a operační systémy EXSI.

Xiaomi Mini PC 6

Cena a dostupnost

Xiaomi Mini PC půjde v Číně do prodeje 14. prosince za cenu 3 999 CNY (asi 16 tisíc korun s DPH), k dispozici bude i verze bez úložiště za 2 999 CNY (asi 12 tisíc korun). O dostupnosti na našem trhu nemáme zatím žádné informace, ale jsme skeptičtí.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku