Domů » Bleskovky » Xiaomi pokročilo ve vývoji foťáku pod displejem. Na trh dorazí už příští rok

Xiaomi pokročilo ve vývoji foťáku pod displejem. Na trh dorazí už příští rok

Už příští týden bude představen první smartphone s poddisplejovou selfie kamerou. Prvenství v této disciplíně si uzme model ZTE Axon 20 5G, s ním se ale patrně na našem trhu nesetkáme. Spíše si budeme muset počkat na příští rok, kdy se s podobnou technologií vytasí Xiaomi. Tento čínský výrobce v tomto týdnu představil třetí generaci své poddisplejové kamerky, která by konečně měla jít do masové výroby.

xiaomi

Displej i fotoaparát bez kompromisů

Xiaomi tvrdí, že teprve se současnou technologií se podařilo odstranit veškeré předchozí neduhy, tedy špatné zobrazování pixelů v režimu displeje a mlhavé a matné fotografie v režimu fotoaparátu. Na posledních prototypech údajně nepoznáte narušení displeje, přesto fotografie pořízené poddisplejovou selfie kamerkou mají vypadat stejně jako z kterékoliv jiné selfie kamery.

Firma Xiaomi si pro tento účel vyvinula vlastní uspořádání pixelové mřížky, která umožňuje procházet světlu skrz mezery subpixelů. Každý pixel má přitom úplné RGB rozvržení a hustota pixelů má být po celé ploše zobrazovače (včetně oblasti fotoaparátů) stejná. To samé platí o maximálním jasu, barevném gamutu a barevné přesnosti.

Xiaomi nepochybně svoji poddisplejovou selfie kameru dostane nejprve do vlajkového smartphonu, možná už jarního modelu Mi 11. Doufáme, že tento smartphone nebude mít stejný osud jako jeho předchůdci, které Xiaomi stáhlo z českého trhu po pár týdnech prodeje.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. Karel Endler

    Jelikož selfies nefotím a kamerku používám pouze v komunikátorech, úplně by mi stačil i o poznání horší obraz z ní. A kdo selfies fotí, ať si to nekupuje…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).