Xiaomi Mi 6X oficiálně: přichází nový hit střední třídy

Čínská společnost Xiaomi právě představila nástupce úspěšného smartphonu Mi 5X, který se u nás prodává jako model Mi A1 zařazený do programu Android One. Dnes představená novinka se jmenuje Mi 6X a cílí na ty uživatele, kteří nechtějí za telefon utrácet přehnaně vysoké částky, a přitom chtějí mít zařízení vybalancované na všech frontách. Povedlo se Xiaomi namíchat ten správný koktejl?

Podlouhlý displej bez výřezu

Xiaomi Mi 6X naskakuje z hlediska designu na vlnu moderních smartphonů. Ne, displej nijak vykousnutý není, ale má dnes již skoro povinný poměr stran 18:9 při rozlišení FullHD+. Jedná se o 6″ LCD panel se zaoblenými rohy, který je obklopen přijatelně širokými rámečky. Ten spodní je zcela prázdný, v tom horním nalezneme tradiční sestavu sluchátkového reproduktoru, nezbytných senzorů a 20Mpx selfie kamerky postavené na snímači Sony IMX376.

Ten samý snímač najdeme i na zádech telefonu, zde ale plní sekundární roli; hlavní kamerka má 12Mpx snímač Sony IMX486 a optiku se světelností f/1.75. Toto kombo má produkovat kvalitní portrétní snímky a skvělé výsledky za zhoršených světelných podmínek, a to spojováním informací ze sousedních pixelů. Pochopitelně nechybí ani různá vylepšení spojená s umělou inteligencí, která dokáže rozpoznat až 200 různých scén a 12 různých portrétních módů. Kromě fotoaparátu se na zádech nachází i snímač otisků prstů, druhou možností biometrického ověření je naskenování uživatelova obličeje přední kamerkou.

Slušný výkon a rychlé nabíjení

Na straně výpočetního hardwaru zde máme čipset Qualcomm Snapdragon 660 opřený buď o 4 nebo 6 GB RAM. Slabší varianta bude svázaná s 64GB úložištěm, silnější pak s 64 nebo 128GB pamětí. Zvolený čipset přichází s podporou rychlého nabíjení, díky které umí skrze USB-C konektor nabít 3 100mAh baterii na 50 procent za 30 minut. Bohužel zamrzí absence sluchátkového jacku a NFC. Operačním systémem je MIUI 9.5 postavený na Androidu 8.0 Oreo, tudíž by měla být zajištěna podpora funkce Project Treble pro rychlé aktualizace operačního systému.

Cena a dostupnost

Xiaomi Mi 6X půjde na trh v pěti barvách – růžové, červené, zlaté, modré a černé. Za nejlevnější model s 4 GB RAM a 64GB dají čínští zákazníci 1 599 CNY (asi 5 300 korun bez DPH), varianta 6 + 64 GB přijde na 1 799 CNY (asi 6 tisíc korun bez DPH) a nejvybavenější konfigurace s 6 GB RAM a 128GB pamětí bude stát 1 999 CNY (asi 6 600 korun bez DPH).

O dostupnosti na našem trhu, popř. o existenci Android One verze, nemáme zatím žádné informace, jelikož však tento model nepodporuje globální pásma LTE, tajně doufáme v příchod obdobného modelu pro „zbytek“ světa.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku