TOPlist

Xiaomi 12T (Pro) v kompletním úniku. Známe vzhled, parametry i evropské ceny

Xiaomi 12T
  • Premiéra Xiaomi 12T a 12T Pro se blíží
  • Dražší model bude lákat na Snapdragon 8+ Gen 1 a 200Mpx fotoaparát
  • Šetřit se má na materiálech, voděodolnosti, teleobjektivu a bezdrátovém nabíjení

Společnost Xiaomi se připravuje na odhalení svých podzimních vlajkových smartphonů. Budou se jmenovat Xiaomi 12T a 12T Pro a k jejich představení pravděpodobně dojde už v příštím týdnu. Pokud se vám ale nechce čekat na oficiální premiéru, můžete si ji neoficiálně užít už dnes – server WinFuture.de totiž získal nejen tiskové snímky, ale také kompletní specifikaci a evropské nacenění.

Xiaomi 12T Pro: poprvé s 200Mpx fotoaparátem

Rozdíly mezi základní variantou a modelem Pro by se daly popsat slovy „jedno tělo, jiná duše“ – design je zcela identický, telefony se budou lišit pouze dílčí výbavou. V obou případech se můžete těšit na zařízení se zaoblenými zády a plochým displejem, okolo kterého se rozprostírají tenké a symetrické rámečky. I když na tiskových snímcích vypadají telefony poměrně hodnotně, na omak už to zřejmě tak slavné nebude – boční rámeček je údajně pouze plastový. Alespoň záda a přední strana mají být vyrobené z tvrzeného skla. O zvýšené odolnosti německý zdroj nehovoří.

Přední stranu bude vyplňovat 6,67″ AMOLED displej s netradičním rozlišením 1 220 × 2 712 pixelů a maximální obnovovací frekvencí 120 Hz. Do displeje výrobce integroval čtečku otisků prstů a 20Mpx selfie kamerku, kterou najdeme v otvoru nahoře uprostřed.

Zajímavější bude fotoaparát na zadní straně. Xiaomi totiž vůbec poprvé nasadí na pozici hlavního snímače 200Mpx senzor od Samsungu, nad nímž pak má být umístěna optika o slušné světelnosti f/1.69. Xiaomi tak bude po Motorole druhým výrobcem, který zkusí nalákat zákazníky na ohromné rozlišení fotoaparátu, byť vlivem slučování informací ze sousedních pixelů do jednoho nakonec z foťáku „polezou“ snímky s nižším rozlišením.

Xiaomi 12T Pro 2 camera detail

V obdélníkovém fotomodulu na zadní straně dále najdeme širokoúhlou 8Mpx kamerku se světelností f/2.2 a nakonec poměrně zbytečný 2Mpx makrosnímač. Na teleobjektiv si tak budeme muset nechat zajít chuť.

Xiaomi 12T Pro bude pohánět čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1, a to v doprovodu až 12 GB RAM typu LPDDR5. Úložiště má mít kapacitu 256 GB, rozšíření paměťovou kartou možné nebude. Stejně tak bude nutné oželet 3,5mm audio jack. Jediným portem bude USB-C, které bude sloužit primárně k dobíjení 5000mAh akumulátoru. Podporován má být výkon až 120 wattů, o bezdrátovém nabíjení uvedený zdroj nehovoří.

Zato Němci zmiňují nadstandardní bezdrátovou konektivitu, kdy kromě Wi-Fi, Bluetooth, NFC a 5G dostanete navíc ještě infraport. Potěší i přítomnost stereo reproduktorů s optimalizací od Harman Kardon. Operačním systémem má být Android 12 zahalený do prostředí MIUI 13.

Xiaomi 12T: čipset od MediaTeku a 108Mpx fotoaparát

Základní Xiaomi 12T vypadá stejně jako jeho „profesionální“ sourozenec. Od sebe je rozeznáte snad jen nápisem na fotomodulu, který hlásá, že tento disponuje 108Mpx kamerkou namísto 200Mpx. Optika pak má mít světelnost f/1.65. Zbytek fotovýbavy je totožný s variantou Pro, a to jak vzadu, tak vpředu. A když už jsme na přední straně, tak i displej mají mít oba telefony totožný.

Xiaomi 12T má pohánět dosud nepředstavený čipset MediaTek Dimensity 8100 Ultra. Ten bude údajně obsahovat 8 procesorových jader: 4 výkonná s taktem 2,85 GHz a čtyři úsporná s taktem 2,0 GHz. Podle prvních benchmarkových výsledků má nový MediaTek zaostávat za Snapdragonem 8+ Gen 1 o zhruba 15–20 procent, takže rovněž nepůjde o žádné ořezávátko. Čipset má mít v sobě rovněž integrovaný 5G modem. K mání bude konfigurace 8/128 nebo 8/256 GB.

Evropské ceny

A kolik mají nové smartphony od Xiaomi stát? WinFuture.de tvrdí, že varianta Pro přijde na 849 eur (asi 21 tisíc korun s DPH). Základní model pak má začínat na 649 eurech (asi 16 tisíc korun).

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku