Domů » Bleskovky » Xbox Series X odhaluje první parametry. Potěší obrovským výkonem, zklame absencí USB-C

Xbox Series X odhaluje první parametry. Potěší obrovským výkonem, zklame absencí USB-C

Microsoft letos před Vánoci odhalí novou generaci svých herních konzolí nazvanou Xbox Series X, přičemž vrcholový model má nabídnout až 4násobně vyšší výkon než současný Xbox One X. Údajně se dočkáme hraní v 8K rozlišení, popř. ve 4K při snímkovací frekvenci 120 fps, a to včetně podpory ray tracing či proměnné obnovovací frekvence. Z několika zdrojů nyní přichází první informace o tom, jaký hardware se bude uvnitř černého kvádru s přibližnými rozměry 30 × 16 × 16 cm nacházet.

xbox series x 3

Xbox Series X: upravený procesor i grafika od AMD

Podle serveru WindowsCentral bude pohonnou jednotkou Xboxu Series X vlastní procesor založený na architektuře Zen 2 od AMD; procesorovou jednotku má tvořit celkem osm jader s maximální frekvencí 3,6 GHz. O grafické operace se má starat rovněž vlastní řešení, tentokráte založené na platformě AMD Navi. Xbox Series X by měl disponovat výkonem 12 Tflops, zatímco konkurenční připravovaný PlayStation 5 prý nabídne „pouze“ 9,6 tflops.

xbox

Konzole od Microsoftu bude osazena 16 GB RAM typu GDDR6, přičemž 13 GB má být vyhrazeno pro potřeby her. Plynulý zážitek z hraní také dodá SSD úložiště typu NVMe, které má být schopné číst rychlostí až 2 GB/s; načítání tak má být ve srovnání s Xbox One X rychlejší až 40krát.

Bez USB-C?

Konzole Xbox Series X se objevila i na veletrhu CES, a to v propagačním videu AMD, které odhalilo jeho portovou výbavu, avšak Microsoft vzápětí popřel, že by rendery pocházely z jeho dílny.

Novinář Brad Sams ze serveru Thurrott.com nicméně s odkazem na své interní zdroje prozradil, že Xbox Series X bude vybaven:

  • Dvěma rychlými USB typu A a jedním vpředu
  • HDMI
  • Ethernetovým portem
  • Optickým audio konektorem
  • Portem pro připojení napájení
  • Speciálním diagnostickým konektorem

V seznamu chybí moderní USB-C, ovšem sám Brad Sams tvrdí, že soupis portů se týká současné testovací verze, která ještě nemusí být finální.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments