Xbox One: Nová generace herní konzole s Kinectem v základu

Microsoft před několika hodinami představil nový Xbox One – herní konzoli, která spolehlivě zastane funkce multimediálního centra. Některé funkce u nás bohužel naplno nevyužijeme.

Nová generace herní konzole od Microsoftu přináší celou řadu nových funkcí a bez servítek ji můžeme označit za komplexní multimediální centrum. Redesignu se dočkal také gamepad a herní ovladač Kinect.

 

Pro zapnutí konzole nově stačí vystlovit příkaz „Xbox On“, během okamžiku dojde ke spuštění hlavní obrazovky s názvem Xbox One Home, které bude sloužit jako rozcestník pro hraní her, přehrávání multimediálního obsahu či komunikaci s přáteli. Rozhodně se nejedná o revoluci, nový Xbox One je spíše evolucí předchozí generace. Mezi klíčové novinky konzole patří:

  • Obrazovka Home: Hlasovým povelem nebo klasicky Xbox One zapnete a následně vás přivítá dashboard Home s vašim osobním nastavením, seznamem her, přehledem TV stanic a dalším obsahem.
  • Skype: Nový kecálek speciálně navržený pro Xbox One nabídne chat s přáteli v HD rozlišení a chybět nebude ani podpora pro skupinové konverzace.
  • Televize na Xbox One: Díky této funkci bude možné sledovat televizi prostřednictvím kabelového připojení, telco nebo satelitního set-top boxu prostřednictvím svého Xbox One. Společnost Microsoft se zavázala přinášet naživo televizní přenosy prostřednictvím různých řešení pro všechny trhy, kde bude Xbox One k dispozici.

Tři operační systémy, výkonný hardware a Kinect v základu

Xbox One obsahuje celkem tři operační systémy pro obsluhu různých funkcí, jedním z nich je i softwarové řešení na platformě Windows. I díky tomu nebude nutné přepínat vstupy v případě, ze chcete hrát hry nebo sledovat televizní vysílání, i když to nás v ČR až tak trápit nemusí. Dostatečný výkon zajistí osmijádrový x86 procesor s více než pěti miliardami tranzistorů, který doplňuje 8 GB operační paměti RAM. Ve výbavě samozřejmě nechybí 500GB disk, Blu-ray mechanika, WiFi či několik USB 3.0 portů.

Součástí každého balení Xbox One bude také nová generance Kinectu s označením 1080p. Ten má být podstatně přesnější a navíc s podstatně širším záběrem zorného pole. Zlepšena byla i kvalita snímání v horších světelných podmínkách. Kinect 1080p je schopný rozpoznat mnohem jemnější pohyby než předchozí generace, takže se můžeme těšit na ještě širší možnosti využití než u jeho předchůdce. 

Nové tituly pro Xbox One

  • „Forza Motorsport 5“ od Turn 10 Studios je nejnovějším vydáním závodní hry. Autoři slibují, že se máme skutečně na co těšit, což dokládá i přiložený trailer.
  • „Call of Duty: Ghosts“ je další generací „Call of Duty“ a ohromný skok v rámci série. Poskytuje zcela nový svět, nové postavy a zcela nový příběh.
  • „FIFA 14“, „Madden NFL 25“,NBA LIVE 14“ a „EA SPORTS UFC“ od EA SPORTS prý změní způsob, jakým zákazníci zažijí a hrají sportovní hry. Tyto nové hry mají nabídnout výrazné inovace v lidské inteligenci, skutečném herním pohybu a živých světech.
  • „Quantum Break“ od Remedy Entertainment bude zábavný titul od tvůrců her „Max Payne“ a „Alan Wake“, které stírají hranici mezi hrou a televizním přenosem, a to integrací akčních scén a hraní hry do jednoho celistvého, atraktivním způsobem propojeného zážitku. Způsob, jakým hrajete hru, ovlivňuje herní projev a herní projev informuje o tom, jak hrajete hru :-)

Forza Motorsport 5 REVEAL TRAILER! Xbox One Footage from the New Xbox Announcement

Ovládací zařízení Xbox je oživeno více než 40 technickými a návrhářskými novinkami. Doplněná směrová podložka, tlačítko pro palec a ergonomický vzhled by měly hráčům nabídnout slušný herní komfort. Ovládání se údajně zlepšilo díky spouštěcímu mechanismu se zcela novým vibračním impulsem. Ovládací mechanismus Xbox One je navržen tak, aby fungoval v souladu s novým Kinectem. Díky tomu jsou oba jsou automaticky propojeny za účelem vytvoření bezproblémového sladění hráče.

  
Nový Kinect 1080p a hový gamepad

Xbox One bude uveden do konce roku po celém světě. Informace o ceně a dostupnosti nemáme v tuto chvíli k dispozici a očekáváme, že dalšího upřesnění se dočkáme 2. týden v červnu, kdy se koná herní veletrh E3. Bohužel, nový Xbox One nenabídne zpětnou kompatibilitu se současnými Xbox tituly, což je poměrně smutná zpráva. Microsoft se během prezentace příliš nesoustředil na hardwarové parametry, ale spíše na jednoduchost a funkčnost a především na fakt, jak hráčům nabídnout co nejlepší herní zážitek. Tak doufejme, že se to redmondskému gigantovi podaří a uvedení na trh nebudou provázet žádné komplikace.

Autor článku
Michal Javůrek
Nadšenec do mobilních technologií, vášnivý fotograf, cyklista a sběratel starých telefonů. Pokud zrovna nesedím u počítače, najdete mě v přírodě s fotoaparátem přes rameno, nebo v sedle na kole.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku