Cena:

WWDC 2012: iOS 6, Mountain Lion a nové MacBooky (přehled)

Apple dnes v San Franciscu představil novou verzi mobilního systému iOS 6 a poodhalil novinky z desktopového Mountain Lionu. Nezapomnělo se ani na novou generaci MacBooků.

Před několika minutami začala vývojářská konference WWDC, kterou Apple každoročně pořádá v San Franciscu. Úvodního slova se ujal současný CEO Tim Cook, který se pochlubil několika zajímavými čísly. Tento článek vznikal průběžně během keynote a postupně jsme do něj doplnili všechny důležité informace.

V iTunes Apple registruje přes 400 milionů účtů s kreditní kartou (platící/aktivní zákazníci). V samotném App Store je aktuálně přes 650 000 aplikací a každým dnem přibývají další, 225 000 aplikací je optimalizovaných pro iPad. Od spuštění App Store Apple zaznamenal přes 30 miliard stažení všech aplikací, což je opět úctyhodné číslo. A konečně, vývojářům jablečný gigant vyplatil přes 5 miliard dolarů. App Store je aktuálně dostupný ve 120 zemích světa a Tim Cook na své keynote oznámil rozšíření o dalších 32.   

Vylepšené MacBooky (Air, Pro + nová generace)

Tima Cooka po několika minutách vystřídal Phil Schiller, který se ujal představení nové generace MacBooků Air. Ty budou využívat nových CPU Ivy Bridge od Intelu (dual-core i7, 2 GHz, s turbem až 3,2 GHz) a v maximální výbavě nabídnou 8 GB RAM (1600 MHz), 512GB SSD a nově také podporu USB 3.0. Na přední straně nebude chybět HD kamerka pro videohovory přes FaceTime. Nové MacBooky Air budou dostupné od dnešního dne ve verzích s 11″ (1366 x 768 px) a 13″ displejem (1440 x 900 px). 

  

Osvěžení se dočkala také modelová řada MacBooku Pro, která bude nově osazena grafickou kartou GeForce GT 650M s 1 GB paměti. U procesoru padla volba na 3. generaci Ivy Bridge (quad-core, i7, 2,7 GHz a až 3,7 GHz s turbem). MacBook Pro bude dostupný ve 13″ a 15″ verzi. 

   

   

MacBook Pro nové generace s Retina displejem

To ale není všechno, Apple dále představil úplně novou generaci MacBooku Pro, který nabízí podobnou tloušťku jako MacBook Air, ale podstatně výkonnější hardware s Retina displejem v čele (15,4″ model bude mít rozlišení 2880 x 1800 px, 220 ppi). Nová generace MacBooku Pro se tak může pochlubit nejjemnějším displejem, který se kdy u notebooků objevil.

  

Model s nejvyšší hardwarovou výbavou nabídne 16 GB RAM, 768GB SSD disk, grafickou kartu GeForce GT 650M (1 GB) a 7 hodin provozu při běžném používání. V případě CPU dostanete quad-core čip Intel Core i7 s taktem 2,7 GHz (3,7 GHz s turbem). Na boční straně nebude chybět MagSafe 2 konektor (napájení), HDMI výstup, Thunderbolt, SD slot a USB 2.0/USB3.0 porty. Z další výbavy stojí za zmínku podsvícená klávesnice, Bluetooth 4.0, duální mikrofony či HD kamerka pro videohovory. Tloušťka je příjemných 18 milimetrů a hmotnost rovné 2 kg.

  

Základní verze nové generace MacBooku Pro se bude prodávat za 2 199 USD (opět od dnešního dne), což je zhruba 45 000 Kč bez DPH (v ČR tedy počítejme s koncovou cenou okolo 55 000 Kč). Za tuto částku dostanete následující hardware: 15,4″ Retina displej, quad-core procesor s taktem 2,3 GHz (i7), 8 GB RAM, GeForce GT 650M (1 GB) a 256 GB SSD.

Mountain Lion: Zbrusu nová verze operačního systému

V Applu usilovně pracují na další verzi operačního systému s označením Mountain Lion. Začneme cloudovým úložištěm iCloud, které nově nabídne synchronizaci dokumentů a bude mnohem hlouběji integrováno do systému. Autoři aplikací třetích stran mohou rovněž využívat synchronizace přes iCloud skrze nové SDK.

   

Na iCloud se také bude synchronizovat nastavení vašeho počítače a aplikací. To zaručí, že budete mít na všech zařízeních kde používáte iCloud účet, aktuální obsah. Součástí Mountain Lionu budou tři nové aplikaci – Zprávy (iMessage), Poznámky a Připomínky (opět s podporou synchronizace přes iCloud na další zařízení, třeba iPad nebo iPhone…).

  

Další novinkou bude Centrum notifikací (Notification Center), ve kterém najdete upozornění na nejrůznější události (nový e-mail, zpráva, zmínka na Twitteru). Mimochodem, Twitter bude v nové verzi systému nativně integrován. Notifikačního centra budou díky SDK opět moci využívat i autoři aplikací třetích stran.

  

Změn dozná webový prohlížeč Safari, který nabídne podstatně rychlejší zpracování JavaScriptu (podle Applu nejrychlejší ze všech prohlížečů), unifikovaný adresní řádek a opět synchronizaci záložek přes iCloud na další jablečná zařízení.

  

Zajímavě vypadá funkce pro ditkování textu, kterou bude možné využívat v různých systémových aplikacích. Na podporu češtiny si ale musíme nechat zajít chuť. Mac OS X Mountain Lion nabízí přes 200 nových funkcí a na App Store bude k dispozici už v průběhu července za 19,99 USD (cena platí pro novou licenci nebo upgrade z Lionu a Snow Leoparda).

iOS 6: Další generace mobilního systému

Jako poslední přichází na řadu představení operačního systému iOS 6. Apple se tradičně nezapomněl pochlubit zajímavými statistikami – do 30. března letošního roku se prodalo přes 365 milionů zařízení s iOS, z nichž více než 3/4 běží na současném iOS 5 (Apple se tady trefuje především do Androidu, kde je poměr zařízení s Androidem 4.0 a Androidem 2.3 podstatně nižší).

   

iOS 6 rovněž nabídne přes dvě stovky novinek a kromě toho i „chytřejší“ Siri, která bude schopna reagovat na daleko větší počet otázek a příkazů. Přes Siri a systém OpenTable, se kterým Apple navázal spolupráci, bude například možné provádět rychlé rezervace v restauracích (USA). Siri bude dále umět spouštět aplikace (Open Twitter, Play Tiny Tower…) a naučí se několik nových jazyků (italština, korejština, kantonština…), s češtinou si však stále neporadí.

   

Po vzoru Windows Phone 7 se iOS 6 dočká komplexnější integrace Facebooku (podobně jako je tomu u Twitteru v iOS 5). Přímo ze systému bude možné odesílat fotografie, statusy a oznámení o místech, kde se zrovna nacházíte. Vývojáři budou moci lépe využívat provázání s Facebookem prostřednictvím nových API. Do kalendáře v telefonu se rovněž budou synchronizovat události z Facebooku, takže budete mít vše pěkně pohromadě.

   

V telefonní aplikaci přibude tlačítko pro možnost odeslání zprávy (a nastavení upomínky) v případě, že hovor aktuálně nemůžete příjmout.

   

Vhod přijde také funkce „Do not disturb“, kterou využijete zejména v případě, kdy nechcete aby vás telefon rušil. Pokud bude DND aktivní, nebudou se zobrazovat žádné notifikace a bude ztlumene vyzvánění; toto omezení se nebude vztahovat na kontakty, které máte ve skupině Oblíbení.

  

U iOS 5 je možné využívat videohovory přes FaceTime pouze při připojení přes Wi-Fi, s iOS 6 toto omezení odpadne a hovory budou fungovat i přes klasické datové přenosy. Dokud nám ale v České republice operátoři neodstraní FUP limity, nebude to pro nás příliš využitelné. Změn doznal e-mailový klient, ve kterém bude konečně možné vkládat obrázky a videa přímo při psaní.

   

V iOS 6 se nově objeví aplikace Passbook, do které bude možné ukládat třeba elektronické věrnostní karty, letenky nebo lístky do kina. Pokud se například přiblížíte k některé z poboček kaváren Starbucks, na iPhonu vám automaticky vyskočí notifikace s tím, že můžete využít svou věrnostní kartu a získat třeba kávu zdarma.

Goodbye, Google Maps…

Dlouho se spekulovalo o tom, že Apple chystá vlastní mapovou aplikaci, a zdá se, že se jí dočkáme právě v iOS 6, kde nahradí doposud používané Mapy od Googlu. Zatím nevíme, kdo je zdrojem mapových podkladů (spekuluje se, že Apple uzavřel partnerství s TomTomem), ale důležité je, že se dočkáme integrace turn-by-turn navigace, 3D pohledu a pokročilého ovládání prostřednictvím Siri.

  

Navigace rovněž dokáže běžet na obrazovce uzamčeného zařízení, takže máte neustále přehled o tom, kde se právě nacházíte; v autě tuhle funkci asi přlíš neoceníte, ale při pěší navigaci přijde vhod, protože svou polohu uvidíte ihned po zapnutí displeje. Chybět nebude ani hlášení nehod a hustoty provozu; doufejme, že tahle funkce bude využitelná i v České republice a na Slovensku.

    

   

iOS 6 bude dostupný v průběhu podzimu letošního roku pro iPhone 3GS a vyšší (4 a 4S), iPad 2. a 3. generace a iPod Touch 4. generace. Vývojářská beta verze bude dostupná už od dnešního dne.

  

Po téměř dvou hodinách keynote končí a doufejme, že se na webu Apple.com brzy objeví kompletní záznam. Abychom si to zrekapitulovali – Apple dnes představil inovované verze MacBooku Air a MacBooku Pro + zbrusu novou generaci MacBooku Pro s Retina displejem. Na ten navázala prezentace novinek v systému Mac OS X Mountain Lion a následně premiéra mobilního systému iOS 6. Sečteno a podtrženo, novinek je opravdu mnoho a vy nám do diskuze můžete napsat, co vás zaujalo nejvíce.

Zdroj

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.