WMM Jízdní řády 3.0: Efektivní vyhledávání dopravních spojení na Windows Phone

Pro mobilní Windows před nedávnem vyšla nová verze aplikace sloužící k vyhledávání dopravních spojení v ČR a SR, která nabízí kompletně přepracované prostředí a celou řadu nových a užitečných funkcí. Jaká je v praxi?

Aplikace WMM Jízdní řády sloužící k vyhledávání dopravních spojení v ČR a SR jistě není pro uživatele Windows Phone žádnou novinkou a to nejen proto, že i zde jsme se jí již několikrát věnovali (za zmínku stojí například recenze starší verze). Autoři však v minulém týdnu vydali velkou a z funkčního pohledu zcela zásadní aktualizaci na verzi 3.0, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. V tomto článku se nebudeme detailně věnovat všem funkcím, které aplikace nabízí, ale zaměříme se především na nejdůležitější novinky v poslední verzi.

V úvodu je třeba říci, že vývojáři v podstatě nenechali kámen na kameni a aplikaci z velké části zcela přepracovali, či výrazně upravili. Z původní verze se tak dochovala pouze záložka se zobrazením výsledků vyhledávání a detail jednotlivých spojů. Nejvýraznějších změn si lze všimnou především na hlavní záložce (hledat), která slouží ke specifikaci požadovaného spojení. Ta je nyní podstatně přehlednější, intuitivnější a hlavně jsou všechny prvky dostatečně velké, což umožňuje aplikaci pohodlně ovládat i při pohybu.

 

Výběr dopravy, automatická volba MHD a oblíbené

Dominantním prvkem záložky „hledat“ je výběr dopravních prostředků. Jelikož aplikace čerpá data jízdních řádů z databáze IDOSu, jsou k dispozici všechny obvyklé prostředky včetně jejich kombinací. Novinkou je však zpracování výběru městské hromadné dopravy, kde se nyní na prvním místě nabízí aktuální město určené dle GPS a možnost přidat ta často používaná do oblíbených. U libovolného města stačí jen kliknout na hvězdičku v pravé části, což vyvolá jeho zvýraznění a posun na začátek seznamu.

  

Efektivní zadávání času

Jednou z hlavních novinek, která má na rychlost práce s aplikací (zadání spoje) zásadní vliv, je nastavení času. Když kliknete na řádek s datem a časem, místo nepříliš šikovného výchozího systémového výběru pomocí otočných voličů se zobrazí praktická numerická tlačítka. Čas následně zadáte jednoduše postupným psaním (např. 19:25 zadáte stiskem tlačítek 1, 9, 2, 5). Ještě efektivnější je zadání pomocí tlačítek +-1h, 15, 30, 45 a 00. V praxi totiž obvykle nepotřebujete zadávat čas přesně na minuty, ale vystačíte si se čtvrthodinami. Pokud je tedy například 16:05 a vy chcete vyhledat spoje v 17:15, k zadání stačí pouze dvě kliknutí (+1h a 15).

 
Nová nabídka pro rychlé zadávání času. Chvíli si na ni budete zvykat, ale ve výsledku vám ušetří pár vteřin.

Vybíráme stanice

Výrazného rozšíření se také dočkalo zadání výchozí a cílové stanice. Všechny volby se ukrývají pod položkou „odkud“, respektive naposledy zvolenou stanicí. Po kliknutí se zobrazí pokročilý našeptávač, který ve výchozím nastavení umožňuje zadat stanici klasickým psaním (stanice se postupně vyfiltruje). Pro náročnější uživatele je připravena ikonka s terčíkem zobrazující seznam nejbližších zastávek seřazený podle vzdálenosti od aktuální polohy a pro lepší orientaci v neznámem prostředí potěší výběr zastávky z mapy. Při ručním zadání je navíc k dispozici lokální historie již zadaných stanic, jenž po několika málo vyhledáních bude obsahovat všechny důležité stanice, které tak již nebude nutné vypisovat.

 

Pro cestující využívající primárně MHD si autoři aplikace připravili ještě jednu „vychytávku“. V různých návodech a tutoriálech je tato funkce označována jako „moje poloha“. V podstatě se jedná o možnost automaticky předvyplňovat nejbližší stanice dle aktuální polohy zařízení. Tuto funkci jednoduše aktivujete stiskem tlačítka s terčíkem ve spodní liště, které mimo jiné slouží i k ruční aktualizaci polohy. Aktuální stav vyhledávání je indikován malou barevnou ikonkou u názvu stanice. Ve chvíli, kdy je poloha úspěšně nalezena, se automaticky vyplní „moje poloha“ (nikoliv konkrétní zastávka). Při následném vyhledání aplikace zobrazí spoje z nejbližších stanic, což je výhodné především pokud pospícháte, protože si můžete snadno vybrat, ze které zastávky to bude nejrychlejší.

 

Pokud budete potřebovat rychle prohodit výchozí a cílovou stanici, stačí kliknout na ikonku s šipkou, která se nachází po vlevo od názvu stanic.

Průjezdní místa

Původní nepříliš dobře fungující přestupní místa byla nahrazena místy průjezdními. Tímto volitelným údajem je možné blíže určit, kudy má hledaný spoj jet. Typicky pokud se nabízí několik alternativních tras, můžete pomocí průjezdního místa přesně specifikovat, která vám více vyhovuje.

Detailní zadání

Nově je k dispozici také často využívaná funkce detailnějšího zadání. Zde naleznete možnosti jako bezbariérové spojení, maximální počet přestupů a hlavně filtr dopravních prostředků. Pokud tedy například preferujete rychlíky, můžete všechny ostatní vlaky deaktivovat. Podobně například v Praze, pokud nejede metro, z hledání jej pomocí této volby jednoduše vyloučíte.

 

Výsledky vyhledávání a detail spojení

Na samostatné záložce výsledků k žádným rozsáhlejším změnám nedošlo, výrazně byl však upraven detail spojení, který se zobrazí po kliknutí na libovolný spoj. Důraz byl kladem především na jednoduchost a přehlednost. Všechny prvky jsou nyní zpracovány tak, aby nejdůležitější informace ihned vynikly. Na žádost uživatelů aplikace byla také do nastavení přidána možnost změny barvy pozadí záložek detailu. Za zmínku stojí také zobrazení trasy na mapě a možnost rozvinout dráhu spoje kliknutím.

   

Oblíbené

Oblíbené trasy umístěné v samostatné záložce dostupné vlevo od hlavní karty „hledat“ doznaly také několika drobných změn. V první řadě je možné vytvořit tzv. univerzální trasy, kde je výchozí zastávkou „moje poloha“. Pomocí této trasy tak v podstatě můžete kdykoliv a odkudkoliv vyhledat spoj na oblíbené místo (do práce, domů…). V kombinaci s dlaždicí na plochu se jedná o velice praktické řešení.

 

V oblíbených najdete ještě dvě nové ikonky. Jedna symbolizuje hodiny a umožňuje po kliknutí změnit čas vyhledání. Druhá umožní aktuální hledání v opačném směru.

Dlaždice, upomínky, SMS jízdenka

Na závěr ještě zmíníme také několik funkcí z předchozích verzí, které považujeme za velice praktické a důležité. Jedná se například o možnost nastavit upomínku na libovolný spoj a samostatnou funkci SMS jízdenek, která umožní pohodlný nákup elektronické jízdenky ve všech podporovaných městech. Velmi důležitou funkcí, na kterou by se rozhodně nemělo zapomínat, jsou dlaždice. Kromě samotné aplikace můžete připnout nejen oblíbenou trasu, ale také jakýkoliv spoj a případně SMS Jízdenku.

 

Tímto textem bychom také chtěli zprostředkovat poděkování od autorů, kteří si váží dlouhodobé podpory (aplikace se dlouhodobě drží na předních místech mezi nejoblíbenějšími placenými na Storu) a především zpětné vazby. Pokud tedy mate jakékoliv připomínky, návrhy či komentáře, můžete přímo s vývojáři komunikovat prostřednictvím našeho fóra.

Ačkoliv čekání na novou verzi, která by se dala označit za zcela zásadní, bylo relativně dlouhé, autoři do budoucna slibují tento proces výrazně urychlit. V následujících týdnech bychom se mohli dočkat například funkce odjezdů nebo lokální historie.

Aplikace je dostupná pro všechny verze systému Windows Phone. Nainstalujete ji nejen na nejstarší Windows Phone 7.8, ale i na nejnovější 8.1. Cena za plnou verzi je 50 Kč (část z toho míří poskytovateli dat) a k dispozici je také zkušební verze umožňující bez omezení spustit aplikaci až 20x, což zajistí dostatek času k otestování všech funkcí.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku