Domů » Články » WMM Jízdní řády 3.0: Efektivní vyhledávání dopravních spojení na Windows Phone

WMM Jízdní řády 3.0: Efektivní vyhledávání dopravních spojení na Windows Phone

Pro mobilní Windows před nedávnem vyšla nová verze aplikace sloužící k vyhledávání dopravních spojení v ČR a SR, která nabízí kompletně přepracované prostředí a celou řadu nových a užitečných funkcí. Jaká je v praxi?

Aplikace WMM Jízdní řády sloužící k vyhledávání dopravních spojení v ČR a SR jistě není pro uživatele Windows Phone žádnou novinkou a to nejen proto, že i zde jsme se jí již několikrát věnovali (za zmínku stojí například recenze starší verze). Autoři však v minulém týdnu vydali velkou a z funkčního pohledu zcela zásadní aktualizaci na verzi 3.0, která by rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. V tomto článku se nebudeme detailně věnovat všem funkcím, které aplikace nabízí, ale zaměříme se především na nejdůležitější novinky v poslední verzi.

V úvodu je třeba říci, že vývojáři v podstatě nenechali kámen na kameni a aplikaci z velké části zcela přepracovali, či výrazně upravili. Z původní verze se tak dochovala pouze záložka se zobrazením výsledků vyhledávání a detail jednotlivých spojů. Nejvýraznějších změn si lze všimnou především na hlavní záložce (hledat), která slouží ke specifikaci požadovaného spojení. Ta je nyní podstatně přehlednější, intuitivnější a hlavně jsou všechny prvky dostatečně velké, což umožňuje aplikaci pohodlně ovládat i při pohybu.

 

Výběr dopravy, automatická volba MHD a oblíbené

Dominantním prvkem záložky „hledat“ je výběr dopravních prostředků. Jelikož aplikace čerpá data jízdních řádů z databáze IDOSu, jsou k dispozici všechny obvyklé prostředky včetně jejich kombinací. Novinkou je však zpracování výběru městské hromadné dopravy, kde se nyní na prvním místě nabízí aktuální město určené dle GPS a možnost přidat ta často používaná do oblíbených. U libovolného města stačí jen kliknout na hvězdičku v pravé části, což vyvolá jeho zvýraznění a posun na začátek seznamu.

  

Efektivní zadávání času

Jednou z hlavních novinek, která má na rychlost práce s aplikací (zadání spoje) zásadní vliv, je nastavení času. Když kliknete na řádek s datem a časem, místo nepříliš šikovného výchozího systémového výběru pomocí otočných voličů se zobrazí praktická numerická tlačítka. Čas následně zadáte jednoduše postupným psaním (např. 19:25 zadáte stiskem tlačítek 1, 9, 2, 5). Ještě efektivnější je zadání pomocí tlačítek +-1h, 15, 30, 45 a 00. V praxi totiž obvykle nepotřebujete zadávat čas přesně na minuty, ale vystačíte si se čtvrthodinami. Pokud je tedy například 16:05 a vy chcete vyhledat spoje v 17:15, k zadání stačí pouze dvě kliknutí (+1h a 15).

 
Nová nabídka pro rychlé zadávání času. Chvíli si na ni budete zvykat, ale ve výsledku vám ušetří pár vteřin.

Vybíráme stanice

Výrazného rozšíření se také dočkalo zadání výchozí a cílové stanice. Všechny volby se ukrývají pod položkou „odkud“, respektive naposledy zvolenou stanicí. Po kliknutí se zobrazí pokročilý našeptávač, který ve výchozím nastavení umožňuje zadat stanici klasickým psaním (stanice se postupně vyfiltruje). Pro náročnější uživatele je připravena ikonka s terčíkem zobrazující seznam nejbližších zastávek seřazený podle vzdálenosti od aktuální polohy a pro lepší orientaci v neznámem prostředí potěší výběr zastávky z mapy. Při ručním zadání je navíc k dispozici lokální historie již zadaných stanic, jenž po několika málo vyhledáních bude obsahovat všechny důležité stanice, které tak již nebude nutné vypisovat.

 

Pro cestující využívající primárně MHD si autoři aplikace připravili ještě jednu „vychytávku“. V různých návodech a tutoriálech je tato funkce označována jako „moje poloha“. V podstatě se jedná o možnost automaticky předvyplňovat nejbližší stanice dle aktuální polohy zařízení. Tuto funkci jednoduše aktivujete stiskem tlačítka s terčíkem ve spodní liště, které mimo jiné slouží i k ruční aktualizaci polohy. Aktuální stav vyhledávání je indikován malou barevnou ikonkou u názvu stanice. Ve chvíli, kdy je poloha úspěšně nalezena, se automaticky vyplní „moje poloha“ (nikoliv konkrétní zastávka). Při následném vyhledání aplikace zobrazí spoje z nejbližších stanic, což je výhodné především pokud pospícháte, protože si můžete snadno vybrat, ze které zastávky to bude nejrychlejší.

 

Pokud budete potřebovat rychle prohodit výchozí a cílovou stanici, stačí kliknout na ikonku s šipkou, která se nachází po vlevo od názvu stanic.

Průjezdní místa

Původní nepříliš dobře fungující přestupní místa byla nahrazena místy průjezdními. Tímto volitelným údajem je možné blíže určit, kudy má hledaný spoj jet. Typicky pokud se nabízí několik alternativních tras, můžete pomocí průjezdního místa přesně specifikovat, která vám více vyhovuje.

Detailní zadání

Nově je k dispozici také často využívaná funkce detailnějšího zadání. Zde naleznete možnosti jako bezbariérové spojení, maximální počet přestupů a hlavně filtr dopravních prostředků. Pokud tedy například preferujete rychlíky, můžete všechny ostatní vlaky deaktivovat. Podobně například v Praze, pokud nejede metro, z hledání jej pomocí této volby jednoduše vyloučíte.

 

Výsledky vyhledávání a detail spojení

Na samostatné záložce výsledků k žádným rozsáhlejším změnám nedošlo, výrazně byl však upraven detail spojení, který se zobrazí po kliknutí na libovolný spoj. Důraz byl kladem především na jednoduchost a přehlednost. Všechny prvky jsou nyní zpracovány tak, aby nejdůležitější informace ihned vynikly. Na žádost uživatelů aplikace byla také do nastavení přidána možnost změny barvy pozadí záložek detailu. Za zmínku stojí také zobrazení trasy na mapě a možnost rozvinout dráhu spoje kliknutím.

   

Oblíbené

Oblíbené trasy umístěné v samostatné záložce dostupné vlevo od hlavní karty „hledat“ doznaly také několika drobných změn. V první řadě je možné vytvořit tzv. univerzální trasy, kde je výchozí zastávkou „moje poloha“. Pomocí této trasy tak v podstatě můžete kdykoliv a odkudkoliv vyhledat spoj na oblíbené místo (do práce, domů…). V kombinaci s dlaždicí na plochu se jedná o velice praktické řešení.

 

V oblíbených najdete ještě dvě nové ikonky. Jedna symbolizuje hodiny a umožňuje po kliknutí změnit čas vyhledání. Druhá umožní aktuální hledání v opačném směru.

Dlaždice, upomínky, SMS jízdenka

Na závěr ještě zmíníme také několik funkcí z předchozích verzí, které považujeme za velice praktické a důležité. Jedná se například o možnost nastavit upomínku na libovolný spoj a samostatnou funkci SMS jízdenek, která umožní pohodlný nákup elektronické jízdenky ve všech podporovaných městech. Velmi důležitou funkcí, na kterou by se rozhodně nemělo zapomínat, jsou dlaždice. Kromě samotné aplikace můžete připnout nejen oblíbenou trasu, ale také jakýkoliv spoj a případně SMS Jízdenku.

 

Tímto textem bychom také chtěli zprostředkovat poděkování od autorů, kteří si váží dlouhodobé podpory (aplikace se dlouhodobě drží na předních místech mezi nejoblíbenějšími placenými na Storu) a především zpětné vazby. Pokud tedy mate jakékoliv připomínky, návrhy či komentáře, můžete přímo s vývojáři komunikovat prostřednictvím našeho fóra.

Ačkoliv čekání na novou verzi, která by se dala označit za zcela zásadní, bylo relativně dlouhé, autoři do budoucna slibují tento proces výrazně urychlit. V následujících týdnech bychom se mohli dočkat například funkce odjezdů nebo lokální historie.

Aplikace je dostupná pro všechny verze systému Windows Phone. Nainstalujete ji nejen na nejstarší Windows Phone 7.8, ale i na nejnovější 8.1. Cena za plnou verzi je 50 Kč (část z toho míří poskytovateli dat) a k dispozici je také zkušební verze umožňující bez omezení spustit aplikaci až 20x, což zajistí dostatek času k otestování všech funkcí.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

40 komentářů

 1. Hmm, přijde mi, že s webovkou [odkaz] udělám poměrně stejně parády z jakéhokoli web prohlížeče na jakémkoli zařízení…? Možná že se tedy jedná o offline aplikaci, ale jaksi z článku vypadlo slovo online/offline, tak čert ví…

  • Jindrich Lukeš (neregistrovaný)

   To v zadnem pripade. V apliakci si muzea nastavovat oblíbené atd., coz je podstatne efektivnější. Navíc vyhledat spoj jedním kliknutím na dlazdici je k nezaplaceni

  • Garantuju ti, že z webu takovou „parádu“ nemáš. Už jen bleskurychlý našeptávač, nebo funkce nejbližších zastávek je v aplikaci k nezaplacení.

  • Tak nejbližší zastávky mé polohy to nabízí (ale asi myslíš něco jiného), s rychlostí našeptávání problém nemáme (do 1s ale asi ovlivní typ připojení), oblíbené smůla, ale dá se žít, „šablona“ (tile) je ale fajn (ačkoli že by nešlo si uložit konkrétní URL shorcut s předdefinovanými hodnotami?).

   Ale tak jasně, já toto potřebuji jen párkrát do měsíce, pro někoho je ale potřeba robustnější řešení, chápu.

  • S webovkou se to vubec neda srovnat, oproti teto aplikaci je to chudy a kostrbaty pribuzny.

   Ale chapu, neni to aplikace na uniho oblibeny system, tak to potrebujeme nejak pohanit a ukojit se, ze to neni na jeho oblibeny OS.Kdyby to bylo na jeho OS a ne na WP, tak to vychvaluje do nebes a rype, proc to neni na WP a ze na webu to nema grady.

  • htcjirka: Probůh, ty žiješ ve světe, kde obdobné aplikace nejsou dostupné pro ostatní OS?:O Já si skoro myslím (vím;-) ), že si na Androidu dokonce můžu vybírat…

  • Moje řeč :) HTC ma svuj svet porad :)

  • Ano, ale WMM jizdni rady nikoliv, pubtrain a jine nedosahuji takovych kvalit.

  • Jarda (neregistrovaný)

   htcjirka: Tvuj komentar dokazuje ze zijes v jinem svete kde nic nedosahuje kvalit WP :D

  • Prekrucujes skutecnosti, nic takoveho netvrdim, to je z tvych ust, nikoliv z mych.

 2. Robot Honza (neregistrovaný)

  JJ. Kdysi jsme si je pořídil a byla to aplikace na dvě věci. Teď je to hodně použitelný a když srovnám PubTran pro Android a tuto, tak asi má teď i navrch. Hodně se předělávka povedla. Jen tak dále.

 3. Aplikaci mám už od první verze, byla to před lety první aplikace co jde si na WP koupil a musím říct, že pokrok je značný, především v designu aplikace se udělal obrovský kus práce. Ještě bych uvítal možnost nastavit upomínku pro odjezd. (např. sedím v hospodě a chci za půl hodiny odjet daným spojem, takže musím za čtvrt hodiny odejít) – ať nemusím skákat do jiné aplikace :-)

  • Jindřich Lukeš (neregistrovaný)

   Ty vestavěné upominky ti nevyhovuji? Ty presne splniji tvé pozavaky. Pripadne upresni, co bys potřeboval jinak

  • Aaa omlouvám se, super! Jsou tam. Ještě dám tip na vylepšení – do času upomínky by se volitelně mohla zapocítat doba nutná k dojítí na stanici, někde jsem to viděl.

  • Mě ty upomínky nevyhovují. Proč si nemůžu nastavit vlastní čas?

  • Jindřich Lukeš

   Čas je přeci daný odjezdem spoje. Ty si ale zvolíš, jak moc dopředu chceš být informován (třeba aby si stihl dojít)

  • Právě o tom mluvím. Proč si musím vybrat mezi tím, jestli mě má aplikace upozornit 15 minut nebo 30 minut předem? Proč si nemůžu zvolit třeba 20 minut?

 4. Výborná aplikace.

 5. Skvela app, pouzivam vzdy kdyz cestuji. Autorum velke diky za vse.

 6. 3dmax4 (neregistrovaný)

  Skvělá aplikace, zakoupil jsem a využívám neustále, jen by to chtělo taky novou ikonku! Něco jednouššího a co by lépe zapadlo do WP8 stylu.

  • Jindřich Lukeš

   Ikonku je možné změnit v nastavení. Je tam metro i klasická. Úvodní obrázek a ikonku na Storu změníme v následující verzi.

 7. Michal¨ (neregistrovaný)

  vyzkoušel jsem ale zůstávám u CG Transitu

  • Jindřich Lukeš

   Doporučuji tomu dát 1-2 týdny. Až si zvykneš na nové zadávaní času, automatické načítání polohy, univerzální dlaždice (např. oblíbená trasa „moje poloha-libovolná zastávka“ připnutá na plochu vyhledá kdykoliv cestu např. domů na jeden klik na ploše) atd. a desítky dalších drobných vylepšení, už se nebudeš chtít vrátit ;)

  • MICHAL“:

   Nechci aby to vypadalo jako reklama, ale CG na WP bylo ve své době sice možná lepší a chvíli i zadarmo, nicméně doba se mění a poslední aktualizace CG přišla tuším před více než rokem. A dnes již na wmm prostě nestačí, a vlastně ani před touto velkou aktualizací to v rychlosti, spolehlivosti a uživatelském komfortu nebylo ve srovnání obou aplikací pro CG příliš dobré. Wmm jsou prostě momentálně o dost lepší. Dej tomu šanci.

  • Hlavně držím palce ať pánům vydrží úsilí a nic se do budoucna nezmění v negativním slova smyslu.Tahle apka by mě moc chyběla ač nejvíce jezdím autem, služby MHD využívam taktéž hojně.

 8. egee (neregistrovaný)

  Takové aplikace uměl starý SYMBIAN … [odkaz] ….

  v androidu mám na výběr : stačí v GPlay zadat Jízdní řády …..

  • Nechápu smysl tvých příspěvků. Ta symbianová aplikace byla hodně chudý příbuzný a wmmjizdnirady taky nejsou jediná aplikace tohoto druhu pro WP. Jestli sis chtěl jako obvykle zatrolit, trochu se ti to nepovedlo.

  • vzdyt ma pravdu

  • Já psal, že nechápu smysl jeho příspěvku, když „Ta symbianová aplikace byla hodně chudý příbuzný a wmmjizdnirady taky nejsou jediná aplikace tohoto druhu pro WP.“

   Žádná polemika o tom, jestli má, nebo nemá pravdu.

 9. egee (neregistrovaný)

  Kolik aplikací sloužící jako Jízdní řád mají dlaždice a kolik jich má android – to tak porovnat jednu po druhé – rychlost přehlednost Mám jak Jízdní řády tak Pubtran a s tím symbianem jsem jen připomněl éru a že bylo pár dobrých JŘ ….. Nevím proč se někteří s nedokonalými dlaždicemi navážejí do androidu a mají strach z konfrontace – co umí jeden systém a druhý ne … Dlaždice neumí to co uměl starý dobrý symbian – ano mnozí to nemají odvahu přiznat a čekají na aktualizace jako na smilování boží – že nelžu se může každý přesvědčit – na připomínky nedostatků se reaguje – JÁ TO NEPOTŘEBUJI …… ale fóra jsou plná dotazů proč to či ono nejde.

  • Pořád nechápu, co máš za problém :-D

   Tohle je diskuse k aplikaci wmm jízdní řády, která je mimochodem velmi povedená. Ovšem co ty tu dokážeš „vymyslet“, to mi hlava nebere :-)

  • egee (neregistrovaný)

   Ano povedená zvláště od jednoho – a reakce na něj ….snad čteš.

  • fo-ol (neregistrovaný)

   ma ten problem ze to neni aplikace pro jeho jediny-mozny-dokonale-nejdokonalesi-system.

   co na tom nechapes? ;-)

 10. egee (neregistrovaný)

  Napište porovnávací článek obou systémů a pravdivě napiště systém A neumí toto – tyto aplikace systém B neumí …. a oba systémy umí ……. Pak to bude fér a přestanou přestřelky a už se nebudu dočítat : Windows Phone 8.1- Nejrychlejší a nejstabilnější OS na trhu ——- protože to prostě nebude pravda – prodejnost a popularita, všestrannost je měřítkem.

  • Každý má jiné potřeby, priority a měřítka.

  • pepo (neregistrovaný)

   Ten popis ma najvacsia WP ovca na svete – htcjirka. Proste clovek, ktoremu za neoplati ani nadavat, ale skor lutovat. Vie, ze tu mu to u tunajsieho vedenia webu vzdy prejde.

   Ked niekto nadava na WP, tak htcjirka ho hned zacne urazat a hovorit ze WP je najlepsi ale to ze ON furt pouziva pojem „reklamosystem“ tak to je OK. Ciel: vyvolat flame. Okej, aj WP a WP pouzivatelov budeme posmesne oznacovat bez toho aby sme boli nejako upozorneni. Proste redakcia je tu znacne WP positive (ved vsetci pouzivaju WP, to je teda objektivny web.. rofl) a furt mu to toleruje (ako aj u mcezu kedysi). Nebyt takychto slepich WP oviec, diskusie by mohli byt kludnejsie. A veru ze po odchodu mcezu

   sa to mierne upokojilo

   A kedze som sa odvazil napisat pravdu (ktora boli, ja viem) tipujem, ze bud na mna zautoci htcjirka alebo tento komentar redakcia hned vymaze, kedze nie je im vyhovujuci.

  • Jindřich Lukeš

   Proč sem proboha všichni taháte Android? Tato recenze se týká aplikace pro Windows Phone a to je celé. Nemá smysl ji srovnávat s Androidem, když tu si uživatelé s WP do telefonu stejně nenahrají. Pojďme diskutovat civilizovaně. Pokud vám cokoliv nevyhovuje, napište to, a uvidíme, co by se s tím dalo dělat. Ta aplikace je tu hlavně pro vás.

  • igero (neregistrovaný)

   Prestan bekat ako WP ovca, JINDŘICHU LUKEŠ!!

  • Jindřich Lukeš

   1) Používám oba systémy v podstatě stejně.

   2) Špatně se porovnávají aplikace napříč systémy, když každý umožňuje trochu něco jiného (API apod.).

   3) Každému vyhovuje něco jiného (způsob ovládání, grafika atd.)

   4) Ať by mělo srovnání aplikací jakýkoliv výsledek, stejně by byl k ničemu, protože je každá pro jiný systém a uživatelé si tu druhou stejně nenainstalují.

   5) Ať každý používá to, co mu vyhovuje a necpe to těm ostatním za každou cenu.

 11. elpe (neregistrovaný)

  Vyskúšal som,hned na prvý pokus pochopil ovládanie…zdalo sa mi to super,tak som to kúpil.. Fajn aplikácia,účel plní.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).