Withings Steel HR Sport recenze: nekorunovaný král hybridních hodinek

Withings Steel HR Sport recenze

Francouzská společnost Withings si v posledních letech prožila opravdu turbulentní období. Mezi prvními přišla na trh s hybridními hodinkami, následně byla odkoupena finskou Nokií, aby v loňském roce byla zpět odprodána původnímu majiteli. Ten má se svou společností velké plány, které podpořil představením nových fitness zařízení. Mezi nimi se nachází také nové hybridní hodinky Withings Steel HR Sport.

Hybridní chytré hodinky Withings Steel HR Sport se u nás prodávají ve dvou variantách a s několika tipy řemínků
Hybridní chytré hodinky Withings Steel HR Sport se u nás prodávají ve dvou variantách a s několika typy řemínků

Jak název napovídá, hodinky jsou určeny pro sportovce. Hybridní konstrukce nicméně má šanci zaujmout také širší veřejnost, která by ráda něco chytrého na zápěstí, zároveň je však příliš konzervativní na klasický fitness náramek, či chytré hodinky. Patří Steel HR Sport na špici mezi chytrými hodinkami? Dokáží spolehlivě měřit sportovní aktivity? A jak jsou na tom s chytrými funkcemi? Nejen na tyto otázky odpoví naše recenze.

Konstrukce: konzervativno s nádechem sportu

V krabičce najdeme jen to nejpodstatnější – samotné hodinky, sportovní řemínek, nabíječku a manuál. V dnešní době zmenšujících se obsahů balení se tedy nejedná o nic zvláštního, nicméně nějaký kousek příslušenství navíc by jistě potěšil. Teď už ale k samotným hodinkám.

Withnings Steel HR recenze

Ty jsou vyrobeny z nerezové oceli a nechybí jim mírný sportovní nádech, což umocňují čísla na lunetě či červená šipka ukazující na dvanáctou hodinu. Na těle najdeme ještě jedno tlačítko tvářící se jako korunka, které slouží pro ovládání monochromatického OLED displeje umístěného na horní straně ciferníku. Na spodní straně se nachází ještě senzor pro sledování tepové frekvence.

Ciferník se skládá ze tří částí – fyzických ručiček ukazujících aktuální čas, horního monochromatického OLED displeje a spodního ukazatele denního cíle, který si můžete upravit v doprovodné aplikaci.

blank

Hodinky působí na ruce dobrým dojmem, na první pohled jen obtížně poznáte, že se jedná o chytrou elektroniku, pakliže máte verzi s černým ciferníkem. Výhradu mám pouze k pásku. Ten na ruce nepůsobí dobře, perforace starající se o lepší prodyšnost příliš nefunguje a celkově nepůsobí příliš reprezentativně. Ruka se mi pod ním poměrně dost potila, proto doporučuji sáhnout spíše po jiném řemínku.

Hodinky se dobíjejí pomocí proprietární nabíječky, která připomíná kolébku. Nepřítomnost standardizovaného konektoru lze ospravedlnit certifikací IP68, takže s hodinkami můžete vyrazit také na bazén. Výrobce slibuje výdrž až 25 dní na jedno nabití, v praxi počítejte spíše s dvěma a půl týdne, což je i tak skvělá hodnota. Doporučuji se také příliš nespoléhat na indikátor stavu, neboť se v průběhu testování ukázal jako nespolehlivý.

Chytré funkce: o něco lepší fitness náramek

Chytré hodinky se musí také pyšnit chytrými funkcemi, což Steel HR Sport splňují v podobě kulatého monochromatického OLED displeje umístěného na horní straně ciferníku. Ten umí zobrazit aktuální datum a digitální čas, počet kroků, aktuální srdeční tep, ušlou vzdálenost, spálené kalorie, nastavený budík, procento baterie nebo přepínač notifikací. V nabídce se pohybujete pomocí tlačítka, dlouhým stiskem pak s jednotlivými kategoriemi můžete interagovat.

blank

Dlouhým podržením také můžete rovnou aktivovat měření sportovní aktivity. Na výběr jich můžete mít maximálně pět, které si lze nastavit v přidružené aplikaci. Během sportovní aktivity můžete kontrolovat vzdálenost, spálené kalorie či tempo, což se při sportování jistě hodí.

Notifikace umí hodinky zobrazit ze všech aplikací nainstalovaných ve vašem telefonu, přičemž v přidružené aplikaci si lze nastavit, které chcete zobrazovat. To je také veškeré přizpůsobení, které máte k dispozici. Hodinky vám notifikaci vždy ukáží jako ikonu, následuje odesílatel a kus zprávy, případně celá, pokud je krátká. Ta na displeji projede třikrát, pokud ji tlačítkem neukončíte.

Osobně mi chybí jakákoli možnost odpovědět na notifikaci, což se dá vzhledem k limitům malého displeje odpustit. Co odpustit nemůžu, je malá přizpůsobitelnost notifikací jako takových. Možnost nastavit si, zda se z notifikace zobrazí pouze ikona či ikona s odesílatelem, by upozornění posunula na použitelnější úroveň.

Užitečnou funkcí je chytrý budík a s tím spojené monitorování spánku. Pokud si necháte hodinky přes noc na zápěstí, budou pomocí senzoru srdečního tepu sledovat vaše spánkové cykly. V nastaveném budíku si kromě času, kdy musíte vstát, nastavíte také rozsah, kdy chcete vstávat. Hodinky vás poté vibracemi probudí v optimální fázi spánku, aby to pro vás po ránu nebyl takový šok. I přes tuto vítanou funkci mi na hodinkách chyběla možnost odložit buzení alespoň o pár minut.

Doprovodná aplikace: skutečně užitečný rádce

Aplikace Health Mate, ve které sledujete veškeré své statistiky a nastavujete hodinky, mě mile překvapila. Grafický kabátek je přehledný a intuitivní – vše máte na dosah jen několika kliknutími. Navíc funguje také webová verze, což potěší všechny, kteří rádi sledují své statistiky na větší obrazovce.

Ty navíc nevidíte jako pouhá nicneříkající čísla, ale u každého údaje nechybí vysvětlení a doporučení, takže přesně víte, na co se máte zaměřit. Potěší také achievementy, které jsou v podobě různých faktů – například po ujití 200 km jsem obdržel ocenění Suezký průplav, společně s informacemi o něm či odkazem na Wikipedii.

Dvě funkce sem si zvláště oblíbil. První z nich jsou upozornění, která mají za úkol vytvořit rutiny. Upozornění, že si na večer nemám dávat kafe, či že mám v průběhu dne pravidelně pít zkrátka neškodí. Druhou funkcí jsou programy, v rámci kterých se snažíte vylepšit například vaši tělesnou konstituci nebo spánek. Poslední jmenovaný program jsem zkoušel čtyři týdny a musím konstatovat, že můj spánek se pocitově zlepšil.

Aplikaci rovněž musím pochválit za možnost snadného sdílení informací například s vaším doktorem. Pokud používáte celé spektrum zařízení o Withings, jako je váha, měřič tlaku nebo teploměr, máte bezesporu spoustu dat, která vašemu lékaři pomohou lépe diagnostikovat váš stav. Jednu výtku ale přeci jen mám.

blank
Webová aplikace je, stejně jako ta mobilní, jednoduchá a přehledná

Propojitelných aplikací s Health Mate je všeho všudy šest, přičemž nefungují zrovna spolehlivě. Při synchronizaci údajů s Google Fit se mi například nepodařilo synchronizovat měření srdečního tepu.

Fitness funkce: bez mobilu ani ránu

Přídomek Sport přímo vybízí k tomu, aby hodinky byly brány jako plnohodnotné sportovní příslušenství. To ovšem ani s přimhouřenýma očima nejsou. Hodinky zvládnou zaznamenat široké spektrum sportovních aktivit a měří i poměrně přesně, nejedná se ovšem o nic, čím by vybočovaly ze standardů nastavených fitness náramky.

Withnings Steel HR vám změří srdeční tep
Withnings Steel HR vám změří srdeční tep

Poměrně dobře dokáží Steel HR Sport detekovat aktivitu, i když ji přímo nespustíte, což ovšem často vyústí i v komické záznamy, jako je třeba jízda tramvají vyhodnocená jakožto rychlá chůze. I při nejlepší snaze bohužel nevyvinu průměrnou rychlost 35 km/h. Tímto se řadí po bok všelijakých chytrých náramků, které dokáží měřit aktivity stejným způsobem.

Za přednost se dá považovat měření VO2max, což je maximální množství využitého kyslíku. Tato funkce je jistě pro aktivní a vrcholové sportovce užitečná, pro příležitostné znamená jen další statistiku. Spíše zamrzí funkce connected GPS, což ve zkratce znamená absence této funkce v hodinkách. Bez telefonu zkrátka svou běžeckou trasu nezaznamenáte. To pro sportovní hodinky není dobrá vizitka.

Závěr: poctivý hybrid, který neurazí

Chytré hybridní hodinky Withings Steel HR Sport jsou bezpochyby krásným kouskem, který nebude dělat vašemu zápěstí ostudu. Jedná se o spojení toho nejlepšího z fitness náramků a ručičkových hodinek, co na současném trhu můžete najít. Jen se nesmíte nechat zmást přídomkem Sport, protože pro opravdu aktivní sportovce tyto hodinky opravdu určeny nejsou.

Withnings Steel HR v sobě kombinují funkce běžných hodinek a fitness náramku
Withnings Steel HR Sport v sobě kombinují funkce běžných hodinek a fitness náramku

Jsou určeny pro všechny, kteří chtějí měřit své každodenní aktivity a zlepšovat svůj zdravotní stav, zároveň ale nechtějí na ruce nosit často ošklivé fitness náramky nebo jednodenní chytré hodinky. Withings Steel HR Sport můžete vzít jak do fitka, tak do divadla, pakliže je opatříte správným řemínkem.

Trochu sporná je také cena. Steel HR Sport se v našich luzích a hájích dají sehnat za 5 290 korun, což není zrovna nízká částka. Pokud oželíte některé funkce jako VO2max, doporučuji sáhnout spíše po modelu Steel HR. Na druhou stranu jsou Steel HR Sport novější, je tedy předpoklad delší softwarové podpory od výrobce. Vzhledem k malé konkurenci ale nezbývá než Steel HR Sport doporučit.

Withings Steel HR Sport

Withings Steel HR Sport
8.3

Design a zpracování

8.8/10

Funkce a výbava

6.8/10

Pohodlnost nošení

8.6/10

Výdrž baterie

9.1/10

Klady

  • Povedený design
  • OLED displej je dobře čitelný
  • Odolnost IP68
  • Doprovodná aplikace Health Mate
  • Výdrž na jedno nabití

Zápory

  • Absence GPS
  • Horší práce s notifikacemi
  • Občas nepřesné měření aktivity
  • Dodávaný náramek
  • Cena
Autor článku blank
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku