Domů » Bleskovky » Windows Threshold nabídnou virtuální plochy a zbaví se nabídky šém (spekulace)

Windows Threshold nabídnou virtuální plochy a zbaví se nabídky šém (spekulace)

Příští verze Windows by měla být mnohem počítačovější než současné hybridní řešení pro počítače i tablety. Vyplývá to ze změn, které jsme již viděli, jako je návrat nabídky Start nebo práce s moderními aplikacemi v oknech; a také z informací, které aktuálně kolují internetem.  

  

Podle zdrojů serveru Neowin, jejichž autentičnost potvrzuje i analytička Mary Jo Foley, bude do systému Windows přidána podpora pro virtuální plochy, podobně jako to například umí většina Linuxových distribucí nebo systém Mac OS X. Nebude tak nutné používat aplikace třetích stran, pro jejich přepínání se má v prostředí desktopu objevit zvláštní tlačítko a přibýt klávesové zkratky.

  
Dosud bylo nutné pro práci na virtuálních plochách ve Windows používat aplikace třetích stran

Druhá změna se týká nabídky šém, tedy vysouvacího menu z pravé části obrazovky, které obsahuje tlačítko pro návrat na nabídku Start a tlačítka pro hledání, sdílení, přístupu k seznamu zařízení a k nastavení. Tato nabídka má být nově blíže k moderním aplikacím, vzhledem k tomu, že s nimi bude možné pracovat v okně; spekuluje se o umístění nabídky šem do horní lišty okna vedle tlačítek pro jeho minimalizování, maximalizování a zavření.

 

Podle serveru WinBeta má k této změně dojít jen u nedotykových zařízení, podle zdrojů Mary Jo Foley se bude týkat všech zařízení s Windows včetně tabletů, přičemž vývojáři budou muset do svých aplikací přidat tlačítko pro sdílení, které nemá být součástí nového šému. Jaké řešení Microsoft nakonec zvolí, bychom se měli dozvědět již na podzim letošního roku, kdy má být vypuštěno veřejné preview systému Windows Threshold.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

29 komentářů

 1. Martin II (neregistrovaný)

  Autor: Cisto zo zvedavosti… Naozaj sa „charm bar“ v cestine nazyva „nabídka šém“?

  • Na českých webech se tak běžně nazývá. Oficiální název to ale není.

   viz. např: [odkaz]

  • Dv (neregistrovaný)

   Osobně ale 100% upřednostním označení „charm bar“ .. šém zní naprosto příšerně. Ten si můžeme strkat možná tak do Golema.

  • nebo Ovládací tlačítka

   [odkaz]

  • Bender (neregistrovaný)

   Šém zní opravdu strašně, jak toto označení vůbec vzniklo? Nějak mi to nedává smysl, charm se takto rozhodně nečte a ani významově to nesedí.

  • lerion (neregistrovaný)

   Když už to tu autor nazývá jako nabídku šém, proč neříká tomuto systému místo Windows Treshold Okna Práh a místo nabídky Start nabídka Začátek?

   Poprosil bych o používání oficiálních názvů, tedy Charm bar. Hrajete si tu na lehce odborný server a pak napíšete toto…

 2. Petr (neregistrovaný)

  první věc co se do osmiček instaluje je Start8 aby se tyhle idiotiny vyply a dal se systém vůbec používat :-)

  Ta „neprůhlednost“ rámů oken je taky hnus… celé sedmičky jsou nedodělaný paskvil…

  Snad bude příští verze použitelnější, jinak se z W7 stanou evergreeny, jako byly XP, do doby než příjde něco produktivního a inteligentního…

  • Knoxx (neregistrovaný)

   Nevidím rozdíl mezi 7 a 8 v používání.

  • Jsem spokojený uživatel Windows 8.1 a žádnej Start8 nepotřebuju. Pracuju s nima prakticky stejně jako se sedmičkama co mám v práci. Zvláštní jak mnoho lidí má problémy s osmičkama protože je to cool si do nich rejpat ;-)

  • PETR: Nesmysl, žádný start8 ani jiný prznič nenní potřeba. Stačí obětovat 15 minut a naučit se používat to co ve W8.1 je.. Nechápu, jak můžou být lidi kolem IT takový konzervy.

  • jirxu (neregistrovaný)

   XP nejsou evergreen, to jen generace lidí, která se na nich učila zapínat počítač není schopná ani ochotná se učit cokoliv jiného a jsou zkamělelí 10 let zpátky…win 8 jsou inteligentní…uživatelé bohužel ne tak se leknou a bojí i drobné kosmetické odlišnosti.

   Zajímavé, jak taková věc jako nabídka start je pro většinu lidí tak zásadní.

   Vtipné je také, že každý nadává na MS a windows obecně…tak přejděte na linuxové systémy nebo MacOS…jen varuji, také nemají tlačítko start…

  • Přesně! :-D

   To mě vždycky pobaví, jak tihle lidé vyhrožují: Vraťte mi start, nebo jdu do Maca. To musí být šok, když u Maca žádný start ani nic podobného neobjeví :-D

  • Používám Windows XP a nejsem zkamnělý. Jenom se mi nechce kupovat a instalovat nový systém, když starý funguje.

  • Petr (neregistrovaný)

   na brouzdání na fejsu je to možná skvělé, ale na práci s mnoha okny a mnoha aplikacimi které jsou různě navázány mezi sebou, je něco jako neustálé se přepínání do idiotského Metro Uber Startu, naprosto neergonomické a ani těch 15minut tomu nepřidá. A to že to tak je, dokazuje to že v dalších Windows bude start zpět…

   je jasný že pro někoho kdo má celý den otevřený jeden prohlížeš a jen přepíná mezi záložkama, případně pár krát spustí nějakou hru je to jednoduchý a nijak mu to život nekomplikuje, jsou ale i lidi co s windows pracují na úplně jiné úrovni než 2 otevřený okna…

  • otázkou je JAK funguje. Na takovéto domácí šudlání je asi jedno co člověk používá, nicméně od bezpečnosti, komfortu, stability přes rychlost až po podporu (a využití, nepř. vícejádrových procesorů, SSD disků)) HWjsou prostě mnohem lepší osmičky.

  • Petr (neregistrovaný)

   no tak to chci teda vidět :D bud konkrétní prosím….

   dělám pro jednou z největších sw společností na světě a 90% našich strojů jede na W7, na osmičkách jen testovací mašiny (aby se otestovalo že to na osmičkách jede správně)… jinak bylo nasazení W8 tak nějak oficiálně odloženo na neurčito :-)

   a nemyslím si že je to otázka peněz :-)

   většina vývojářů ti řekne že osmičky jsou totální krok vedle, je chyba chtít aby lidi na desktopu dělali s mobilním systémem :-) a jak tady někdo napsal – na dotykáči se to ovládá lépe, ale….

  • Petr (neregistrovaný)

   aha, vidím že tvá reakce asi byla na pána s XPéčkama :-) protože co se týká podpory HW tak rozdíl mezi 7 a 8 není žáden. V práci mám sedmičky, a doma mám osmičky a jsou to prakticky totožné systémy, jen na tu nabídku start :-) kterou řeší zmíněný start8

  • ROAL (neregistrovaný)

   PETR: Vysvetli mi prosím ťa, z akého dôvodu sa musíš prepínať do Uber Metro prostredia keď všetky spustené aplikácie máš na dolnej lište tak ako tomu bolo od čias čo viem o existencii Windowsu? Tiež mám bežne spustených tak 5 okien medzi ktorými sa prepínam a teda nemôžem povedať že na W7 by táto činnosť bola pohodlnejšia či lepšia ako na W8.

  • Petr (neregistrovaný)

   Protože občas potřebuji pustit aplikaci, která tam není :-) Já nemám nic proti pokroku, jen si myslím, že nic lepšího a ergonomičtějšího zatím vymyšleno nebylo, obdoba této nabídky start je i v každém linuxu a sám MS ji hodlá dát zpět.

   Kdo chce bude si moci vybrat…

  • Kazeasch (neregistrovaný)

   PETR: Ty tak hrozně kecáš :-D

   Ad tvoje přepínání do Metra: Nevím jak to máš ty, ale já svoje desktopový aplikace mám připnutý na panelu, kam se mi jich vejde asi 20. Potřebuješ víc? Zdá se ti přístup přes úchylárnu typu nabídky start pohodlnější? Když hledáš něco v Nabídce Start, přijde ti ta nudle kterou musíš scrollovat jak blbec takový vrchol ergonomie, že vypsání výsledků přehledně v celé ploše je horší? (Mimochodem, hledání v nabídce Start je uplně stejnej opruz jako „přepínání do metra“, ale s tím rozdílem že je to navíc nepřehlednej bordel kterej absolutně nevyužívá možnosti plochy monitoru)

   Ad Linuxové distribuce vs Start: Kde má Unity v Ubuntu start? Dash je daleko blíž metru než startu.

   Kde má Gnome Shell Start? Kde má Glome 2 start? Kde má Deepin start?

   Na druhou stranu ano, KDE, Cinnamon apod něco ve stylu Startu mají, ale oproti Nabídce Start ve win je to trochu jinde.

   Ad vývojáři vs osmičky: Že je to krok vedle sice tvrdí, ale ještě jsem nikdy neslyšel jediný argument který by toto tvrzení podpořil. Jejich rádoby argumenty jsou vždy stejně hloupé jako ty tvoje. Vlastě jsou uplně stejné, a uplně stejně mimo realitu, jelikož to nevypovídá o špatnosti osmiček, ale hlavě o neschopnosti takových uživatelů, kteří se zasekli kdesi v minulosti a teď se nedokážou posunout dál.

   Ad dotyková zařízení: U těch není žádný „je to lepší, ale“ To je zkrátka perfektní, a to co jsem musel na Androidu oklikávat jak idiot, na win 8 vystačím s pár gestama. Ale chápu že jsou lidi kteří si prostě ty čtyři gesta nejsou schopní zapamatovat a potřebují patlat na obrázky.

   Ad OS v korporátní sféře: To, že nějaká SW firma jede na sedmičkách a na osmičkách jen testuje nemá nic společného s tím jaké osmičky jsou. A čím je firma větší, a čím víc využívá možnosti sítě, tím více toto platí. Zde totiž platí jednoduché pravidlo: „Funguje to? Nerýpej do toho“. Pokud neexistuje racionální důvod k migraci na novou verzi, je to příliš nebezpečné než aby se to vyplatilo. Žádná firma nebude přecházet na každou novou verzi pokud k tomu není důvod. I čistě ekonomicky je to naprostá blbost.

   Shrnuto podtrženo, když se ti osmičky nelíbí, tak je prostě nepoužívej, ale hlavně si prosím nevymýšlej zcestné argumenty. Zbožňuju lidi co si vždycky sami před sebou musí dokazovat že jejich rozhodnutí je to nejlepší protože ostatní jsou blbci. A ještě bych dodal, že by sis měl rychle začít zvykat na to, že je potřeba čas od času pozměnit přístup, protože si skutečně neumím představit, jak někdo, kdo není schopen obejít se bez nabídky start, migruje z Win na OSX nebo nějaký Linux kde se bude muset učit uplně všechno znovu a celý přístup k systému kompletně změnit.

  • Petr (neregistrovaný)

   ježiš, tebe se to muselo hodně dotknout :D

   nelíbí se mi to, nepoužívám to, nemusíš tady hned nadávat do itiotů a podobně… tobě se to líbí tak to používej. Jen říkám, že pro mě, a většinu mých známých je to čiré kristalické zlo. Jde o subjektivní názory, nejde jednoduše objektivně posoudit co je a není lepší. Ale vlna odporu byla tak silná, že i sám MS couvl a vrácí to zpátky, a víš proč? protože drtivá většina jeho odběratelů = firmy, když to viděli a skusili si poklepala na čelo a řekli že do tohodle nejdou.

   Start se nevrací, proto že nějaký debil v diskuzi (já) si na nové metro stěžuje, ale protože si na to stěžují nejsilnější zákazníci. A pak názor jiného debila (tebe) to taky neovlivní :-)

   Příště se radši párkrát nadechni a vydechni.

   BTW „nebezpečí migrace na novou verzi, než aby se to vyplatilo“ u sw společnosti :D :D tam se nemigruje jen pokud je to opravdový shit chlapče.

  • Kazeasch (neregistrovaný)

   Kámo, ty osmičky jsou tak hroznej průšvih a krok vedle, že se prodávají líp než sedmičky, a zatímco se sedmičkama začal trh s PC klesat, během života osmiček jde zase nahoru ;-)

   Co se týče společností, tak běžně se jede do konce podpory a pak se migruje. V případě naší společnosti začala migrace na Win 7 vloni, protože společnost s 40tis+ zaměstnanci potřebuje 100% jistotu kompatibility s podnikovými systémy.

   Každopádně jak jsem psal, používej si co chceš, ale nauč se rozlišovat mezi názorem a argumenty, protože to co jsi napsal je kýbl hovadin mimo realitu a těžce vykonstruované rádoby důvody které se opírají o jediný problém a to je absence nabídky start v kombinaci s neschopností zkusit nový přístup. Lidi jako ty bych chtěl vidět přecházet z Win3.11 na Win95. To by byl asi absolutní nervovej kolabs :-D

   (P.S.: já jsem uplně v klidu, ale holt věcná argumentace si žádá prostor. Jen nicneřkající blábol se dá vměstnat na pár řádků. A jen tak mimochodem, slovo idiot jsem použil jednou, a to ve zcela pasivním kontextu, rozhodně jsem nikomu nenadával. Ale chápu, když nejsou argumenty, je potřeba si něco vymyslet, na to jsi, jak se zdá, expert.)

 3. Aloha (neregistrovaný)

  Teda já normálně Win 8.1 používám a nemám problém i když jejich hlavní výhoda se projeví u dotykového ovládání, ale taky se mi někdy stane, že na desktopu automaticky hledám start a ono mě to pak vykopne do metro prostředí to mě vždycky naštve :)

  • já metro jako Start používám a přijde mi tak i lepší, proto mě návrat nabídky i mrzí.

 4. “podle zdrojů Mary Jo Foley se bude týkat všech zařízení s Windows včetně tabletů“

  Myslím, že to bylo myšlené jinak.

  Přece se na tablet nebude dávat metro aplikace v oknech, nabídka start a malé tlačítko na vyvolání toho panelu.

  Na tabletu to prostě bude fungovat jako doteď. Ale když se bude používat myš, třeba i na tom tabletu, tak se to změní do oken.

  Ale radší bych byl, kdyby bylo na výběr přímo na uživateli, jestli chce třeba nabídku start.

  • Martin II (neregistrovaný)

   Samozrejme mas pravdu. Nebude sa to tykat vsetkych zariadeni. Ale som presvedceny ze sa to bude dat nastavit ako to funguje v sucasnosti. Start menu uz nechcem ani vidiet. Ani na desktope.

 5. Proboha, šém na tabletu nechat! To se jako budeme trefovat na piditlačítko v liště okna? Brrr…

 6. adam (neregistrovaný)

  Nabídka šém?

  Články osoby Karáska jsou ze stylistického hlediska naprosté perly. Máte, proboha, aspoň maturitu?…

  • Adame a ty máš aspoň základní vzdělání?Často u tebe o tom pochybuji..

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).