Domů » Bleskovky » Windows Threshold: Hlavní panel má nabídnout živé ikony a Cortanu

Windows Threshold: Hlavní panel má nabídnout živé ikony a Cortanu

Návrat ke kořenům. Tak nějak si Microsoft představuje příští verzi systému Windows, která má podle všech dostupných informací vrátit do hry nabídku Start (pravda, notně upravenou) a umožnit kompletní deaktivaci moderního prostředí na nedotykových zařízeních. Redaktoři serveru Neowin, kteří se zúčastnili partnerské konference Microsoftu, nyní přináší další novinky z nové verze Windows, vyvíjené pod kódovým jménem Threshold.

 
Takto údajně vypadá nabídka Start v nejnovějším sestavení Windows Threshold

Nová Windows se mají od posledních dvou verzí výrazně odlišovat, uživatelské rozhraní má být modernější a podle očekávání plošší. Velkých změn se má dočkat hlavní panel, připnuté aplikace v něm mají mít interaktivní ikony a mají poskytovat informace; bude se zřejmě jednat o obdobu dlaždic známých z moderního prostředí. Díky této změně nebude zapotřebí některé aplikace pro získání základních informací spouštět.

 

Do hlavního panelu má být rovněž integrován zástupce personální asistenky Cortany, aby byla její pomoc vždy po ruce. Microsoft tak zřejmě nevyužije jejího umístění v roletce při horní části obrazovky, jak se nedávno objevilo na videu tři roky starého konceptu asistentky Lousie z dílen Microsoft Research.

Moderní aplikace bude možné spouštet v jednotlivých oknech desktopového prostředí, nicméně oproti prvotním předpokladům mají postrádat horní proužek s ovládacími prvky pro minimalizaci/maximalizaci a zavření. Tyto funkce prý bude možné vyvolat jiným způsobem (patrně nějakými gesty). Objevují se hlasy, které tvrdí, že by se měly na plochu vrátit i widgety, což by skutečně znamenalo velký návrat ke kořenům.

 
Vrátí se Windows widgety?

Je však také možné, že v Redmondu zatím zkouší různé varianty, server Neowin tvrdí, že se jednalo o velmi ranou alfa verzi, přičemž ve finále může být spousta věcí radikálně změněna.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Widgety byly odstraněné, řekl bych, už kvůli živým dlaždicím ,protože ukazovali věci jako widgety a podle mě spíš než widgety se objeví interaktivní dlaždice.

 2. Anonym (neregistrovaný)

  Já bych raděj viděl dlaždice s ovládacímy prvky (jako třeba play a stop na hudební dlaždici) a taky možnost umístit je na plochu místo využívání modernUI.

  • Tohle mají být právě přesně ty interaktivní dlaždice. :)

  • Stanley (neregistrovaný)

   Takže to vlastně budou widgety, jen se budou jinak jmenovat :-)

 3. Martin II (neregistrovaný)

  Co je to hlavny panel? Take pomenovanie v suvislosti s windowsom som este nepocul.

 4. Velda (neregistrovaný)

  No v Metru widgety nemaj smysl, ale pro desktop by se šikli.

  • Proč když metro používáte jako hlavní plochu a tak to fakt jde,kde máte svoje programy svoje upozorňovací dlaždice, tak je to paráda. :)

 5. Petr (neregistrovaný)

  Ja myslim ze je dobre ze nam MS nabizi jak dotykove tak nedotykove wokna a jsou to vlastně ty samé protože déky tomu můžu mít třeba v tabletu nebo hybridu plnohodnotné windows se všemi programy na které jsou dlouhá léta zvyklý. Ve vlaku koukám na film zatímco doma připnu klavésnici a začku programovat nebo hrát retro hry na DosBoxu, prostě luxus. Doufám že někdy v budoucnu přijdou do takového zařízení i plnohodnotné AAA hry které známě z Windows, ale to je zatím budoucnost, kvuli absenci pořádných grafických karet…

 6. „Objevují se hlasy, které tvrdí, že by se měly na plochu vrátit i widgety, což by skutečně znamenalo velký návrat ke kořenům.“

  No označit Visty jako kořeny je tedy drsné:)

 7. Jsou nektere veci, ktere funguji skvele tak, jak jsou. Napr. volant v aute. Takze konec nesmyslu typu Metro a zpet k tomu, co je ergonomicke a funguje…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).