Windows Threshold: Hlavní panel má nabídnout živé ikony a Cortanu

Návrat ke kořenům. Tak nějak si Microsoft představuje příští verzi systému Windows, která má podle všech dostupných informací vrátit do hry nabídku Start (pravda, notně upravenou) a umožnit kompletní deaktivaci moderního prostředí na nedotykových zařízeních. Redaktoři serveru Neowin, kteří se zúčastnili partnerské konference Microsoftu, nyní přináší další novinky z nové verze Windows, vyvíjené pod kódovým jménem Threshold.

 
Takto údajně vypadá nabídka Start v nejnovějším sestavení Windows Threshold

Nová Windows se mají od posledních dvou verzí výrazně odlišovat, uživatelské rozhraní má být modernější a podle očekávání plošší. Velkých změn se má dočkat hlavní panel, připnuté aplikace v něm mají mít interaktivní ikony a mají poskytovat informace; bude se zřejmě jednat o obdobu dlaždic známých z moderního prostředí. Díky této změně nebude zapotřebí některé aplikace pro získání základních informací spouštět.

 

Do hlavního panelu má být rovněž integrován zástupce personální asistenky Cortany, aby byla její pomoc vždy po ruce. Microsoft tak zřejmě nevyužije jejího umístění v roletce při horní části obrazovky, jak se nedávno objevilo na videu tři roky starého konceptu asistentky Lousie z dílen Microsoft Research.

Moderní aplikace bude možné spouštet v jednotlivých oknech desktopového prostředí, nicméně oproti prvotním předpokladům mají postrádat horní proužek s ovládacími prvky pro minimalizaci/maximalizaci a zavření. Tyto funkce prý bude možné vyvolat jiným způsobem (patrně nějakými gesty). Objevují se hlasy, které tvrdí, že by se měly na plochu vrátit i widgety, což by skutečně znamenalo velký návrat ke kořenům.

 
Vrátí se Windows widgety?

Je však také možné, že v Redmondu zatím zkouší různé varianty, server Neowin tvrdí, že se jednalo o velmi ranou alfa verzi, přičemž ve finále může být spousta věcí radikálně změněna.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku