Windows Phone v prvním čtvrtletí předběhl BlackBerry, Android rostl raketovým tempem

Windows Phone se dostalo na třetí příčku mezi operačními systémy v chytrých telefonech, předběhlo tak BlackBerry. Android pokračuje v silném růstu, iOS naopak zpomaluje.

Microsoft a BlackBerry bojují za to, aby se jejich operační systém stal v očích spotřebitelů plnohodnotnou volbou na trhu s chytrými telefony. Android i iOS zatím zabírají více než 90 % prodaných smartphonů v prvním kvartálu, ale Windows Phone udělal krok vpřed a dostal se tak před BlackBerry. Analytická společnost IDC informuje, že se prodalo sedm milionů telefonů s Windows Phone, jelikož Nokia prodala 6,1 milionu, zůstává tak na ostatní výrobce pouze 900 tisíc.

Sedm milionů tvoří 3,2 % ze všech prodaných chytrých telefonů v prvním čtvrtletí letošního roku, je to tak více než dvojnásobek oproti stejnému období v roce 2012. Microsoftu se podařilo předběhnout BlackBerry, které přes nástup nového operačního systému BlackBerry 10 pokleslo z 9,7 miliónu prodaných smartphonů ve stejném období loňského roku, na 6,3 milionu. Získalo tak podíl na světovém trhu chytrých telefonů 2,9 %. Měli bychom brát v potaz, že BlackBerry Z10 s novým operačním systémem bylo dostupné pouze na vybraných trzích, proto bych nástup nebral příliš vážně a o jeho úspěšnosti vypoví více následující čtvrtletí.

   
Windows Phone a BlackBerry budou nadále bojovat o třetí pozici na trhu

Kevin Restivo, analytik IDC, situaci okomentoval: „Získání třetího místa pro Windows Phone, pomůže potvrdit směr, kterým se Microsoft a jeho klíčový partner Nokia vydali. Vzhledem k relativně nízkému objemu bude muset Windows Phone získávat dál tržní podíl, aby potvrdil status plnohodnotné alternativy k Androidu nebo iOS.“ Prodeje chytrých telefonů s Androidem rostly z loňských 90,3 milionu na letošních 162,1 milionu. Google a jeho partneři tak zabírají 75 % trhu v prvním kvartálu, což je opět nárůst z 59,1 % o rok dříve. Růst prodejů Apple iPhone znatelně zpomalil, stoupnul o 6,6 % z 35,1 milionu na 37,4 miliónu. Operační systém iOS tak získal 17,3 % trhu a klesl z 23 % ve stejném období o rok dříve.

  

Ramon Liams, manažér výzkumu v IDC, k situaci Android i iOS poznamenal: „Jistotou na světovém trhu s chytrými telefony je neustálá proměnu výhledu jednotlivých operačních systémů. Android a iOS zabírají více než devadesát procent v prvním čtvrtletí, ale podrobnější zkoumání odhalí zvyšující se zkoumání alternativ. Windows Phone benefituje z účasti Nokia a BlackBerry s novým operačním systémem BB10, který již v prvním čtvrtletí dosáhl jednoho milionu prodaných zařízení.“

 

Na posledním grafu si můžete prohlédnout prodejní výsledky deseti největších výrobců smartphonů v prvním kvartálu letošního roku. Považujeme tyto údaje za finální. Původně se spekulovalo, že z první desítky vypadne BlackBerry, nakonec to bylo tchajwanské HTC, jehož prodeje se odhadují na pět milionů chytrých telefonů. Pokud se bude dařit vlajkovému modelu HTC One, mohlo by se do první desítky vrátit a vyřadit tak slabšího z dvojice Nokia – BlackBerry.  

Autor článku
David Podzimek
image/svg+xml
+

Kapitoly článku