Domů » Bleskovky » Windows Phone 8.1 se letos dočkají minimálně dvou aktualizací

Windows Phone 8.1 se letos dočkají minimálně dvou aktualizací

I když se nová zařízení s Windows Phone 8.1 ještě neprodávají a aktuální modely dostanou aktualizaci na novou verzi systému až během letošních letních měsíců, již nyní můžeme díky důvěryhodným zdrojům serveru WPCentral přinést informaci, že do konce letošního roku mají přijít ještě minimálně dva dílčí updaty systému. Tyto aktualizace zřejmě ponesou označení GDR1 (general distribution release) a GDR2, tedy stejně jako v předchozích případech u systému Windows Phone 8.

 

První update by měl přijít v polovině letošního roku, další pak na jeho sklonku, přičemž příští rok bychom se měli dočkat nové verze Windows Phone, vyvíjené pod kódovým názvem „Threshold“. Co bude obsahem následujících dvou aktualizací není známo, spekuluje se o podpoře fotoaparátu se dvěma objektivy nebo podpora 3D gest. Připomeňme, že GDR aktualizace přinesly systému Windows Phone 8 ukládání konceptů SMS, vylepšené mazání historie v internetovém prohlížeči, možnost zaměnit výchozí aplikaci fotoaparátu, třetí sloupec dlaždic, zámek rotace displeje a mnoho dalších funkcí.

 

Nová verze systému „Threshold“ by měla přijít na jaře příštího roku, což naznačuje 12 měsíční aktualizační cyklus. Zdali se bude jmenovat 8.2, 8.5 nebo rovnou Windows Phone 9 nevíme, stejně tak netušíme, zdali bude dostupná i pro některé ze stávajících modelů. Ale i kdyby nebyla, můžeme se těšit na minimálně další dva updaty, což je vynikající zpráva pro stávající uživatele, uvědomíme-li si, že první telefony s Windows Phone 8 pochází z podzimu předloňského roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

24 komentářů

 1. lister0 (neregistrovaný)

  I kdybych wp9 uz nedostal, nebyl bych nastvany. Prislo by mi to lito, to ano, ale i tak myslim, ze o nas uzivatele wp8 microsoft pecuje dost dobre.

  • U WP8 ano (no je trochu otázka, zda tu péči nezaměňuješ MS/Nokia), zato s WP7 solidně zametl, takhle ke dnu poslat platformu umí jen Nokia. No, vrána k vráně sedá, že:)

  • Martin II (neregistrovaný)

   LISTER0: Suhlasim!

   UNI: Neviem o com tocis…

  • Chce to trochu sledovat vývoj:) Co přesně neznáš?

  • Martin II (neregistrovaný)

   Sledujem vyvoj ale ty zijes asi v paralelnom iVesmire.

  • UNI: spousta výrobců to má stejně a považuje to za standard.. Vzpomeň na předloňské vlajkové lodě od HTC – po roce už nedostali žádný update..

  • Martin II (neregistrovaný): Tak musím uznat, že teď zase nevím já, co tocis.

   mimonaut: Něco jiného je podpora zařízení a podpora platformy. Pokud narážíš na WP7.

  • MIMONAUT: Ale to je rozhodnutí daného výrobce mobilu, ne OS. MS prostě provedl restart a žádný výrobce nemohl do WP 7 zařízení narvat formou aktualizace WP8, i kdyby na tisíckrát chtěl.

  • A ještě bych dodal, není problém dostat (poměrně dobrý) KitKat do zařízení, které se začalo prodávat s Androidem 2.2. Stačí mít telefon s dobrou komunitou. Ale to už je pokročilé řešení…

  • smisekCZ: Nokia nemohla nahrát WP8 do Lumie 900 a 800, když nemel TPM čip, dostatečný HW asi. Pro MS byly WP7 takové Visty, které byly „tak trochu“ pilotní, protože zjistili omezení, které mělo CE jádro WP7. Proto WP8 mělo nové, a byl to „takový restart“. Myslím si, že jádro může zůstat teď dlouho. Omezení může býti HW u prvních WP8, kdy nemají hw pro různé nové vlastnosti.

   Proč srovnáváš Andoroid a WP, když procesy jsou úplně jiné.

   Dále proč se dáváš nahrávání neofiko Romek.

  • Co se týká WP7.x tak to byla svinárna hlavně kvůli lidem co nakoupili L900 :(

  • L900 se prodávala až v době, kdy se vědělo, že update nebude.. Takže kdo si koupil L900 a brečí, tak to je jeho problém..

  • To není pravda. Lumia 900 se uvedla o několik týdnů dříve.

  • Podpora je vynikajici az po dnesni den jak ze strany Nokie tak i Microsoftu.Od WP8 je o zarizeni pecovano prikladne.

  • Royce: Otázka je, jestli rozlišuješ CZ trh a jinde…

   htcjirka: haha, kus to povědět uživatelům Samsungu, LG, HTC…

  • UNI: ty vedeli co kupuju. Nie je to vina MS a ani Nokie :)

  • Oslík (neregistrovaný)

   Mám L900, ale firemní, takže je to můj problém, ale zas ne tak docela. :-)

   Koupil jsem dvěma synům L520ky a WP 8.0 jsem jim nezáviděl. Z uživatelského hlediska ten rozdíl oproti WP 7.8 není nijak velký. Největší rozdíl je v tom, že navigace v autě funguje na pozadí i při zamčeném displeji (a má tak menší spotřebu). To je skoro killer feature, ale taky asi jediná.

   Pro děti a hráče pak ještě fakt, že na WP 8.0 je už o dost víc her, než na WP 7.8.

   A běžné aplikace jako Facebook jsou na WP 8.0 o něco lepší, než na WP 7.8. Ale paradoxně, oficiální Twitter je sice na 8.0 celkově lepší, ale má jeden tragický nedostatek a to je fakt, že neumí fotky nahrávat nezmenšené, nepřekomprimované, totálně nezprasené. Twitter pro WP 7.8 ten problém nemá. (Ale také nemá filtry a la Instagram, ha, ha, ha.)

   To všechno vím, protože mám teď na šest týdnů půjčenou L1020.

   WP 8.1 jsou ale jiná káva. Že na něj půjdou updatovat i ty L520, je síla. Snad nebudou mít problémy s výkonem. Mají jen 8 GB RAM, ale jde do nich strčit 64GB karta (do L1020 nejde). A ta stojí pár korun a 8.1 na ni umějí ukládat i aplikace.

  • Miroslav Havlíček

   Nedávno jsem někde četl, že tým, co dělá WP, musí primárně používat low-endové telefony kvůli optimalizaci. Lumia 520 by tedy výkonově problémy mít neměla.

  • Ano, WP je najskor a primarne vyvijane na low endoch a az potom je „optimalizovane“ na vyssie triedy.

 2. jarda (neregistrovaný)

  Stejnak se mi zda, ze jsou aktualizace dost zpozdile. Proste jim to dlouho trva je vydat. Meli by pridat.

  • Aktualizace chodí přibližně ve čtvrtletních intervalech. Mě to přijde v pohodě. Radši si pár měsíců počkám, než abych měl nestabilní verzi narychlo sešitou horkou jehlou…

   Pokud vím, Apple ani Google nevydává aktualizace o moc rychleji.

  • House (neregistrovaný)

   Souhlas s mcezou. S androidem vetsinou clovek dostane 1 aktualizaci a taky to dost trva, a pak uz nic. Apple se stara, jeho vyhodou je, ze uvolnuje pro vsechna zarizeni zaroven. Takze si nemyslim, ze podpora WP je spatna ci dost spozdila, jen to budi ten dojem postupneho uvolnovani.

  • Tak u Apple obvykle je nějaká perioda, pokud se objeví nějaké bezpečnostní riziko, je obvykle řešení během 2-3 týdnů i za cenu toho, že daná verze OS nebude dostupná pro všechny přístroje (pokud se netýká riziko všech).

   Google nekomentujme, tam to u 95% užívaných přístrojů prostě nefunguje.

   Že MS to umí lépe jasně ukazuje naprosto jungleoidní platforma-PC, aktualizace každý měsíc.

  • Vzhledem k tomu, že Windows Phone podporuje klasickou službu Windows Update, tak není problém distribuovat stejně jako na počítačích.

   Jenže protože nové funkce jsou dost provázány, tak jediné, co by se mohlo přes Windows Update pravidelně aktualizovat jsou bezpečnostní záplaty.

   Bohužel zde narážíme na to, že ne Windows Phone dosud nebyla žádná bezpečnostní díra objevena, takže není co aktualizovat…

   Jinak ale v průběhu času jsem několik drobných aktualizací do telefonu dostal. Jde převážně o drobné úpravy něčeho. Jen se o tom nikde nepíše.

   Zde se ale bavíme o vydávání nových verzí systému – a tam to je u WP, iOS a Androidu velmi podobné – pravidelné intervaly.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).