Domů » Články » Windows Phone 8.1 přinesou nové funkce a možná i konec tlačítka Zpět

Windows Phone 8.1 přinesou nové funkce a možná i konec tlačítka Zpět

Operační systém Windows Phone 8.1 s sebou zřejmě přinese nejen softwarové novinky a změny, ale i významný zásah do hardwarové výbavy. Na jaká vylepšení se můžeme těšit?

Známý technologický novinář s mnoha kontakty uvnitř Microsoftu, Paul Thurrot, včera zveřejnil zajímavé novinky ohledně blížící se významné aktualizace operačního systému Windows Phone s kódovým označením Blue. Zprávu pocházející od jednoho nezveřejněného zdroje se ale Thurrotovi dosud nepodařilo potvrdit jinými cestami, řadíme ji tedy zatím pro jistotu do kategorie spekulací.


Novinky ve Windows Phone 8.1 „Blue“

Změnou, která nás v redakci zarazila rozhodně nejvíce, má být konec klávesy Zpět. Podle údajů, které Microsoft získává se svolením zákazníků přímo z jejich telefonů, jej většina z nich využívá velice zřídka. Možná kvůli zvyku ze zařízení s iOS uživatelé při odchodu z programu raději stisknou středové tlačítko a spustí novou aplikaci místo používání multitaskingu.

Zatím není jasné, jak bude tento zásah vyřešen u stávajících zařízení, ale ta nová zřejmě přijdou na trh už ochuzena minimálně o jednu hardwarovou klávesu. Zpráva nezmiňuje osud podle našeho názoru ještě méně využívaného vyhledávacího tlačítka, ale po zvážení těchto informací by nás vůbec nepřekvapilo, kdyby se ho Microsoft zbavil také a spokojil se s jedním „univerzálem“ po vzoru tabletů s Windows 8/RT.

Společný kód s Windows RT

Microsoft chce vývojářům umožnit snadnější portaci aplikací mezi oběma systémy. V současné době spolu obě API sdílí zhruba 33 procent kódu, po vydání WP Blue má toto číslo narůst až na 77 procent.

Vylepšený multitasking

Microsoft si je údajně velice dobře vědom „nedokonalostí“ systému při zvládání procesů na pozadí. Aktualizace živých dlaždic a příjem push notifikací by měly být ve Windows Phone 8.1 mnohem spolehlivější.

Podpora větších displejů

Podzimní aktualizace GDR3 přinese podporu větších displejů, konkrétně s úhlopříčkou od 5 do 7 palců. Blue má jít v tomto ohledu ještě dále a umožnit nasazení systému Windows Phone na zařízení se sedmi- až desetipalcovými zobrazovači. Jedná se tak zřejmě o další krok k přiblížení mobilní a tabletové platformy Microsoftu.

Thurrot dále zmiňuje dilema Microsoftu mezi masovým nasazováním levných telefonů v kontrastu s nižšími prodeji dražších zařízení vyšší třídy. Systém Windows Phone v posledních měsících konečně zaznamenává zvýšený zájem zákazníků, a to především díky low-endovým smartphonům Nokia Lumia 520 a Lumia 620. Jenže ačkoliv je tržní podíl velice důležitý, marže z těchto zařízení jsou nízké.

Microsoft by tak po akvizici Nokie logicky chtěl výrazněji uspět i s dražšími modely. Dopomoci mu k tomu má i zvyšování často zmiňovaných hardwarových parametrů v čele s větším rozlišením a úhlopříčkou displejů. Specifikace ale nejsou všechno, a tak jsme moc zvědavi, jak se redmondskému gigantu podaří příští rok nastartovat novou kapitlou svého mobilního systému. Windows Phone 8.1 přijdou na trh zřejmě už na jaře.

Miroslav Havlíček

avatar
600
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Andreas
Anonym
Andreas

Odebrání tlačítka zpět, bych bral jako mě hodně nemilou změnu, ty ostatní věci jsou vesměs logické a pozitivní.

mceza
Anonym
mceza

Souhlasím. Tlačítko zpět by mi opravdu hodně chybělo.

Nejvíc se ale bojím, aby někoho nenapadlo ho v aplikacích nahrazovat tlačítkem na displeji – tj. ve stylu iOS. To by byl totální UI hnus.

Andreas
Anonym
Andreas

Mě hlavně vůbec nevyhovuje systém kdy se stránkuje šoupáním prstu sem a tam, jako mnohem pohodlnější pociťuju, když někde dole vždycky jenom klepnu na určité místo, ať už v podobě tlačítka na telefonu, nebo případné na displeji.

vojtausti
Anonym
vojtausti

Ano, tlačítko zpět NEBRAT, je to hodně používané tlačítko. Naproti tomu na lupu ťapnu jen omylem :-). Lupě bych vrátil funkci hledání v právě spuštěné aplikaci a ze stratu možná ten Bing.

Daniel Fibikar
Uživatel
Daniel Fibikar

Spíš dle mě bude nahrazeno gestami ze Swipe UI (Meegoo).

fredysz
Anonym
fredysz

Slucuje se WinRT s WP, takze zpet nahradi gesto z leveho okraje…

mceza
Anonym
mceza

Takže teď všicni povinně zapnout odesílání dat o používání OS a mačkat tlačítko zpět!

pointa (neregistrovaný)
Anonym
pointa (neregistrovaný)

Další fáze kopírování Applu dokončena: Ze třech tlačítek zbude jedno, na kterém uvidíme logo Windows. A jediným výrobcem HW s jeho OS bude taky jen on sám. Kopírování Applu dokončeno, má ale na to, aby jej předhonil v tržním podílu?

vojtausti
Anonym
vojtausti

Ano má! V EU už mu šlape slušně na paty a v ČR už jej předstihl :-)

scribblerr
Anonym
scribblerr

ještě aby jej tak předstihl v počtu a kvalitě aplikací :)

David Podzimek
Anonym
David Podzimek

Ovládání tahem jako bylo u N9 by byl posun dobrým směrem :) Asi nejlepší vlastnost BB10.

Andreas
Anonym
Andreas

Viz výše, pro mě posun k menší pohodlnosti :-(

David Podzimek
Anonym
David Podzimek

Pak by bylo lepší zachovat obě varianty při přechodu. Ale sjednocení s Windows RT je zřejmě další vývoj a ty mají (stejně jako plné Win8) jedno tlačítko.

Andreas
Anonym
Andreas

Jo, já rozumím tomuhle důvodu, ale u malých obrazovek mi připadá, že by se měla prostě zachovat i druhá varianta ovládání.

Z BB10 se mi nejvíc líbí přehlednější multitasking, kdy všechny otevřené programy lze vyvolat na jedné stránce.

mceza
Anonym
mceza

Jenže to chybějící tlačítko zpět je vždy nahrazeno tlačítkem v aplikaci. Což na 10″ nebo 24″ displeji nevadí, ale na 4″ už je to sakra poznat.