Domů » Články » Windows Phone 8.1 přinesou notifikační centrum, osobního asistenta a další vylepšení

Windows Phone 8.1 přinesou notifikační centrum, osobního asistenta a další vylepšení

Microsoft při tvorbě Windows Phone 8.1 “Blue” vyslyšel přání a stížnosti uživatelů. Vypadá to, že se opravdu dočkáme notifikačního centra, vyhledávacího asistenta i odděleného ovládání hlasitosti.

Tom Warren, redaktor serveru The Verge, patří k několika málo důvěryhodným lidem se zdroji v těsné blízkosti Microsoftu. Už v minulosti přinesl v předstihu řadu zajímavých zpráv, které se později ukázaly jako pravdivé. Také ta zatím poslední týkající se novinek v připravované aktualizaci Windows Phone “Blue” rozhodně stojí za pozornost.


Ilustrační obrázek, zdroj WPCentral

Notifikační centrum a rychlé volby

Microsoft prý vyslyšel hojná přání a nejpalčivější problémy většiny uživatelů. Už dříve se například spekulovalo o příchodu notifikačního centra. To už má v testovacích verzích systému podle Warrena konkrétní podobu. Stejně jako v případě Androidu a iOS se vyvolává tažením od horního okraje displeje. Krátkym pohybem se prý odhalí rychlé volby (Wi-Fi, Bluetooth, Letový režim apod.), delším pak kompletní historie všech upozornění.


Takto má údajně vypadat nastavení notifikačního centra ve Windows Phone 8.1

Osobní asistentka

Ani přítomnost osobní digitální asistentky s přezdívkou Cortana už naše čtenáře zřejmě nepřekvapí. Ta se podle všeho také hojně inspirovala u konkurence, takže nabídne kromě běžného vyhledávání i hlasovou interakci alá Siri a pokročilé funkce s návazností na polohu, naplánované úlohy a další údaje z telefonu po vzoru Google Now. Podle Warrena prý Cortana zcela nahradí integrované vyhledávání Bing a nabídne hlasové i textové ovládání. Otázkou zůstává, jak to bude s jazykovou podporou. Podle předchozích zkušeností ale v českou nebo slovenskou lokalizaci moc nadějí nevkládáme.


Ilustrační obrázek, zdroj IGN

Oddělené ovládání hlasitosti, VPN

Aktualizace Windows Phone 8.1 konečně přinese dlouho očekávanou možnost odděleného nastavení hlasitosti pro multimédia a systémová upozornění. V Redmondu ale nezapomněli ani na firemní zákazníky, kteří budou nově moci využít podporu pro VPN.  

Systémové aplikace

Microsoft prý v aktuálních testovacích verzích “Blue” odstranil multimediální hub a nahradil jej dvěma oddělenými aplikacemi Xbox Music a Xbox Video. Podle Warrena prý není vyloučeno podobné rozdělení ani u dalších systémových hubů. Na druhou stranu, aplikace sociálních sítí jako Facebook a Twitter by se zase měly dočkat ještě větší integrace do hubu Lidé.

Nový hardware

Představení nových verzí mobilních operačních systémů se zpravidla neobejde bez odhalení také nového hardwaru. Nokia pro tuto příležitost chystá hned dvě zařízení s kódovými názvy Goldfinger a Moneypenny. O nich jsme vás ale informovali už v listopadu.


Ilustrační obrázek, zdroj The Verge

Jak bylo zmíněno dříve, Microsoft už začal interně testovat první sestavení aktualizovaného systému. Oficiálního představení hotové verze se ale podle Warrena zřejmě nedočkáme dříve než na dubnové konferenci Build 2014.

Související články

Miroslav Havlíček

23 komentářů

 1. Jan (neregistrovaný)

  Ja dufam, ze sa konecne pridaju aj autofocus kurzoru do textoveho pola po stlaceni Bingu. Je to banalita, ale to tlacidlo vie jednu vec a ani tu poriadne :/

 2. Nice, už se těším. Chybí vám tam zmínka, ze aplikace se budou moci instalovat na SD kartu

 3. Zbývá počkat na to nejdůležitější – dostanou staré modely Windows Phone 8.1? Budou aplikace pro WP 8.1 zpětně kompatibilní s WP 8?

  • BlaBla (neregistrovaný)

   Samozřejmě, to je stejné jako když telefon s androidem 4.2 dostane aktualizaci na 4.4….

  • BlaBla: No u některých modelů ale oficiální aktualizace 4.2 -> 4.4 není… Tak samozřejmě bych to tedy neviděl.

   Je to ale pravděpodobné.

  • bylo to slíbeno…

 4. Ondra (neregistrovaný)

  Jo, to by mě taky zajímalo. Chci si pořídit nějakou tu pěknou lumiu, asi 920 nebo 925, doufám že tam budu moct narvat 8.1? :)

 5. Olda (neregistrovaný)

  Osobní asistent: a dojde za mě i nakoupit? :)

 6. EarL (neregistrovaný)

  Konečně se to bude podobat bezchybnému Androidu

  • To ano. Škoda, že Android samotná má k bezchybnosti dál a dál. Aspoň, že ho tedy to WP zastoupí.

  • EarL (neregistrovaný)

   Jak ho bude moct zastoupit, když nebude existovat ? To je záhada :-)

  • No tak ne zastoupit, ale třeba nahradit. Slovíčkařit není potřeba…

   Ale osobně si nemyslím, že by Windows Phone nahradil v dohledné době Android ;) Ale když si to myslíš ty, tak to třeba i tak dopadne.

 7. Náhodou, takhle je to docela vyhovující :D …. WP je takový iOS pro „socky“ (v mém kontextu „socka“ = osoba, která není ochotna [ať už z finančních, nebo z jiných důvodů] vyhodit za telefon 20 tisíc). A Android je prostě Android. Systém rychlý, s velkým množstvím možností úprav, ale nikdy tak rychlý, jako WP nebo iOS.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).