Domů » Bleskovky » Windows Phone 8.1 je údajně krůček od vydání RTM

Windows Phone 8.1 je údajně krůček od vydání RTM

Vývoj operačních systémů probíhá ve vlnách a nejinak je tomu i u očekávaného systému Windows Phone 8.1. Twitterový účet ‏@Nawzil8 na začátku ledna odhalil, že vývoj tohoto systému již překročil třetí milník (Milestone 3), což by mohlo naznačovat brzké vydání RTM verze (Release to manufacturing).

 

‏@Nawzil8, který v historii předčasně odhalil již několik úniků z tábora Windows Phone, na svém twitterovém účtu napsal, že Milestone 3 začíná sestavením 8.10.12247 a přidal obrázek z logu na FB Pages Manager Lite. Z historie víme, že po verzi 3 obvykle přichází beta verze a následně verze připravená na konečné vydání (RTM). Je tedy možné, že Microsoft pomalu novou verzi systému dokončuje a třeba se brzy dočkáme verze k veřejnému testování.

 

Poslední sestavení má v současné době označení 8.10.12272, čili je evidentní, že Microsoft na svém systému stále pracuje. Pokud bychom vzali v potaz číslování předchozích verzí mobilního operačního systému Microsoftu a číselné rozdíly mezi nimi, čeká nás v brzké době největší skok v historii, dokonce větší, než mezi verzemi Windows Phone 7.8 a 8. To ale nutně neznamená, se bude jednat o největší skok z hlediska novinek a funkcí.

 
Tabulka s přehledem jednotlivých verzí, zdroj: twitter @martinsuchan

Očekává se, že nová verze přinese podporu novějšího hardwaru, displejů s vyšším rozlišením, hlasovou asistentku Cortana, notifikační centrum s rychlými přepínači konektivity, oddělené ovládání hlasitosti, podporu VPN a další funkce. Datum představení má přijít na vývojářské konferenci Microsoft BUILD 2014, která se bude konat v dubnu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

19 komentářů

 1. No to by mohli stihnut vydat este pred letom

 2. Ta tabulka je sice z meho Twitteru, ale jinak souhlas, ve vlastnim zajmu by mel Microsoft finisovat a nejpozdeji na Buildu v dubnu uvolnit Betu a SDK pro vyvojare.

 3. Pokud pomocí Developer Preview programu uvolní Windows Phone 8.1, bude to docela nářez. Jsem na to zvědav. A co Nokia? Přídá se a budou zas nějaké vychytávky nebo už se jen připravují na nové vedení?

  • Škoda, že to přebírá plně Microsoft. Poslední rok ten tandem Nokia + MS fungoval dobře.

  • MS a Nokia si od sloučení slibují právě to, že přidané funkce od Nokie budou lépe integrované do WP. Dnes si oboje firmy vyvíjejí novinky odděleně a s utajením. MS neví na čem přesně pracuje Nokia a Nokia neví na čem přesně pracuje MS. Pokud to ale bude jedna firma, bude pracovat na jednom produktu.

   Z tohoto hlediska by to mohl být hodně velký úspěch.

   Každopádně je tu úplně stejné riziko, že to sloučení uškodí :D Ale o tom nemůžeme spekulovat, to se prostě jednou dozvíme…

  • vlada (neregistrovaný)

   Slouceni jim urcite prospeje. Nova divize by si mela vzit vic z Nokie a mene z Microsoftu aby inovovali rychleji.

  • Ona i ta Nokia měla v minulosti své špatné dny. To, že není absolutním lídrem trhu ji velmi prospívá. Musejí se klucí ohánět.

  • No zato Microsoft se rád pozapomína. Takže snad sa všetko zlé nespojí :)

  • Miroslav Havlíček

   V Microsoftu proběhla a možná ještě stále probíhá restrukturalizace, od které si slibují mj. i rychlejší vývoj operačních systémů. Tak uvidíme, jak jim to půjde.

 4. Marek (neregistrovaný)

  Jen mě tak napadlo… Teď mám ve své L920 GDR3 a Lumia Black. Předpokládám že až výjde WP8.1 v Developer preview a ja si to stahnu, všechny bonusy od Nokie (glance screen atd) se smažou a bude tam pouze čistá vyvojarska verze WP8.1. Je to tak?

  • Martin II (neregistrovaný)

   MAREK: Asi to neplati, mal som vyvojarsku GDR3 ale amber mi tam fungoval. Tzn. mal som na glance obrazovku, teda tu Amber (len cas a nabijanie). Aj ked Nokia vydava GDR3 a Black naraz asi to nieje jeden subor dat.

  • To se uvidí. U GDR3 také všechny bonusy z Amber zůstaly. Záleží na tom, jak moc se bude 8.1 lišit, jaké tam budou zásahy a co se změní. Nedokážu v tuto cvíli odhadnout jak to bude. Myslím, že Glance Screen apod. zůstane. Ale to nikdo z nás nemůže v tuto chvíli s jistotou určit.

 5. [odkaz] myslíte že je to důvěryhodné?

  • Tak na konferencii Build ma byt predstaveny, ale pochybujem, ze by hned aj vysiel resp. beta

  • Zadnou betu si MS nedovoli na telefony uvolnit, maximalne do nejakeho emulatoru v PC. Pokud něco uvolni, bude to finalni update…

  • Může si dovolit uvolnit RTM verzi. Tak, jako to udělal v případě GDR3.

   Vlastně si může dovolit i nefinální betaverzi. Koneckonců Developer Preview program hlásá, že je možné přijít o záruku :-P

 6. Podívejte co se teď objevilo na alze: [odkaz]

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).