Windows Phone 8.1 GDR1 přinese spoustu novinek: Složky dlaždic na domovské obrazovce a podporu pro interaktivní kryty

Přímo na stránkách Microsoftu pro vývojáře se objevily dva nové odkazy, které mají za úkol odhalit novinky v první aktualizaci systému Windows Phone 8.1, která ponese název GDR1. Novinky jsou dostupné pouze výrobcům telefonů, nicméně na internetu nikdy nic nezůstane dlouho tajné.

  

Největšího množství novinek se dočkají právě výrobci telefonů, pro ně je připravena řada funkcí i podpora nového hardwaru. Uživatelé na vlastní kůži pocítí možnost vytvářet složky přímo na domovské obrazovce tažením dlaždic na sebe nebo možnost přikázat Cortaně vytočení kontaktu v automobilovém režimu. Také přibyde podpora pro Network Time Protocol, což umožní telefonu automaticky nastavit čas, když zrovna nejste v dosahu mobilní sítě.

  

Ostatní změny se týkají spíše jen výrobců zařízení a naznačují, s jakým hardwarem a funkcemi budoucí telefony s Windows Phone přijdou. Systém bude nově podporovat rozlišení WXGA (1280 x 800 pixelů), bude možné vyrábět telefony s úhlopříčkami od 6,01 do 7“ s rozlišením 1280 x 768 pixelů, také bude nově přidána schopnost škálovat qHD rozlišení (540 x 960 pixelů) z HD nebo WVGA. Podporu QuadHD ale prozatím očekávat nemůžeme.

 

Displeje se týká i další novinka, a tou je podpora interaktivních krytů a pouzder, funkci Glance Screen (rychlý přehled) tak možná nahradí průzor v nějakém pouzdře á la QuickCircle pro LG G3 nebo Dot View pro HTC One. Dlaždice Windows Phone Store byla standardizována pro všechna rozvržení, dosud nebylo možné nastavit obdélníkovou. Největší dvě dlaždice budou navíc živě navrhovat obsah ze Store.

 
Windows Phone 8.1 GDR1 bude podporovat interaktivní kryty 

Dual SIM telefony budou podporovat v případě obou karet sítě GSM i CDMA, Bluetooth zase dostane podporu profilu PAN1.0, podporu aptX kodeku pro maximální kvalitu audia a AVRCP1.4pro prohlížení médií na dálku. Telefony budou moci využít LTE k telefonování (VoLTE) a výrobci telefonů budou mít možnost přednastavit si vlastní zamykací obrazovku nebo předinstalovat prohlížeč dat Soubory. Funkce Wi-Fi Sense bude nově vyžadovat udělení specifických požadavků mobilních operátorů, operátoři také budou mít možnost blokovat SD karty při aktualizaci nebo odstranit možnost automatických aktualizací.

  

Změn přijde opravdu hodně, i když většinu z nich využijí jen výrobci zařízení. GDR1 je údajně aktuálně ve verzi RTM a jeho vypuštění je plánováno na konec letošního léta. Předtím ale bude zřejmě dostupný v programu Preview for Developers, je tedy možné, že jej někteří uživatelé obdrží dříve než aktualizaci firmwaru Lumia Cyan.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku