TOPlist

Windows jako open source? Určitě je to možné, zní z Microsoftu

Microsoft nabídne Windows 10 většině uživatelů zdarma, což se ovšem negativně projeví na příjmech společnosti. V Redmondu tak stojí před nelehkým úkolem, vymyslet nové způsoby monetizace. V otázkách budoucnosti systému Windows padla v Microsoftu dokonce i velmi překvapivá myšlenka – uvolnit Windows jako open source.

 

Microsoft právě dnes slaví 40 let svojí existence. Za uplynulé čtyři dekády se ve společnosti z Redmondu odehrála spousta změn, například se z čistě softwarové firmy stal mimo jiné i výrobce hardwaru. Pod vedením současného generálního ředitele Satya Nadelly navíc dochází k výrazným změnám strategie, Microsoft se otevírá světu a největší „dojné krávy“ Windows a Office jsou při splnění určitých podmínek nabízeny výrobcům zařízení, a tedy i koncovým zákazníkům, zdarma.

 

Pomyslným vrcholem otevřenosti Microsoftu bylo nedávné uvolnění zdrojových kódů .NET jako open source a založení organizace .NET Foundation, která nakládání a vývoj s těmito kódy zastřešuje. Microsoft však může zajít ještě dále. Provozní ředitel Azure Mark Russinovich v rozhovoru pro magazín Wired odpověděl na otázku, zda by samotná Windows mohla být open source následovně: „Určitě to je možné, je to nový Microsoft. Již proběhly všechny možné debaty o tom, co bychom s našim softwarem měli dělat – zda ho otevřít, neotevřít nebo jej provozovat jako službu.“

 
Provozní ředitel Azure Mark Russinovich  

Otázka otevření Windows je pochopitelně velmi složitá, přeci jen jeho otevření a uvolnění kódu by znamenalo obrovskou ztrátu příjmů. Už samotné nabízení systému Windows (Phone) zdarma výrobcům zařízení postavilo redmondské před složitý úkol – přijít na to, jak v budoucnu vydělávat. Odpovědi na tuto problematiku hledal šéf marketingu Microsoftu Chris Caposella na konferenci Convergence.

  

Cestou má být podle jeho slov freemium, kdy je základní produkt nabízen zdarma s možností dokupování dodatečných produktů. Ukázkovým příkladem má být například Office pro iPad, jenž má u uživatele vyvolat „závislost“ na produktu a přinutit jej, aby si předplatil službu Office 365, která mu nabídne více funkcí a neomezený prostor na cloudovém úložišti OneDrive.

  

Stejným způsobem se bude Microsoft snažit více tlačit kupředu Skype. Jeho hluboká integrace do služby Outlook.com nebo systému Windows má jasný cíl – přinutit uživatele dokupovat balíčky minut a vytvořit se Skype rovnocennou konkurenci pro běžné telefonní hovory. V neposlední řadě Microsoft touží zvýšit příjmy z vyhledávání, k čemuž mu má dopomoci personální asistentka Cortana. Ta se v budoucnu zřejmě dočká rozšíření na konkurenční platformy, přičemž logika je podle Caposelly jasná: „Pokud používáte Cortanu, stává se z vás uživatel Bingu.“

  

Služby jsou hlavním klíčem k budoucím příjmům Microsoftu a systém Windows se má stát pouze branou k těmto službám. Zda ale bude tato brána uvolněna jako open source, je prozatím pouze jedna ze zvažovaných variant. Ale i samotný fakt, že o tom v Microsoftu uvažují, je zcela nečekaný posun v myšlení, který by byl například v éře Steva Ballmera zcela nemyslitelný.

   

Analytička Mary Jo Foley ze serveru ZDNet si myslí, že Microsoft uvolní pouze některé části systému, nikoliv však systém celý. Ale jak uvedl Mark Russinovich v rozhovoru pro magazín Wired: „Je to nový Microsoft.“

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku