Domů » Bleskovky » Windows 9 opět na videu: Virtuální plochy, notifikační centrum a aplikace na paměťové kartě

Windows 9 opět na videu: Virtuální plochy, notifikační centrum a aplikace na paměťové kartě

Technické preview Windows 9 má být dostupné veřejnosti až na přelomu září a října, již nyní jej ale mají k testování někteří partneři Microsoftu a tak jsme téměř každým dnem bohatší o nové úniky. Nyní se můžeme podívat například na to, jak budou ve Windows 9 fungovat virtuální plochy.

Z videa je patrné, že pro vyvolání nabídky jednotlivých ploch bude sloužit tlačítko v dolní liště, patrně pro tyto účely bude sloužit i klávesová zkratka. Plochy lze libovolně přidávat nebo odebírat, pokud je na některé zavírané ploše spuštěna aplikace, automaticky se přepne do plochy jiné. Není však jasné, zdali bude možné přesouvat aplikace mezi plochami, očekáváme, že se tak bude činit standardně tažením.

  

V případě, že si na jedné ploše spustíte některé aplikace a po té se přepnete na druhou plochu, spuštěné aplikace na jiné ploše bude indikovat úzký proužek pod ikonami ve spodní liště. Klepnutím na ikonku již spuštěné aplikace na jiné ploše se automaticky aktivuje plocha, na níž je aplikace spuštěna; v případě, že chcete mít spustit již spuštěnou aplikaci na jiné ploše, spustíte ji patrně kliknutím scrollovacím kolečkem případně skrze kontextovou nabídku vyvolanou pravým tlačítkem.

Další novinkou, která bude ve Windows 9 Threshold přítomna je notifikační centrum, reprezentovat jej bude ikonka vlevo od taskbaru, sdružovat bude jak systémová oznámení, tak notifikace z nainstalovaných aplikací. Mazat bude možné jednotlivá oznámení, případně všechna, která se v notifikačním centru objeví.

  

Nový má být i Internet Explorer 12, který má vzhledově nejvíce připomínat Google Chrome nebo Mozilla Firefox, otevřené taby by měly najít své místo nad adresním řádkem (nyní jsou vedle něj) a také má přijít širší podpora pro rozšíření třetích stran. Nabídku Start bude možné využívat podobně jako ve Windows 7, tedy bez její pravé dlaždicové části. Tohoto vzhledu bude možné dosáhnout jednoduše odebráním všech dlaždic.

Poslední dosud neznámou novinkou, o niž se v minulých dnech mluvilo, je přítomnost funkce Storage Sense (inteligentní úložiště), která by měla přinést do Windows po vzoru Windows Phone podrobnější přehled, která aplikace zabírá kolik místa a hlavně umožnit přesouvat aplikace a hry na paměťovou kartu. To ocení zejména majitelé tabletů s 16 GB vnitřní paměti, ze které velkou část ukrajuje samotný systém a aplikace jinam instalovat nejdou (leda po zásahu v registrech).

  

Výše zmíněné novinky bychom měli vidět již v technickém preview za zhruba dva týdny, většina by měla být přístupna ve finální verzi, která má být k dispozici příští rok na jaře. Microsoft však může spoustu věcí ještě na poslední chvíli změnit.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments