Domů » Bleskovky » Windows 9 na nových snímcích a videu: Nová nabídka Start půjde přepnout do současné podoby (aktualizováno)

Windows 9 na nových snímcích a videu: Nová nabídka Start půjde přepnout do současné podoby (aktualizováno)

Aktualizováno 12. Září, 9:00

Na internetu se objevilo první video systému Windows 9 Technical Preview, soustředí se zejména na novou nabídku Start, která bude rozdělena na dvě části – vlevo se nachází seznam všech aplikací, vpravo jsou umístěny známé dlaždice, které lze přidávat, přesouvat nebo měnit jejich velikost. Pozitivní (zejména pro dotyková zařízení), ze lze novou nabídku Start přepnout do současné podoby, ovšem moderní aplikace se i tak spouští v oknech. Uvidíme, zdali Microsoft zachová i volbu pro jejich spouštění v maximalizované podobě s možností práce s více aplikacemi při rozdělením obrazovky na části.

Původní článek: Windows 9 na nových snímcích: Microsoft čeká ještě spousta práce

Německý server WinFuture zveřejnil údajně uniklé snímky z chystané nové verze Windows. Ta by se měla světu ukázat už 30. září v podobě technologického „preview“ a podle dostupných informací nabídne lepší optimalizaci pro práci s klávesnicí a myší.


Větší orientace na tradiční nedotykové ovládání je ostatně ze zveřejněných snímků jasně zřetelná. Vrátí se například nabídka Start, i když v pozměněné podobě jakéhosi hybridu mezi těmi z Windows 7 a 8. V rozhraní klasické plochy se navíc objeví další prvky vzhledem připomínající Metro, a to jak běžné dotykové aplikace uvězněné v plovoucích oknech, tak třeba dříve avizované notifikační centrum.

  

Tyto obrázky je ale třeba brát s notnou rezervou, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé, pocházejí od neznámého a dosud neověřeného zdroje. A za druhé, i kdyby se na konci měsíce potvrdily jako pravdivé, pořád se jedná pouze o testovací verzi sysému určenou pro technologické nadšence. Finální podoba Windows 9, pokud se tak bude příští verze skutečně jmenovat, se může od té současné ještě hodně změnit.

  


Miroslav Havlíček

avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
lerion (neregistrovaný)
Anonym
lerion (neregistrovaný)

Doufám, že nechají možnost ponechat si současnou obrazovku Start.

shagy2301
Uživatel
shagy2301

V to dúfam aj ja. Prvý krát keď som tú obrazovku videl, nevedel som si predstaviť s ňou fungovať, teraz je to presne naopak. Orientujem sa na nej oveľa lepšie ako na ploche a to ešte aj napriek tomu, že triedam jej použitie medzi 24″ FullHD a 13″ HD zobrazením, kde sa trochu mení usporiadanie dlaždíc

freeG
Uživatel
freeG

Tu možnost tam zanechali. :)

lerion (neregistrovaný)
Anonym
lerion (neregistrovaný)

shagy2301: První tři dny jsem nadával, teď jsem naopak rád, že to tam je. Funguji s tím vlastně úplně stejně, jako s nabídkou Start z Windows 7 – zmáčknu tlačítko Windows, napíšu, co chci a zmáčknu enter. Je to stejné jako dřív, jen to jinak vypadá.

A jako bonus tam je dobrá podpora dotykové obrazovky.

Ip Man
Uživatel
Ip Man

Asi zde není řeč o Windows Mobile co? ale o desktopových windows že? protože by se vraceli k bezdotikovému ovládání je v téhle době trochu divné.

lerion (neregistrovaný)
Anonym
lerion (neregistrovaný)

Poslední verze Windows Mobile vyšla v roce 2011. Ne, o nich fakt není řeč…

vojtausti
Uživatel
vojtausti

„Microsoft čeká ještě spousta práce“

Můžu poprosit pana Havlíčka, co ho vedlo k tomuto přídavku v nadpisu? Z článku jsem se pouze dověděl, že kdosi zveřejnil údajné snímky obrazovek. Jak jste pane Havlíčku z neověřených obrázků došel k závěru, že MS čeká ještě spousta práce?

Opravdu prosím o vyjádření, protože tohle mě nějak hlava nebere.

Geary
Uživatel
Geary

Logicky k tomu došel, ta spousta práce čeká pořád, nebo myslíš, že má hotovo? Ach ta hlava…

vojtausti
Uživatel
vojtausti

Hotovo nemá samozřejmě nikdy, ale z nadpisu jsem čekal nějaké konkrétní poznatky na čem musí zapracovat, aby mohl vydat alespoň technologické preview.

To že firma, která má na svědomí globálně nejpoužívanější OS, a nechce o pozice přijít musí mít spoustu práce, ale to nebudu dávat do nadpisu.

smisekCZ
Uživatel
smisekCZ

jj, navíc jsme se (krom pochybných screenshotů) nedozvěděli skoro nic nového. Myslím si, že by stačilo aktualizovat starší článek…

uni
Uživatel
uni

smisekCZ: Navíc je otázka, co tady to téma dělá. O OSX ani slovo, tak teď nevím, zda se web přeorientovává na desktop OS nebo je to jen MS kampaň nebo co.

Jakub Karásek
Anonym
Jakub Karásek

Odpověď je jednoduchá – OS X je čistě desktopový systém, zatímco Windows míří mimo jiné i do sedmipalcových a větších tabletů, což je oblast, která na SMARTmanii patří

quadra (neregistrovaný)
Anonym
quadra (neregistrovaný)

Jistě, že to sem patří. Taky to jejich fenomenální uspěch na 7″ tabletech pně podpořil. Už jen čekám, až konečně budou hodinky, nebo podobná nositelnost s plnohodnotným systémem Windows 9. Pak se tady konečně přestane psát o nekoncepčních nesmyslech typu iOS a Android.