Domů » Bleskovky » Windows 9 na nových snímcích a videu: Nová nabídka Start půjde přepnout do současné podoby (aktualizováno)

Windows 9 na nových snímcích a videu: Nová nabídka Start půjde přepnout do současné podoby (aktualizováno)

Aktualizováno 12. Září, 9:00

Na internetu se objevilo první video systému Windows 9 Technical Preview, soustředí se zejména na novou nabídku Start, která bude rozdělena na dvě části – vlevo se nachází seznam všech aplikací, vpravo jsou umístěny známé dlaždice, které lze přidávat, přesouvat nebo měnit jejich velikost. Pozitivní (zejména pro dotyková zařízení), ze lze novou nabídku Start přepnout do současné podoby, ovšem moderní aplikace se i tak spouští v oknech. Uvidíme, zdali Microsoft zachová i volbu pro jejich spouštění v maximalizované podobě s možností práce s více aplikacemi při rozdělením obrazovky na části.

Původní článek: Windows 9 na nových snímcích: Microsoft čeká ještě spousta práce

Německý server WinFuture zveřejnil údajně uniklé snímky z chystané nové verze Windows. Ta by se měla světu ukázat už 30. září v podobě technologického „preview“ a podle dostupných informací nabídne lepší optimalizaci pro práci s klávesnicí a myší.

Větší orientace na tradiční nedotykové ovládání je ostatně ze zveřejněných snímků jasně zřetelná. Vrátí se například nabídka Start, i když v pozměněné podobě jakéhosi hybridu mezi těmi z Windows 7 a 8. V rozhraní klasické plochy se navíc objeví další prvky vzhledem připomínající Metro, a to jak běžné dotykové aplikace uvězněné v plovoucích oknech, tak třeba dříve avizované notifikační centrum.

  

Tyto obrázky je ale třeba brát s notnou rezervou, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé, pocházejí od neznámého a dosud neověřeného zdroje. A za druhé, i kdyby se na konci měsíce potvrdily jako pravdivé, pořád se jedná pouze o testovací verzi sysému určenou pro technologické nadšence. Finální podoba Windows 9, pokud se tak bude příští verze skutečně jmenovat, se může od té současné ještě hodně změnit.

  

Miroslav Havlíček

38 komentářů

 1. lerion (neregistrovaný)

  Doufám, že nechají možnost ponechat si současnou obrazovku Start.

  • V to dúfam aj ja. Prvý krát keď som tú obrazovku videl, nevedel som si predstaviť s ňou fungovať, teraz je to presne naopak. Orientujem sa na nej oveľa lepšie ako na ploche a to ešte aj napriek tomu, že triedam jej použitie medzi 24″ FullHD a 13″ HD zobrazením, kde sa trochu mení usporiadanie dlaždíc

  • Tu možnost tam zanechali. :)

  • lerion (neregistrovaný)

   shagy2301: První tři dny jsem nadával, teď jsem naopak rád, že to tam je. Funguji s tím vlastně úplně stejně, jako s nabídkou Start z Windows 7 – zmáčknu tlačítko Windows, napíšu, co chci a zmáčknu enter. Je to stejné jako dřív, jen to jinak vypadá.

   A jako bonus tam je dobrá podpora dotykové obrazovky.

 2. Asi zde není řeč o Windows Mobile co? ale o desktopových windows že? protože by se vraceli k bezdotikovému ovládání je v téhle době trochu divné.

  • lerion (neregistrovaný)

   Poslední verze Windows Mobile vyšla v roce 2011. Ne, o nich fakt není řeč…

 3. „Microsoft čeká ještě spousta práce“

  Můžu poprosit pana Havlíčka, co ho vedlo k tomuto přídavku v nadpisu? Z článku jsem se pouze dověděl, že kdosi zveřejnil údajné snímky obrazovek. Jak jste pane Havlíčku z neověřených obrázků došel k závěru, že MS čeká ještě spousta práce?

  Opravdu prosím o vyjádření, protože tohle mě nějak hlava nebere.

  • Logicky k tomu došel, ta spousta práce čeká pořád, nebo myslíš, že má hotovo? Ach ta hlava…

  • Hotovo nemá samozřejmě nikdy, ale z nadpisu jsem čekal nějaké konkrétní poznatky na čem musí zapracovat, aby mohl vydat alespoň technologické preview.

   To že firma, která má na svědomí globálně nejpoužívanější OS, a nechce o pozice přijít musí mít spoustu práce, ale to nebudu dávat do nadpisu.

  • jj, navíc jsme se (krom pochybných screenshotů) nedozvěděli skoro nic nového. Myslím si, že by stačilo aktualizovat starší článek…

  • smisekCZ: Navíc je otázka, co tady to téma dělá. O OSX ani slovo, tak teď nevím, zda se web přeorientovává na desktop OS nebo je to jen MS kampaň nebo co.

  • Jakub Karásek

   Odpověď je jednoduchá – OS X je čistě desktopový systém, zatímco Windows míří mimo jiné i do sedmipalcových a větších tabletů, což je oblast, která na SMARTmanii patří

  • quadra (neregistrovaný)

   Jistě, že to sem patří. Taky to jejich fenomenální uspěch na 7″ tabletech pně podpořil. Už jen čekám, až konečně budou hodinky, nebo podobná nositelnost s plnohodnotným systémem Windows 9. Pak se tady konečně přestane psát o nekoncepčních nesmyslech typu iOS a Android.

 4. Super je ten stín pod okny. Trochu jako na OSX ale decentnější. Nejsem příznivce zbytečných grafikcých cingrlátek, ale stín oddělující aktivní okno mi v 8/8.1 citelně chybí.

 5. Johny (neregistrovaný)

  Naprosto nesmyslnej hybrid. Nechápu, proč bych v nabídce start potřeboval „ikony“, navíc takle kravsky velký. A pokud bych chtěl funkční Live Tile, proč je v nabídce Start ve velikosti 6×6 cm? Proč si ho nemůžu připnout normálně na plochu, kde by mi dával aktuální přehled. Stejně tak proč raději neexistuje multiscreen, kdy bych se přes Start třeba navigoval přes více obrazovek, když už se takle zahazuje místo na monitoru. Jeden desktop na všechno (práci, zábavu, koníčky, oblíbené…) mi přijde málo a organizovat ho je prakticky nemožný. Kdo zná Fences, určitě mi dá za pravdu, že organizace je důležitá. Bohužel ne, místo toho se vytváří další nesourodý chaos, dál se protlačujou Tiles kde nemaj co dělat a nemají opodstatnění. Ale jo, zas tu budou všichni křičet: „vždyť tam žádný nemusíš mít, můžeš si to vypnout“… otázkou je, proč to tam mít vůbec a neudělat to líp.

  • Asi by som na kritiku predsa len počkal, kým vyjde finálna verzia. Toto tu všetko sú len nejaké buildy a nikto nevie, ako to bude vyzerať vo finále.

  • Preco chces z Windows robit nejaky Linux alebo Android? Mne sa uz v Androide nepacia plochy na domacej obrazovke. Pride mi to neprehladne a neprakticke.

  • Johny (neregistrovaný)

   TomasSX1: Já z toho nic podobného vytvářet nechci. Jak bys to chtěl jako řešit ty? Nejhorší, co je na WindowsPhone je právě to, že máš nekonečný volný neuspořádaný scroll. Tohle je potřeba odstranit aby sis jako uživatel mohl věci rozřadit do skupin. Vždyť nemusíš mít 10 ploch, ale proč nemít jednu pracovní a jednu pro zbytek? Jestli Fences neznáš, doporučuju se na ně podívat, protože nabízí spoustu inteligentnějších řešení na organizaci plochy a dat než samotné windows, které fungujou jak koš na prádlo kam všechno naházíš vedle sebe. [odkaz] Tohle tak nějak teď funguje v Metru, proč to nemůže jít na desktopu, kde je Metro kvůli multitaskingu a velikosti „ikon“ a způsobu jejich řazení neobratný moloch? Když už dělam takto hybridní řešení, přemejšlel bych důsledněji, jak ty dvě věci propojit, abych doručil výhody Metra i běžným užiatelům a zároveň nenarušil filosofii toho daného prostředí (jako je vedle skromného řádkového výpisu Start megalomanský grid plnej obřích čtverců).

   Jak řekl Zaklínač, počkejme na finální verzi, ale jestli to chtěj dělat takle, tak potěš koště, protože to jsou kroky spíš dozadu než dopředu a blokujou kvalitní možnosti, které by mohli uživatelům spříjemnit workflow.

  • Vojta (neregistrovaný)

   Vidím o úplně stejně, dlaždice (a takhle obrovský) ve startu akorát navozují dojem hybrida. Nesedí to k sobě a postrádá to smysl, navíc když 90% ikon ve videu je statických. Nevidím v tom žádný vylepšení oproti Win7 startu.

  • lerion (neregistrovaný)

   Johny: „Nejhorší, co je na WindowsPhone je právě to, že máš nekonečný volný neuspořádaný scroll.“

   Který scroll myslíš? Ten, co je uspořádaný podle abecedy nebo ten, který si uživatel můžeš uspořádat naprosto libovolně a svobodně dle svých preferencí a potřeb? Píšeš blbosti…

   A u metra píšeš o oddělení ploch pro pracovní a ostatní věci – však u Windows 8 to tak funguje.

  • Johny (neregistrovaný)

   Myslím oba dva. Protože nekonečný abecední scroll je nepřehledný a dlouhý (jediné, podle čeho se orientuješ je název, což pokud máš naučenej program podle ikony ti moc nepomáhá a chybí ti tak jedno vodítko), i tak, dejme tomu, ale nekonečný scroll ikon (v horšim případě podobně vypadajících) je na tom podstatně hůř, bez ohledu na to, že si to uspořádáváš ty. Naštěstí na to existují aplikace třetích stran, díky nimž se tam dají vkládat popisky a členit to. WP jsem měl, má ho kámoš a je to stejný. Lidi jsou dnes zvyklý scrollovat, ale ten obsah vždycky musí bejt nějak rozumně členěnej, mít nějakou hyerarchii. Pokud jen naházíš něco na nekonečnej scroll bez optických pravidel, je v tom problém se zorientovat. Tohle neni žádnej muj výmysl, řekne ti to kterejkoliv průměrnej designer a tvůrce UI. Pojednává o tom každá základní poučka, kdy v designu musíš zůstávat v UI konzistentní, jinak se to mozek neustále znova přeučuje a to zhoršuje orientaci. Dali by se o tom napsat traktáty, ale na to tu prostor neni. Pokud máš ale v tom, že to je ideální řešení jasno, asi je zbytečné vůbec tuto diskuzi vést.

  • Johny (neregistrovaný)

   Ano, to jsem i řekl, u Metra to funguje, ale nefunguje to u desktopové verze Windows 8.

  • lerion (neregistrovaný)

   Johny už zase poučuje o designu. To tu dlouho nebylo…

  • No neviem…ale to logicke clenenie napr v Androide mi pride viac chaoticke ako to nelogicke radenie podla abecedy vo WP. A v Medern UI si mozes robit skupinky a pomenovat ich ako chces. A Desktop? Dosktop je tiez taky aky si ho urobim sam. Nepotrebujem na to viac desktopov kde sa potom stratim lebo neviem kde co mam.

  • lerion (neregistrovaný)

   Pokud je podle Johnyho lepší způsob než abecední seznam s pokročilým vyhledáváním, oddíly a ikonkami aplikací to, že mám několik ploch, mezi kterými musím přecházet a přemýšlet na kterou že tu plochu a na které místo jsem si umístil tu kreou aplikaci, tak k tomu už nemám co říct…

   Nejenom, že nerozumí grafice, on nerozumí ani GUI…

  • Johny (neregistrovaný)

   O tom mluvím, že v Metru si ty skupinky vytvořit můžeš, ale na desktopu ne. Pokud se ti pak třeba změní na desktopu rozlišení, což se ti může stát velmi snadno připojením třeba projektoru, spuštěním nějaké hry atp. všechny ikony se ti sprcaj do kopy (někdy). Stejně tak pokud stahuješ věci na plochu, což dělá mnoho lidí, včetně mě, když je chci rychle použít, vzniká ti tam po čase nepořádek. To se ti právě s těmi Fences nestává.

   Co se organizace ikon v androidu týče, můžeš si je seřadit taky abecedně a vidíš jak ikonu, tak její popis, což je strašně podstatné pro rozeznání hledaného. I tak ale tady je znát ten problém, že chybí záložka, co by to oddělovala. Jako je tomu u telefoního seznamu nebo u Windows Phone, kde je označené každé nově začínající písmeno. Jak řikam, tenhle problém je komplexní, nechci tu míchat jablka s hruškama, protože abecední rejstřík, Metro na WP a desktop mají každý jiné řazení a akorát se do toho zamotáme o kterém z nich se vlastně zrovna bavíme.

   Pokud jde ale o desktop a jeho paralelu s androidem, nevidím problém v tom, proč by si uživatel nemohl Desktop přidat. Pokud by byly odlišeny pozadím, tak dva různé desktopy ovládané např klávesovou zkratkou by často mohli značně usnadnit práci.

   Lerion: No a? Myslel jsem že se bavíme o nějaké problematice, proč tu zas tohle vytahuješ? Ach jo, tady se to nezmění. Tak fajn, budem na sebe útočit a chovat se jak se na smartmanii mezi fanatikama patří. Protože proč by ses měl dozvědět něco nového, když to znáš vlastně líp, žejo.

  • lerion (neregistrovaný)

   „Pokud by byly odlišeny pozadím, tak dva různé desktopy ovládané např klávesovou zkratkou by často mohli značně usnadnit práci.“

   Ale to přece je. Zkus na Windows 8 zmáčknout klávesu Windows.

  • Tu s Johnym suhlasim. Ze MS po tolke roky este nevychytal ten neduch pri zmene rozlisenia s ikonkami mi ide fakt na nervy. Nastastie mne osobne sa to casto nestava ale stane sa. Ale podla mna viac desktopov by volo neprehladne. Ikonky najpouzivanejsi aplikacii/programov mam na start liste pripnute a na desktope mam aj tak vacsinou docasne neodlozene subory alebo bordel :D

  • ROAL (neregistrovaný)

   JOHNY: Mne osobne neprekáža dať si súvisiace veci do priečinkov a následne otvoriť priečinok, ktorý chcem… či to je až moc luxus?

  • Johny (neregistrovaný)

   Ah tak… No jasně, skvělej nápad, protože to je to samý, jako mít dvě „Pracovní plochy“.. a vlastně ne! Šmarja buď se bav na nějaký úrovni, nebo raději nereaguj. Jestli považuješ práci ve dvou naprosto odlišných prostředích, s jinými funkčními prvky, najednou jako stejně praktickou jako dvě plochy se stejnými funkcemi a nepřijde ti na tom nic nenormálního, prosim. Mě ale to přijde jako s prominutím pěkná kravina, takto s tim pracovat. Proto se snad vracela nabídka start, aby lidi z desktopu nemuseli furt tyhle prostředí překlikávat a ty mi teď řikáš, že to je vlastně výhoda. Určitě, děsná. Lidi by naopak tu schizofrenii Windows 8(9) měli využívat, mi řikáš?

  • Johny (neregistrovaný)

   Roal: myslíš adresář? To je u některých věcí řešení, zvlášť když máš spousty ikon. Ale má to 2 nevýhody:

   1. zpomalí ti to workflow – dejme tomu že máš otevřeno 10 oken, to mam teď já, a chceš rychle otevřít nějaký soubor. Klikneš na „Zobrazit plochu“ případně Win+D a teď se musíš proklikat do adresáře a až pak teprve najít program. Což je o krok navíc.

   2. Ikony adresáře vypadaj všechny stejně, což orientaci rozhodně nijak nepomáhá.

   Samozřejmě pokud seš na to zvyklý, odemě nečekej že ti řeknu že to je blbost, chraň bůh, ale tohle jsou věci které třeba vidim jako nevýhody oproti těm zmíněným Fences, ze kterých by si Win měl podle mého brát příklad při organizaci plochy (případně ze svého Metra). Třeba zajímavá věc je funkce containeru, do kterého se ti skládají všechny nově přidané ikony na plochu.

   O co mi hlavně jde, že tady prostě se najednou objeví metro v nabídce start, což je úplná pitomost o kterou dle mého názoru nikdo nestojí a jeho účelnost je dle mého názoru nejistá, ale že by se uděali nějaké věci, co opravdu s tím desktopem budou mít souvislost a vylepší ho, to ne. A přitom mě by třeba stačilo mít možnost pinnout (rozuměj přišpendlit?) Live Tile na plochu, kde bych měl přehled o aktuálních věcech a měl k nim přístup v prostředí, které mi je známé a které užívám.

   Tomassx1: to je právě ten problém, že většina lidí se na nějakou organizaci na desktopu brzo vykašle, protože to organizovat moc nejde a vzniká jim tam bordel. Já to znam, kamkoliv přijdu, tak ten svinec vidim na těch počítačích a vidim i tu marnou snahu jednou za čas si v tom udělat pořádek, který se ale zanese balastem. Tak vidim to ale já, vidíš to ty, musí to vidět i v MS ale nikdo s tim nic neudělá.

  • lerion (neregistrovaný)

   Pokud chcš spustit program, zmáčkni tlačítko Windows a napiš jeho název. Nemusíš se nikde proklikávat.

   Že ikonky adresářů vypadají stejně je problém tvůj. Každému adresáři můžeš nastavit vlastní ikonku.

   MS Windows obrovské možnosti přizpůsobení, úprav a zajímavých prvků. A kdo je neumí používat nebo mu nestačí, mají obrovskou výhodu právě v tom, že si můžeš dointalovat například ty tvoje Fences.

  • Johny: Tak to vyzera ze ti splnia priane [odkaz] . Ale ze by mi to prislo nejake extra pohodlne ako ty to tu opisujes. Skor mi to pride chaoticke a neprehladne. No uvidime ako to bude nazivo

  • Johny (neregistrovaný)

   No vida. Dík za odkaz. Teď je opravdu otázkou, jak to bude fungovat v praxi, protože jak říkáš, může to působit chaoticky, protože bys mohl mít víceúrovňovej multitasking. Což je šílenost. Ale třeba to bude šikovně podchycený a příjemný k užívání. Tohle jsou třeba prvně pro mě zajímavé funkce, které by mě mohli přimět k nahrazení Windows 7.

 6. Možnost aplikací přes celou obrazovku tam bude určitě. Na tabletu by byla aplikace v okně divná. :D

  • Nebo lépe řečeno, bylo by zvláštní, kdyby z Metro aplikací, kde byla ta funkce rozdělení obrazovky a fungovalo to dotykově bezvadně, kdyby to zrušili a nechali jen okna i pro tablety. :)

 7. Doufam, ze tahle nabidka Start, ale nebude nejak orezana. Jinak osobne NEMAM nic proti novym-skvelym napadum, kdyz je ponechana moznost JIT „ZPET“ (vetsinu diskuzniku to mozna prekvapi, ale ZPET nemusi vzdy znamenat ZPET). Styl Apple, ktery se jmenuje „NA UZIVATELE, KTERI NECO CHTEJI, Z VYSOKA KASLEME“ se mi velice nelibi…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).