Domů » Bleskovky » Windows 8.1 Update 1 přijde v březnu, Windows Phone 8.1 v dubnu, tvrdí Mary Jo Foley

Windows 8.1 Update 1 přijde v březnu, Windows Phone 8.1 v dubnu, tvrdí Mary Jo Foley

Významná analytička a redaktorka serveru ZDnet.com Mary Jo Foley přišla s novými informacemi o operačních systémech Microsoftu. Její postřehy rozšiřují zprávy, které jsme přinesli v dřívějších bleskovkách a týkají se především dat vydání nové verze mobilního operačního systému Windows Phone 8.1 a prvního významnějšího updatu pro stolní Windows 8.1. Na internet také uniklo několik nových screenshotů z této chystané aktualizace.

 

Na jaké novinky se můžeme těšit?

Windows 8.1 má podle dřívějších uniklých screenshotů od Wzor.net nabídnout širší propojení desktopu s prostředím Modern UI, první změnou má být možnost připnout zástupce aplikací z Modern UI na hlavní panel v desktopu. Podle nově uniklých snímků čeká několik změn i samotné Modern UI, zejména pro jeho snadnější ovládání myší. Nyní se při pravém kliknutí myší na některou z dlaždic nezobrazí spodní řádek pro úpravy, ale kontextová nabídka, jakou známe z prostředí desktop.

Na obrazovce Start také přibudou dvě nová tlačítka vedle jména a avatara přihlášeného uživatele – tlačítko lupy a tlačítko pro vypnutí počítače. Jsou to nepochybně další kroky, jejichž cílem je zpříjemnit ovládání dlaždicového rozhraní na nedotykových přístrojích, předpokládáme však, že při ovládání prsty bude současné rozhraní zachováno.

   

Podle informací Mary Jo Foley má Update 1 pro Windows 8.1 přinést snížení požadavků systému Windows na volné místo pevného disku. To by dávalo smysl především u levných tabletů s 32GB systémovým diskem a také u stolních PC, které jako systémový disk používají SSD o malé kapacitě. Nových funkcí pro snadnější ovládání a snížení náročnosti na diskový prostor bychom se měli dočkat podle důvěrných informací již v březnovém Microsoft Patch Tuesday, který případá na úterý 11. března.

 

Windows Phone 8.1 v dubnu

Minulý týden jsme přinesli informaci o tom, že očekávaný operační systém Windows Phone 8.1 překročil třetí milník svého vývoje a vstupuje do fáze RTM (Release to manufacturing). Mary Jo Foley podle informací svých zdrojů očekává vydání RTM verze těsně před vývojářskou konferencí Microsoft BUILD 2014, která začíná 2. dubna, přičemž uživatelům by měl být tento update, nazývaný taktéž kódovým označením Blue, k dispozici koncem měsíce dubna.

K vývojářům by se měl dostat o nějakou dobu dříve. I přes poměrně blízké datum vydání aktualizací Windows a Windows Phone se neočekávají změny v API, které by měly tyto systémy více sblížit. Pokud jsou zdroje Mary Jo Foley opravdu důvěryhodné, dočkáme se aktualizací Windows a Windows Phone již za dva, respektive za tři měsíce. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

16 komentářů

 1. S WP 8.1 to vypadalo na květen. Pokud by to bylo koncem dubna, bude to fajn. No necháme se překvapit :)

  • Koneckonců GDR3 také dorazilo o půl roku dříve, než jsem očekával. A na Nokia Black majitelé 820 a výše také moc dlouho nečekali.

   Rychlost aktualizací se u MS podstatně zvýšila. Je vidět, že pochopili, že zaměření na marketing a spokojenost spousty geeků a podobných lidí je důležitá.

   Protože přestože je jich menšina, tak těchto lidí se většinou BFU ptají, co si mají nyní koupit za další telefon.

  • cechi (neregistrovaný)

   já jsem nespokojen, protože update pro 720 stále není. datum neznámé a na twitteru si nokia z lidí dělá dobrý den.

   neskutečný šlendrián oproti applu.

  • Šlendrián? Vždyť Nokia má několik modelů oproti když vezmu starý IPhone 4. Ja mam 820 a update jsem už dostal. Neboj brzo ten update taky dostaneš. Jak se říká: hned se pes ani Nevy.ere.

  • Pokračování:

   když vezmu starý IPhone 4, tak má 3.

  • cechi (neregistrovaný)

   jde o to, jakým způsobem to dávají ven. nasírají uživatele tím seznamem států, kde se modely ještě dělí dle operátorů. prvně update zveřejní pro dražší modely, aby jim zavřeli ústa, o zbytku není žadné info. stahování je dle uživatelů velice pomalé, uvolňuje se zmateně (v dnešní době argument o zátěží serverů? skutečně?).

   sleduji to snad už třetí týden a nic. nepovažuji to za normální, navíc ještě aktualizace doplňuje pouze několi fičur, které by každý příčetný vývojář napsal hned (zmeškané události v rychlém přehledu).

   pak očekávám konec podpory a věnování se novějším verzím, jak jsem už zažil u WP 7.

   toto opravdu není cool.

  • cechi (neregistrovaný)

   ale vždyť to není pravda. update jde na všechny iphone 4 a novější, ale samozřejmě i na ostatní iDevices. možná jich mají v důsledku víc, jak nokia lumií s WP8.

   tím to neglorifikuji, ale prostě a jednoduše u konkurence to jde. žádné výmluvy na „zátěž serverů“.

  • Jan (neregistrovaný)

   MAREK1: kludne k tomu zapocitajte aj dalsie styri iPady, kedze update vychadza zaroven aj pre ne :)

  • Jenda Lumia 800 (neregistrovaný)

   Nokia – 520,525,620,625,720,820,920,925,1020 Update na GDR3 s NOKIA BLACK

   Nokia – 1320 a 1520 se už s GDR3 začali prodávat

   Apple – 4,4S,5, iPad 2,3,4 a mini a iPod Touch

   Apple – iPhone 5C a 5S,iPad mini retina a Air už se s iOS7 prodávali takže skóre updatovaných zařízení je

   Nokia 9:8 Apple

   Snad jsem na něco nezapomněl.

  • Sorry, ale tahat mezi telefony i tablety. Neni moc stastne.

  • No když teď koukám na dostupnost od 720 níže, tak kromě 625 je to docela bída. Na to, že moje 820 Country variant a vyšší modely už mají aktualizaci přes týden, mohli by s tím v Nokii trochu pohnout. Nehledě na to, že 520 je jejich nejpočetnější model mezi populací. A toto zpoždění je podle stránek Nokie ve všech zemích Evropy. Takže 720, 620, 520 všude zatím bez Lumia Black :(

  • Tahat do tohoto tablety není šťastné ale jelikož se jedná a jeden systém a Apple ho uvolňuje ve stejný den tak jsem to tam uvedl.

  • tablet a smartphone je v tomto pripade to iste, skor je dost nemiestne poukazovat na rozdiel…

 2. Moc nevěřím v to, že by WP 8.1 byly vývojářům k dispozici už v dubnu. Pokud ano, budu ale jedině rád.

 3. Final verzia pred letom by bolo velke prekvapko

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).