Windows 8 Release Preview: První dojmy z nové verze systému

Microsoft v pátek zveřejnil novou testovací verzi své desktopové platformy. Pojďme se tedy společně podívat, jaké přináší novinky a na co se můžeme těšit.

 Windows 8 Release Preview je označení poslední veřejné předprodukční verze tohoto operačního systému. Microsoft si od něj slibuje nejen vysoké prodeje jeho samotného, ale díky cloudovému propojení a přiblížení grafické podoby i větší úspěch příbuzné platformy pro chytré telefony. V tomto článku se tedy budu soustředit spíše na novinky v prostředí Metro, které bude společné pro desktopové i tabletové verze Windows 8.

      

      
Různé podoby obrazovky Start, přehled nainstalovaných aplikací

         
Pohled do nastavení 

Internet Explorer 10

Jedním ze společných prvků pro desktopový i mobilní systém a zároveň asi nejkontroverznějším tématem ve spojitosti s Windows 8 je Internet Explorer 10. Konkurenci Microsoftu na poli prohlížečů se přirozeně nelíbí, že má být v prostředí Metro výchozím a jediným dostupným browserem. Respektive se dá předpokládat stejná situace, která nyní panuje na Windows Phone. Vývojáři sice mohou vytvářet prohlížeče s vlastní grafickou nadstavbou, všechny ale používají jádro Internet Exploreru.

   
Internet Explorer 10 v prostředí Metro a Aero

Oba vestavěné browsery ve Windows 8 se dočkaly nových změn. Kromě dalšího zlepšení podpory webových standardů a společného seznamu oblíbených položek stojí rozhodně za zmínku také integrovaný Flash Player. Zatímco však v Internet Exploreru v prostředí Aero funguje tato technologie plošně, v Metru ji lze využít jen na určitých webech. Dle očekávání je mezi vyvolenými například YouTube, u kterého fungují i videa vkládaná do externích stránek. Redmondští tak dávají jasně najevo, že budoucnost podle nich patří standardu HTML5, a to i za cenu opuštění vlastní technologie Silverlight. Flash je totiž jediným pluginem dostupným pro „metroidní“ prohlížeč.

Další novinkou v IE 10 je nativně zapnutá funkce Do Not Track, která má chránit uživatele před sledováním jejich pohybu na webu. Microsoft je v tomto ohledu tedy důraznější než jeho konkurence, která sice podobné funkce také nabízí, jsou však standardně vypnuté. Na tuto novinku velice rychle zareagovaly různé marketingové organizace, které se přirozeně bojí, že toto nastavení může ohrozit jejich aktivity na poli internetové reklamy.

Aplikace

Změn se ale dočkaly i ostatní aplikace. Především jejich počet ve Windows Store, který je nyní dostupný pro dalších 26 zemí a ve kterém bude nově nabízen také software pro desktopové prostředí, se podstatně zvýšil. Funkčně jsou ale zatím poměrně omezené. Microsoft již v minulosti dokázal, že umí motivovat vývojáře, a tak se dá čekat, že před vydáním finální verze operačního systému ještě vzroste nejen jejich počet, ale i kvalita.

      
Windows Store 

       
Aplikace z Windows Store – Cocktail Flow, Cut the Rope a Wikipedia

Zatím se tedy zaměřme hlavně na ty předinstalované. I jejich počet vzrostl. Přibyly Zprávy, Sport, Finance a Cestování. V tuto chvíli se sluší dodat, že ačkoliv oficiálně ještě neexistuje česká verze systému, při přepnutí lokace na tuzemsko komunikuje většina předinstalovaných programů v prostředí Metro v češtině. Lokalizované jsou už i jejich názvy, díky čemu jsou při prvním spuštění na ploše Start dvě aplikace Zprávy. Ta první slouží ke komunikaci přes Messenger a Facebook, druhá ukazuje novinky ze světa, jejichž zdrojem je zřejmě zpravodajský server Microsoftu msnbc.com. Lepší podpora češtiny se projevila například i na živé dlaždici Počasí, která nyní oproti verzi Consumer Preview zvládá i diakritiku.

       
Předinstalované aplikace Zprávy, Sport a Cestování 

       
Předinstalované aplikace Hry pro Xbox Live, Počasí a Mapy 

Coby uživatele služby Zune mě zajímalo, jak se Microsoft na nové platformě vypořádá s jejím plánovaným ukončením. A to nejen z pohledu přehrávání audia a videa, ale také synchronizace s mobilními zařízeními v čele s Windows Phone. Uspokojen jsem byl jen částečně, začnu tedy odzadu. Prostředí Metro na první připojení mého HTC 7 Trophy nikterak nezareagovalo. Po přepnutí do Aera jsem si všimnul, že se stahují ovladače, posléze se spustila mnou dříve nainstalovaná desktopová verze programu Zune. V tomto případě je tedy zatím vše při starém a synchronizace probíhá tradiční cestou. Do budoucna se údajně očekává znovuzrození Centra zařízení, které bude mít synchronizaci s telefony na starost. 

Co se týče přehrávání multimédií v Metru, zážitek se velice podobá již zmíněné platformě Windows Phone. K dispozici jsou tři oddělené aplikace Hudba, Video a Fotky, přičemž všechny nabídnou kromě souborů uložených přímo v počítači i napojení na online služby. V případě Hudby a Videa se jedná o možnost koupit nebo pronajmout si obsah z obchodu Microsoftu, přičemž je podporována i služba Zune Pass. S českým účtem Windows Live ID (nově Microsoft Account) sice tradičně nepochodíte, můžete si ale přehrát alespoň ukázky skladeb nebo filmové trailery. Aplikace Fotky pak integruje kolekce z Facebooku, SkyDrive a Flickru. Novinkou je možnost přistupovat k fotografiím uloženým na jiných počítačích se systémy Windows Vista a 7 s nainstalovanou aplikací SkyDrive.

      

Jistých změn doznaly i programy určené pro komunikaci. Kromě již zmíněné české lokalizace přibylo i několik možností nastavení. Všechny už také umí zobrazovat upozornění, například na nový příchozí e-mail, a to nezávisle na tom, zda právě pracujete v prostředí Metro nebo Aero. Subjektivně mi také připadají svižnější než v minulé testovací verzi.

Aplikace Lidé, která sdružuje kontakty a aktualizace ze sociálních sítí Facebook, Twitter a  LinkedIn, má však stále problémy s propojování kontaktů. Dokáže sice spojit (zřejmě podle emailu) účty téže osoby z Hotmailu a Facebooku, Twitter ale zůstává zvlášť. Zatím jsem nepřišel na to, jak toto chování napravit ručně, jako to lze ve Windows Phone. Jednoduchý e-mailový klient Pošta zatím zvládá pouze účty ze služeb Hotmail, Gmail a Exchange. Podpora pro IMAP/POP zatím chybí.

      

U předinstalovaných aplikací se zatím zobrazuje zpráva, že se jedná o jejich testovací verze, což je ostatně znát i na omezeném množství funkcí a možností nastavení. Je tedy zřejmé, že se do podzimního vydání ostrých Windows 8 ještě mnohé změní.

Závěrem

Testování jsem prováděl na netbooku HP Mini 5103 s dvoujádrovým procesorem Intel Atom N550, 2 GB RAM, integrovanou grafickou kartou Intel GMA 3150 a 320GB diskem s rychlostí ploten 7200 rpm. Ačkoliv se s tímto low-end „železem“ Windows 8 RP popraly znatelně lépe než původně nainstalované Windows 7 a subjektivně i lépe než předchozí testovací verze, občasnému sekání nebo delšímu načítání se nevyhnuly. Nezřídka se i stalo, že se některá z předinstalovaných aplikací nechtěla spustit a podařilo se jí to třeba až na pátý pokus. Nejsem si ale jistý, zda tento jev přisuzovat testovací verzi systému nebo neoptimalizovanému hardwaru.

Celou dobu jsem se nemohl zbavit dojmu, že je HP Mini přesně ten typ zařízení, pro které by se více než komplexní desktopový systém hodila jeho ořezaná verze. Netbook je ze své podstaty zařízení určené k procházení webu a práci s dokumenty, pročež bude Metro prostředí po vydání Office 12 plně dostačovat. Je tedy podle mě věčná škoda, že se Microsoft rozhodl dodávat tabletové Windows 8 RT jen na nová zařízení a pouze prostřednictvím OEM výrobců. 

Autor článku
Miroslav Havlíček
image/svg+xml
+

Kapitoly článku