Domů » Bleskovky » Windows 7 si nadále drží slušnou popularitu. Oficiální podpora přitom skončila v lednu

Windows 7 si nadále drží slušnou popularitu. Oficiální podpora přitom skončila v lednu

I když od ukončení oficiální rozšířené podpory Windows 7 uběhlo již téměř půl roku, 11 let starý operační systém si nadále drží značnou popularitu. Konkrétně je stále druhým nejpoužívanějším systémem, když podle společnosti NetMarketShare činí jeho tržní podíl téměř 25 %. Vedou pochopitelně Windows 10 s podílem skoro 58 %.

windows 7 2

Přesně před rokem měly Windows 7 podíl 35 %, takže ze své popularity příliš neztratily. Oficiální rozšířená podpora jim byla ukončena v lednu a systém tak již nedostává bezpečnostní updaty pro nově objevené chyby v jeho zabezpečení. Kvůli tomu je ve stále větším ohrožení kyberútoky – britská vládní agentura National Cyber Security Centre bezprostředně po ukončení jeho podpory upozornila, že uživatelé by jej neměli používat pro internetové bankovnictví ani práci s e-maily.

Další podpora jen za poplatek a pouze někomu

Sluší se upřesnit, že Microsoft oficiální podporu pro Windows 7 nezrušil úplně, nabízí ji v rámci programu ESU (Extended Security Update), ovšem jen zákazníkům používajícím verze Professional a Enterprise a pouze za poplatek, který bude každým rokem stoupat (verze Professional nyní stojí 50 a Enterprise 25 dolarů).

end

Nepřehlédněte –  Dnes končí podpora Windows 7. Oblíbený systém se může stát nebezpečným

Pro úplnost dodejme, že třetím nejpoužívanějším OS je v současnosti Mac OS X 10.15 s podílem necelých 4,5 procenta, čtvrtým Windows 8.1 se třemi procenty a první pětku uzavírá Mac OS X 10.14, jehož podíl činí zhruba 2,5 procenta.

Martin Duchoslav

Technologický nadšenec, který si ze zájmu o technologie udělal práci. Původním profesním zaměřením politický komentátor. Mám rád počítačové hry, tenis, odbornou literaturu (média, psychologie…) nebo vymýšlení slovních hříček typu erfurtský elektrotechnik elegantně experimentoval s echt endéráckým elektromotorem.

19 komentářů

 1. Otázka je, zda jsou pro uživatele větší hrozbou věčně zmrvené aktualizace a stálé šmírování ve win 10, nebo nezáplatovaný win 7.
  Já osobně všude kde můžu, volím spolehlivost staršího systému, fiktivní bezpečí záplat rád oželím.
  Je samozřejmé, že si člověk musí hlídat bezpečnost sám, ale to stejné platí i pro w10, užitečnost záplatování chyb se poslední roky silně přehání.

  • Jaká je tvá odbornost tohle hodnotit?

  • Nijak zvláštní. Jen asi 25 let správy pc v malých organizacích.
   Za tu dobu jsem ještě nezažil počítač poškozený proto, že by někdo zapomněl aktualizovat, zato jsem měl dost často příležitost řešit následky toho, že někdo aktualizace získal.
   U velkých firme můžou být samozřejmě úrovně rizik jiné. I tak bych ale za základ ochrny viděl kvalitně nastavený firewall a určitě ne aktualizace.

  • Vidím to stejně. Pro mě osobně bezpečnost = antivir, ne ta CHABÁ nativní ve Win. Proto jsem vždycky ve Win zakazoval aktualizace, které dokázaly celý systém jen zhroutit a dokonce lépe, než kdejaký vir. Samozřejmě je to také o nějaké inteligenci uživatele a když takový dotýčný je schopen snažit se otvírat mail, kterému absolutně nerozumí, přitom má povědomí o tom, že existuje něco jako „zavirované maily“, tak proti tomu se dá těžko bojovat ať už na jakémkoliv systému.
   PS: Šmírování se dnes nevyhneme u ŽÁDNÉ techniky (ani software), ale samozřejmě kde se dá zakázat, tak zakazuji (např. na W10 chronicky známý O&O ShutUp10; vtipné je, že ta firma je jedním z předních partnerů Microsoftu 😀).

  • Někdy mi připadá , že Microsoft „vylepšuje“ právě proto , aby mohli vydělávat spřátelené firmy ….

  • Tak nějak. Zlaté 7. Vůbec se nedivím lidem, že nepřecházejí na 10. Lidé nejsou hloupí. Pokud se na internetu chovají obezřetně, tak se nemají čeho bát.

  • Často stačí provést scan sítě, nalézt W7, na které je dnes nepřeberné množství exploitů a napadnout systém. Lidé nemusí být hloupí, ale neudělají s tím nic a často ani nic nepoznají.

  • Jako, že nějak přijedete, napíchnete se na router, zjistíte, že jsou tam 7 a hurá do nich?

 2. Je nebezpečné spoléhat se na aktuální záplaty od Microsoftu. Nadělají víc problémů než neaktualizovaný nepodporovaný ale funkční systém win 7

 3. Karel Endler

  XP se taky držely rok, rok a půl po ukončení podpory. Díky Číně. Kde je jim dnes konec? Stejně tak zaniknou i sedmičky a s nimi řečičky těch pár haterů, kterým každá aktualizace rozbije všechny systémy, které mají v dosahu. Nejspíš proto, že je nějak domršili, protože se nedokážou naučit pracovat s desítkami standardním způsobem.

  • Nemyslím si, že by XP úplně skončili. Ještě běží na dost zařízeních. Ano je jich čím dál tím méně a méně, protože už hardware dosluhuje, popř. totálně zastarává a nové PC už nekoupíte se 7 natož s XP. Pokud by si lidi mohli takto vybrat systém, myslím, že by dost lidí si raději zvolila 7 než 10.

  • Nevím, jste upřímně nevědomý, hloupý, nebo placený Microsoftem za trolling?
   Jetě dnes těch Xp stále ještě dost dosluhuje a držely se masově rozhodně mnohem déle, než rok po ukončení podpory, svádět to na Číňany je omyl. Nepochybně půjdou poslední Xp časem do háje, stejně jako to za dalších možná 5-7 let čeká i W7. A nepochybně by to MS mohl snadno urychlit, kdyby w10 nebyl tak beznadějný šmejd.

 4. Vůbec se nedivím. že Windows 7 je tolik populární. Stabilní rychlé, bez obtěžujících aktualizací. Systém jak má být. Ono mít 10 a nemoci si rozhodnout zdali chci aktualizovat či nikoliv není žádná výhra. Navíc většině uživatelů je stejně jedno jaký mají operační systém. Hlavně, že FB a youtube funguje.

  • Proč by sis nemohl rozhodnout?

  • Protože ty desítky si samy stáhnou aktualizaci, nainstalují a pak oznámí při vypínání, že se bude aktualizovat. Už z principu mi to vadí. 7 aspoň měli tu slušnost se zeptat, zdali chci stahovat a instalovat. Ono ne vždy aktualizace přinášela zlepšení. Proto bylo kolikrát lepší danou verzi ignorovat a počkat si novější, která řešila problémy té předcházející.

  • Eduard: Naprosty souhlas.
   Udivuje me, ze je tohle porad na Win10 takovy problem po tolika letech trapeni.

 5. Jednoznačně můj nejoblíbenější Windows.

 6. Sranda ako tu koluju reči že „ešte som neopravoval PC, že by niekto zabudol aktualizovat PC“ alebo „osobně bezpečnost = antivir, ne ta CHABÁ nativní ve Win“.
  Ale môžete mat antivirus aky chcete, ked mate deravy system nepomôže vam nič. A ake je jednoduche sa dostať do cudzieho PC na dialku, ktory mal deravý (neaktualizovany system), som videl na vlastne oči. A antivirus na ňom všemohucny ESET.
  Stačilo využiť par mesiacov verejne zname diery, a tym padom par mesiacov neaktualizovany PC :-)
  Bojite sa šmirovania od niekoho komu ste totalne ukradnuti, ale nebojite sa že sa vam do PC dostane hociaky študent s trochou skusenosti.

  • Tady ve fóru tuším nikdo moc neřešil šmírování od MS, spíš jsme mluvili o tom, jaký bordel aktualizace v systému často dělají. A že aktualizace nadělají víc škody, než hackeři, je jednoduše zkušenost řady lidí, ať už se vám to líbí, nebo nelíbí.
   A další jednoduchá zkušenost je, že hacknout jde i pravidelně aktualizovaný počítač. Takže ano, záplatujte a nebojte se MS ;-), jak moc a k čemu vám to bude dobré, to už je druhá věc.

   Proti hacknutí systému samozřejmě nepomáhá antivirus, ale firewall, když to chcete říct přesně. Ten nativní ve windows by i stačil, nebýt toho, jak beznadějně pitomě se ovládá. Eset například má kvalitní firewallový modul, ovšem aby naplno fungoval, je třeba se namáhat s jeho použitím a nastavením.
   Správně nastavený fw chrání i před dírami v systému, ovšemže jen před některými, ale zato i před takovými, na které nikdo záplatu nevydal a nevydá.

   Můj závěr je, že buď mi na bezpečnosti moc nesejde a tak si nebudu pc dojebávat aktualizacemi, nebo naopak mi na bezpečnosti záleží a tak vím, že aktualizace nestačí a zabezpečím se pořádně.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).