Cena:

Windows 7 si nadále drží slušnou popularitu. Oficiální podpora přitom skončila v lednu

windows 7 2

I když od ukončení oficiální rozšířené podpory Windows 7 uběhlo již téměř půl roku, 11 let starý operační systém si nadále drží značnou popularitu. Konkrétně je stále druhým nejpoužívanějším systémem, když podle společnosti NetMarketShare činí jeho tržní podíl téměř 25 %. Vedou pochopitelně Windows 10 s podílem skoro 58 %.

windows 7 2

Přesně před rokem měly Windows 7 podíl 35 %, takže ze své popularity příliš neztratily. Oficiální rozšířená podpora jim byla ukončena v lednu a systém tak již nedostává bezpečnostní updaty pro nově objevené chyby v jeho zabezpečení. Kvůli tomu je ve stále větším ohrožení kyberútoky – britská vládní agentura National Cyber Security Centre bezprostředně po ukončení jeho podpory upozornila, že uživatelé by jej neměli používat pro internetové bankovnictví ani práci s e-maily.

Další podpora jen za poplatek a pouze někomu

Sluší se upřesnit, že Microsoft oficiální podporu pro Windows 7 nezrušil úplně, nabízí ji v rámci programu ESU (Extended Security Update), ovšem jen zákazníkům používajícím verze Professional a Enterprise a pouze za poplatek, který bude každým rokem stoupat (verze Professional nyní stojí 50 a Enterprise 25 dolarů).

end

Nepřehlédněte –  Dnes končí podpora Windows 7. Oblíbený systém se může stát nebezpečným

Pro úplnost dodejme, že třetím nejpoužívanějším OS je v současnosti Mac OS X 10.15 s podílem necelých 4,5 procenta, čtvrtým Windows 8.1 se třemi procenty a první pětku uzavírá Mac OS X 10.14, jehož podíl činí zhruba 2,5 procenta.

Autor článku
Martin Duchoslav