Domů » Bleskovky » Dnes končí podpora Windows 7. Oblíbený systém se může stát nebezpečným

Dnes končí podpora Windows 7. Oblíbený systém se může stát nebezpečným

Microsoft dnešním dnem oficiálně ukončuje podporu systému Windows 7, který přišel na svět v druhé polovině roku 2009 a vystřídal tak nepopulární Windows Vista. V lednu roku 2015 byla u „sedmiček“ ukončena hlavní fáze technické podpory, to znamená, že po tomto datu již nedostávaly žádné nové funkce, ale pouze aktualizace zabezpečení. Od dnešního dne už ale nebudou dostávat ani ty.

windows 7

Windows 7 pojedou i nadále, ale…

Uživatelé Windows 7 budou na tuto skutečnost informování celoobrazovkovým upozorněním, které však půjde zavřít a už by se nemělo znovu objevovat. Systém ale nebude chráněn vůči zranitelnostem, které se dříve či později mohou objevit. A jelikož jsou Windows 7 stále nainstalované na obrovském množství počítačů (zhruba 300 milionů zařízení), jedná se pro internetové záškodníky o poměrně lákavý cíl. Na ukončení podpory tak upozorňuje nejen Microsoft, ale např. bankovní ústavy, neboť přihlašování do internetového bankovnictví se může u nepodporovaného systému stát poměrně nebezpečnou činností.

end

Dá se také předpokládat úbytek aplikací, které budou v budoucnu s Windows 7 kompatibilní, byť z ze dne na den vám zničehonic fungovat nepřestanou. Populární prohlížeč Chrome by měl podle vyjádření Google fungovat ještě zhruba jeden a půl roku, paradoxně ta samá situace platí pro prohlížeč Microsoft Edge založený na vykreslovacím jádru Chromium; ten přitom v ostré verzi vyjde teprve zítra, tedy až po skončení podpory systému.

windows 7 2

Pochopitelně nejlepší cestou, jak se bezpečnostním rizikům bránit, je přechod na novější verzi systému. Microsoft již sice nenabízí upgrade na Windows 10 zdarma, ovšem stále existují některé metody, jak se k novější verzi bezplatně dostat – fungovat by například měla čistá instalace Windows 10 se zadáním klíče k Windows 7. Majitelé starších počítačů by si ale předem měli ověřit, zda jejich hardware splňuje minimální požadavky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin123
Uživatel
Martin123
Offline

Poslední nejlepší systém.. Škoda no.

Albert
Anonym
Albert
Offline

Prej poslední nejlepší systém.. HAHAHA. Aktuálně je nejlepší systém windows 10.

Martin123
Uživatel
Martin123
Offline

Hahah 😂 akorát kdyby nebyl tak problémový.. I tak mám 10.

bkf1
Uživatel
bkf1
Offline

Albert:
😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂👍

jklejna58
Uživatel
jklejna58
Offline

Trocha nostalgie. Smutné.

Mattys3
Uživatel
Mattys3
Offline

Konečně :-D