Domů » Bleskovky » Dnes končí podpora Windows 7. Oblíbený systém se může stát nebezpečným

Dnes končí podpora Windows 7. Oblíbený systém se může stát nebezpečným

Microsoft dnešním dnem oficiálně ukončuje podporu systému Windows 7, který přišel na svět v druhé polovině roku 2009 a vystřídal tak nepopulární Windows Vista. V lednu roku 2015 byla u „sedmiček“ ukončena hlavní fáze technické podpory, to znamená, že po tomto datu již nedostávaly žádné nové funkce, ale pouze aktualizace zabezpečení. Od dnešního dne už ale nebudou dostávat ani ty.

windows 7

Windows 7 pojedou i nadále, ale…

Uživatelé Windows 7 budou na tuto skutečnost informování celoobrazovkovým upozorněním, které však půjde zavřít a už by se nemělo znovu objevovat. Systém ale nebude chráněn vůči zranitelnostem, které se dříve či později mohou objevit. A jelikož jsou Windows 7 stále nainstalované na obrovském množství počítačů (zhruba 300 milionů zařízení), jedná se pro internetové záškodníky o poměrně lákavý cíl. Na ukončení podpory tak upozorňuje nejen Microsoft, ale např. bankovní ústavy, neboť přihlašování do internetového bankovnictví se může u nepodporovaného systému stát poměrně nebezpečnou činností.

end

Dá se také předpokládat úbytek aplikací, které budou v budoucnu s Windows 7 kompatibilní, byť z ze dne na den vám zničehonic fungovat nepřestanou. Populární prohlížeč Chrome by měl podle vyjádření Google fungovat ještě zhruba jeden a půl roku, paradoxně ta samá situace platí pro prohlížeč Microsoft Edge založený na vykreslovacím jádru Chromium; ten přitom v ostré verzi vyjde teprve zítra, tedy až po skončení podpory systému.

windows 7 2

Pochopitelně nejlepší cestou, jak se bezpečnostním rizikům bránit, je přechod na novější verzi systému. Microsoft již sice nenabízí upgrade na Windows 10 zdarma, ovšem stále existují některé metody, jak se k novější verzi bezplatně dostat – fungovat by například měla čistá instalace Windows 10 se zadáním klíče k Windows 7. Majitelé starších počítačů by si ale předem měli ověřit, zda jejich hardware splňuje minimální požadavky.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

15 komentářů

 1. Poslední nejlepší systém.. Škoda no.

 2. Jakýkoliv systém se může stát nebezpečným, bez výjimky!

  • To nepochybně. Ale pokud se na tom systému stále pracuje, tak je vysoká šance nápravy, která odstraní bezpečnostní hrozbu, kdežto na systému, který se už dávno nevyvíjí nikdo neprovede nápravu, aby bezpečnostní hrozbu odstranil => používat dnes windows 7 může jen nezodpovědný člověk, kterému je ukradená bezpečnost jeho dat.

  • Albert:
   Ono totiž teď najednou na 7kách přestanou fungovat všechny antiviry a ještě k tomu každý hacker na světě si na ty PC se 7mičkama brousí zuby, aby se podíval, kde byli jejich majitelé na dovolené, nebo aby jim dokonce ukradl těch posledních 5 tis. co mají na účtu 😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂👍

  • Zdrojové kódy operačného systému Windows majú 270 GB, pozostávajú z 3.5 miliónov súborov a Microsoft a jeho vývojári ich spravujú pomocou nástroja na správu verzií Git (2017). V súčasnosti by mal mať cez 0.5 TB a cez 4 milióny súborov.
   Pri tak obrovskom množstve súborov je veľmi pravdepodobné, že sa vždy nájde nejaká zraniteľnosť.

  • Při takovém objemu dat je hlavně jasné, že je to čím dál větší bordel. Už by stálo za to to nechat být, vyvinout systém, možná se zpětnou kompatibilitou na aplikace a hotovo. Tohle je bordel a vždy bude, tohle už se neuklidí.

  • Proč vyvinout nový systém. Vždyť už existuje – Linux. Pokud si s tím opravdu chceš pohrát, tak si můžeš vytvořit vlastní distro, které bude víceméně obsahovat jen to co ty chceš.

  • Albert: Jenže problém je právě v tom, že těch uživatelů, kteří si s tím chtějí pohrát, je minimum. Většina chce rozbalit zařízení a pracovat/hrát, ne dva dny někde něco nastavovat…

  • maq1234:
   Žádnou zpětnou kompatibilitu, ale „jablečný“ styl tj. zaříznout všechno a basta 😂👌 A za dva/tři roky zas, ať si zbytečně lidi na nic nezvykají 😂👌

 3. Tuhle starou vykopávku ještě někdo používá?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).