Windows 11 na nepodporovaném hardwaru? Počítejte s tímto otravným prvkem

windows 11 surface unsplash

Windows 11 mají výrazně přísnější hardwarové požadavky než Windows 10, zejména vyžadují bezpečnostní čip TPM a dramaticky se snížil počet podporovaných procesorů. Systém sice bez větších obtíží běží i na konfiguracích, které nároky nesplňují, nicméně při instalaci je nutné sáhnout po neoficiálních metodách. A ani poté vás Microsoft nenechá na pokoji.

„Váš počítač nesplňuje minimální požadavky“

Provozujete-li Windows 11 na nepodporovaném hardwaru, Microsoft vás nyní na tuto skutečnost upozorňuje přímo v systémovém Nastavení. Zde si však výzvy k downgradu systému brzy přestanete všímat. Proto redmondští nasazují ostřejší kalibr – hlášku o nepodporovaném hardwaru budou nově zobrazovat jako vodoznak v pravém dolním rohu obrazovky. Tato „novinka“ se objevuje v nejnovějším testovacím sestavení z kanálu Release Preview, takže se dá očekávat, že se brzy projeví i v ostré verzi systému.

windows 11

Ani při zobrazení vodoznaku není systém nijak funkčně omezen, avšak otázkou je, zda tomu tak bude napořád. Microsoft už od počátku varuje, že u těchto instalací nebude poskytovat podporu, dokonce u nich může zastavit přijímání nových aktualizací.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku