Domů » Bleskovky » Windows 11 na MacBooku? Poradíme, jak na to

Windows 11 na MacBooku? Poradíme, jak na to

Pokud potřebujete z nějakého důvodu provozovat na počítačích Apple operační systém Windows, máte několik možností, z nichž asi nejpopulárnější je aplikace Parallels Desktop. Ta nyní povýšila na verzi 17, přičemž tvůrci u ní slibují vyšší rychlost, větší výkon a jednu velkou novinku.

Parallels
Díky nové verzi nástroje Parallels Desktop můžete na jablečných počítačích spustit testovací verzi operačního systému Windows 11

Na počítače Apple si můžete nainstalovat Windows 11

Parallels Desktop ve verzi 17 přichází s podporou systému Windows 11, byť ten oficiálně ještě nebyl uveden na trh. Na jablečné počítače si nicméně můžete nainstalovat alespoň testovací verzi z programu Insider, přičemž je jedno, zda ve vašem Macu tiká procesor od Intelu nebo Applu. V obou případech se můžete těšit na významné zrychlení:

 • Na všech podporovaných počítačích se systém Windows, Linux nebo macOS obnovuje o 38 procent rychleji, OpenGL grafika je 6x rychlejší a jakákoliv 2D grafika ve Windows zrychlila o 25 procent
 • Na počítačích s procesory Apple M1 se můžete těšit na rychlejší start Windows 10 (o 33 procent), výkonnější disk (o 20 procent) a lepší výkon v DirectX 11 (o 28 procent). Při testování Windows 11 lze používat jak BitLocker, tak Secure Boot, neboť je podporována virtualizace TPM
 • Na počítačích s procesory Intel získáte o 60 procent rychlejší síťové připojení, pokud na nich budete virtualizovat macOS Big Sur a novější.
What’s New in Parallels Desktop 17 for Mac – Ready for Windows 11 and macOS Monterey

Nová verze Parallels Desktop 17 je dostupná od dnešního dne, zakoupit si můžete buď jednorázovou licenci za 100 USD, nebo si aplikaci předplatit za 80 USD ročně. Upgrade z předchozí verze pak přijde na 50 USD.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. A na M1 je možné používat jaké Windows? Arm verzi?

 2. A já jsem si schválně v práci vybral meka, abych se vyhnul používání Win11, kdo by to proboha dělal?

  • Kdo by proboha používal na seriózní práci mac?

  • Tych ludi bude asi hodne :)

   Tiez mi vacsinou pride ako nezmysel pchat na to Maca, ale fakt je, ze ja k svojej praci Windows potrebujem, ale mimo nej by som dal prednost niecomu funkcnejsiemu. Zaroven ma ale Windows nasiera hlavne v praci, takze by som si asi velmi nepmohol.

  • git, ssh, vscode, rdp, co víc potřebuju? Ano, je to megadmntní v tom, že nejde vzít jedno Cčko a připojit daisy chain, protože macos v roce 2021 neumí MST, takže prostě připojuju víc konektorů jak opice, taky to má větší porodní bolesti než Windows (jak se o macích mluví jako blbuvzdorným a že vše funguje, to je pěknej nesmysl, mohl bych napsat dlouhej článek o tom, co jsem s tím zatím během dvou týdnů zažil), ale když vidím ty 11, tak fakt raděj si zvykat na user experience z roku 1983 než ten nesmysl, co se na nás řítí. Ptal jsem se i na možnost vzít Win stroj a dát tam jakýkoliv Linux, to prý nejde, tak prostě tak, no

  • A co se v té tvojí bublině považuje za seriózní práci, Honzo?

 3. a zadarmo to nebude… PD stojí cca dvojku… [odkaz]

 4. A na co je mi virtualizace přes PD, když to umí jen ARM Wokna, kde toho moc nerozbeham (z toho co pouzivam), takze uplne k h…u .

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).