Windows 11 mají za sebou první vlnu aktualizací. Dostalo se i na nepodporované počítače?

Microsoft Windows 11 logo

Na tento týden připadlo tradiční „zaplátovací“ úterý, což je den, kdy Microsoft vydává kumulativní aktualizace obsahující bezpečnostní záplaty pro svoje operační systémy. Toto úterý bylo specifické v tom, že vůbec poprvé přistály aktualizace i na počítače s novým systémem Windows 11. Dostaly je i počítače, které na ně nemají nárok?

Windows 11: aktualizace běží i na nepodporovaných strojích

Microsoft u Windows 11 navýšil hardwarové požadavky, takže zdaleka ne všechny počítače jsou oficiálně tímto systémem podporovány. Existují ale oficiální i neoficiální možnosti, jak „jedenáctky“ provozovat i na nepodporovaných strojích, v tomto případě však Microsoft varuje, že od nich dává ruce pryč a negarantuje u nich přísun budoucích aktualizací.

update

Jak ale ukázalo poslední „zaplátovací“ úterý, aktualizovány byly všechny počítače včetně těch nepodporovaných. Je tedy možné, že Microsoft (alespoň prozatím) nebude hardwarově nevyhovující počítače nijak penalizovat, akorát v případě výskytu nějakého problému nebude poskytovat dodatečnou podporu.

Nepřehlédněte: Velká recenze Windows 11: když vzhled vítězí nad funkčností

Zpomalení procesorů AMD se bude řešit později

Majitelé vybraných procesorů AMD doufali, že úterní aktualizace Windows 11 vyřeší jejich problémy se sníženým výkonem, který má být oproti Windows 10 až o 15 procent nižší. Microsoft již dokázal identifikovat dva dílčí problémy, které mají tento stav na svědomí (zvyšování latence mezipaměti L3 a přesouvání vláken na nejrychlejší jádra), ovšem záplaty připravit nestihl. Ba co víc, po úterní aktualizaci údajně došlo ještě k dalšímu zhoršení.

Ryzen procesor

Podle serveru TechPowerUp byla například původně na procesoru Ryzen 7 2700X naměřena latence 10 ns, po aktualizaci na Windows 11 se navýšila na 17 ns a po úterní aktualizaci dokonce na 31,9 ns. Aktualizace řešící tento problém by měla být dostupná už příští týden, a to ve dvou fázích – 19. října vyjde aktualizace v rámci Windows Update, o dva dny později vydá AMD nový ovladač.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku