Domů » Bleskovky » Windows 10X: veřejný emulátor přichází s novým Průzkumníkem souborů

Windows 10X: veřejný emulátor přichází s novým Průzkumníkem souborů

I když je chod technologického světa narušen koronavirem, programátoři Microsoftu usilovně pracují na novinkách připravovaných do příštích verzí operačního systému Windows. V minulém týdnu vyšlo v rychlém kruhu aktualizací nové testovací sestavení s číslem 19582, které ukazuje, jakou novinku můžeme očekávat v příští ostré verzi.

Zkopírovat na novém telefonu od Samsungu, vložit ve Windows

První velká novinka přichází pro majitele nejnovějších smartphonů od Samsungu z řad Galaxy S20 a Z Flip. Tyto telefony mohou díky aplikaci Váš telefon využívat několik nadstandardních funkcí, jako meziplatformní kopírování a vkládání obsahu, možnost při zrcadlení obrazu vypnout obrazovku na telefonu a také podporu RCS.

your phone
Zdroj: Microsoft

Nové testovací sestavení si mohou nainstalovat všichni Insideři odebírající aktualizace v rychlém kanálu, nutno však podotknout, že kvůli některých chybám není vhodné tento systém používat jako primární.

Emulátor Windows 10X

V minulém týdnu také vyšla nová verze emulátoru systému Windows 10X určeného pro skládací zařízení se dvěma plochými, nebo jedním ohebným displejem. Novinkou je, že tento emulátor již není určen pouze pro Insidery (jako prví verze), ale mohou si jej nainstalovat prakticky všichni majitelé počítačů s procesorem od Intelu. Aktuálně nejnovější verze Windows 10X nese číselné označení 19578 a obsahuje několik novinek.

windows 10x laptop 1
Zdroj: Microsoft

Pokud nově na emulátoru Windows 10X spustíte win32 aplikaci, bude využívat stejného způsobu práce s „okny“ jako ostatní aplikace, bude se tedy dělit na poloviny či vyplní obě obrazovky.

Nejviditelnější novinkou je ale zejména nový Průzkumník souborů, který se pyšní moderním vzhledem, ale pouze základními funkcemi; Microsoft tvrdí, že se jedná o ranou verzi, která bude v budoucnu hojně aktualizována.

explorer 1
Zdroj: Microsoft

Zatím je možné pracovat s lokálními soubory a složkami, a také s daty na OneDrive, koneckonců webové prostředí tohoto cloudového úložiště se stalo při návrhu nového Průzkumníka vzorem. Aplikace podporuje světlý a tmavý režim.

Zatím nevíme, zda se nový Průzkumník objeví pouze ve Windows 10X, nebo zda s ním Microsoft počítá i do standardních Windows 10. Pokud byste si chtěli emulátor Windows 10X vyzkoušet, je ke stažení na těchto stránkách.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
avatar
1300
  Sledování diskuze  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
RadekLaz
Uživatel
RadekLaz
Offline

Asi jako většina lidí, soubory přesouvám, kopíruji, mažu, zipuju a pracuji s nějakým cloudem nebo serverem se vzdáleným přístupem. Samozřejmě je pak důležité nějaké filtrování. Fajn, na to průzkumník bohatě stačí. Ale dvě okna jsou dvě okna.