Windows 10X nabírají zpoždění. Konkurence pro Chromebooky na jaře nedorazí

Windows 10x 1 1

Microsoft má v plánu letos otevřít novou kapitolu počítačových operačních systémů. Namísto „těžkotonážních“ Windows 10 se v Redmondu chystají na uvedení odlehčených Windows 10X, které budou postavené na moderních základech a nabídnou hardwarovou nenáročnost a vysokou míru zabezpečení.

windows 10x laptop 1

Windows 10X nabírají zpoždění. Už zase

Windows 10X měl být původně systém pro počítače nové generace se dvěma displeji (nebo jedním ohebným), nakonec však Microsoft zařadil zpátečku a začal jej přeorientovávat na klasické počítače. Původně se počítalo s tím, že první zařízení s Windows 10X dorazí letos na jaře, avšak podle informací serveru WindowsCentral byla premiéra odložena – k uvolnění systému by mělo dojít na konci jara, první počítače s Windows 10X mají být dostupné až v druhé polovině letošního roku.

Nepřehlédněte: Windows 10X unikly na internet. Máme pro vás podrobný popis funkcí i ukázkové video

Windows 10X nebudou distribuovány samostatně, ale bude je možné zakoupit pouze s konkrétním zařízením. Systém se bude spoléhat výhradně na webové aplikace, klasické win32 tituly na něm spustit nepůjdou. Chybět bude také podpora práce v oknech, pouze bude možné provozovat dvě aplikace najednou v režimu rozdělené obrazovky. Microsoft bude s Windows 10X cílit především do segmentu školství a do firem, pro spotřebitelský segment tu zůstanou klasické Windows 10, které se letos na podzim dočkají velké aktualizace.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku