Domů » Články » Windows 10 v Insider programu povyšují. Nové sestavení je napěchované novinkami

Windows 10 v Insider programu povyšují. Nové sestavení je napěchované novinkami

Microsoft v tomto týdnu vydal další nové testovací sestavení Windows 10 odhalující novinky, kterých se dočkáme v příští jarní aktualizaci. Build s číslem 18305 je dostupný v rychlém kruhu aktualizací a přináší poměrně velké množství změn.

Zjednodušené rozložení nabídky Start

Nabídka Start je po čisté instalaci nebo po vytvoření nového uživatelského účtu poměrně robustní a nepřehledná, proto se v Microsoftu odhodlali provést její redukci – všechny připnuté aplikace se nově vejdou do jednoho sloupce o šířce tří středních dlaždic.

Windows Sandbox

Velkou novinkou, kterou využijí především vývojáři a testeři aplikací, je služba Windows Sandbox. Jedná se o speciální izolované prostředí, které se chová jako virtuální stroj; je tak možné v něm spustit nedůvěryhodný software či rozbalit podezřelý soubor, aniž by to mělo jakýkoliv vliv na bezpečnost systému. Všechny procesy probíhají v karanténě, a jakmile je okno s Windows Sandbox zavřeno, trvale se smaže veškerá jeho historie.

Službu Windows Sandbox je možné provozovat pouze na Windows 10 Pro nebo Enterprise, instalaci lze provést skrze Ovládací panely – Programy a funkce – Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows.

Po úspěšné instalaci pak stačí pouze otevřít nabídku Start, vyhledat Windows Sandbox a spustit. Každé spuštění vypadá jako čerstvá instalace Windows, oproti klasickým virtuálním strojům je výhodou, že není potřeba žádné další licence Windows; používána je ta systémová.

Minimální požadavky na používání Sandboxu jsou:

 • Bios s podporou virtualizace
 • 64bitový procesor
 • 4 GB RAM
 • 1 GB místa na disku

Služba Sandbox je zatím na startu svého testovacího období, proto obsahuje některé chyby a nedodělky. Mezi ně patří například vyšší vytěžování CPU a disku, delší načítání nabídky Start a aplikací, nesynchronizované časové pásmo, nepodpora Microsoft Store nebo nepodpora více monitorů či monitorů s vysokým rozlišením. Také není možné instalovat aplikace, jejichž instalační proces vyžaduje restart.

Kaomoji útočí ¯ _ (ツ) _ / ¯

Víte, co jsou to kaomoji? Jedná se o japonskou verzí emotikonů, které ve používají standardní textové znaky k vykreslení různých obličejů a jejich výrazů. Tato skupina emotikonů je už delší dobu testována čínskými uživateli, od jarního updatu Windows 10 bude dostupná pro všechny.

Nový vzhled synchronizované schránky

Novinkou podzimní aktualizace Windows 10 se stala synchronizovaná schránka, která funguje napříč zařízeními, a kromě textu ji lze využívat i pro sdílení obrázků, apod. Microsoft v jarním updatu vzhled této schránky upraví, zmenší se prostor pro jednotlivé položky a bude usnadněna práce s nimi.

Nový vzhled Nastavení

Inovacím neunikne ani Nastavení, které si vezme za vzor domovskou stránku účtu Microsoft. V horní části se nově bude zobrazovat název účtu a několik dalších položek s oznámeními, např. zda se ve službě Windows Update nenachází nenainstalovaná aktualizace.

Vyberte si výchozí kartu ve správci úloh

Správce úloh tvoří několik karet, každé nově otevřené okno se otevírá na kartě Procesy. Od jarního updatu si budete moci vybrat, která karta bude preferovaná a zobrazí se jako výchozí.

Nový formát dat v Průzkumníkovi

Drobná změna přichází i do Průzkumníka souborů, který v nově umí zobrazovat data v „přátelském“ formátu. Namísto méně přehledného číselného 19. 12. 2011 9:48 se bude nově objevovat pouze 19. prosince 2017; současný formát však bude možné zapnout také. Funkce je zatím ve fázi A/B testu, tzn. že není dostupná pro všechny.

Nová aplikace Office

Do Windows 10 se také dostává nová aplikace Office, která má uživatelům usnadnit používání aplikací kancelářského balíku a souborech v něm vytvořených. Podoba Office vychází z webové verze Office.com, aplikace se má stát výchozím bodem při práci, skrze který budou všechny důležité soubory dostupné na jedno kliknutí. Není-li v počítači nainstalován kancelářský balík, bude aplikace Office odkazovat na jeho online verzi.

Návrat stínů

Microsoft do Windows opět přidává další prvky Fluent Desingu, tentokráte se vrací stínování okolo oken.

Cortana spolupracuje s aplikací To-Do

Microsoft v poslední době propaguje svůj úkolovník To-Do, nedávno se tlačítko k jeho rychlému spuštění dostalo do aplikací Pošta a Kalendář, nyní do aplikace To-Do přichází podpora asistentky Cortany, a to nejen ve Windows, ale i na Androidu a iOS. Stačí Cortanu požádat o přidání položky do nákupního seznamu, a ona to udělá. Seznam navíc bude synchronizován napříč všemi připojenými zařízením.

Bohužel, jak jsme u Cortany zvyklí, na tuto funkci si v češtině musíme nechat zajít chuť.

Přihlašování zcela bez hesla

Microsoft je delší dobu členem iniciativy FIDO, s její pomocí se snaží zbavit uživatele nutnosti používat klasická psaná hesla. Namísto nich je používána biometrická autentizace a další formy přihlašování. Od tohoto sestavení je možné využívat k přihlašování do Windows smartphone, na který bude při přihlašování zasílána SMS s kódem.

Tato funkce je zatím dostupná pouze pro Insidery využívající Windows 10 v edici Home a vyžaduje vyplněné mobilní číslo u Microsoft účtu.

Zapomněli jste PIN? Nevadí

Jednou z možností přihlašování se do Windows může být použití číselného PINu. Nové sestavení řeší případy, kdy si na svůj PIN nemůžete vzpomenout a rovnou nabízí možnost alternativního přihlášení s možností nastavit PIN nový, podobně jako když zapomenete heslo. I tato funkce je prozatím dostupná pouze v edici Home.

Ještě lepší zabezpečení

Antivirová ochrana Windows Defender nyní dává detailnější pohled na historii všech detekovaných hrozeb s podrobnějšími informacemi o jejich vyřešení. V historii se budou objevovat i detekce zachycené nástrojem Windows Defender Offline. Žlutou a červenou barvou se v historii budou objevovat dosud nevyřešené problémy.

Součástí Zabezpečení Windows je i nový přepínač, který v zapnutém stavu poskytuje další ochranu proti nežádoucím změnám klíčových bezpečnostních funkcí, včetně těch, které nejsou prováděny přímo prostřednictvím aplikace Zabezpečení Windows.

Doporučená řešení problémů

Pokud se v systému Windows objeví nějaký problém, snaží se jej Microsoft vyřešit automaticky bez zásahu uživatele, aby byl chod systému hladký a bezproblémový (například obnovením výchozím nastavením vybraných služeb). Tuto funkci dosud nebylo možné nijak vypnout, od jarního updatu ale bude v sekci Diagnostika a zpětný vazba dostupný vypínač. Tato změna může v některých případech odhalit příčiny nenadálých událostí, např. pádů aplikací. Pokud bude služba automatických oprav vypnutá, mohou se objevovat vyskakující okna nabízející návod k nápravě, popř. nabídku k automatickému zásahu.

Známé chyby

Spousta novinek přináší také spoustu chyb, takže buďte před instalací nového testovacího sestavení opatrní a raději jej neinstalujte v případě, že vám vadí některá z následujících položek:

 • Pokud je zapnutá funkce statistiky, je zapotřebí vylepšit barvu hypertextových odkazů v poznámkách Stícky Notes při tmavém režimu
 • Zabezpečení systému Windows může vykazovat neznámý stav ochrany
 • Proces cmimanageworker.exe se může zaseknout a významněji vytěžovat CPU, což následně vede ke zpomalení zařízení. Řešením je restart
 • Spuštění her, které využívají BattlEye, skončí zelenou obrazovkou smrti
 • USB tiskárny se mohou v sekci Zařízení a tiskárny objevit dvakrát. Pomůže přeinstalace ovladačů tiskárny
 • Klepnutí na účet v asistentce Cortana nevyvolá uživatelské rozhraní pro odhlášení
 • Při použití Hyper-V s externím vSwitch ve výchozím nastavením se spousta univerzálních aplikací nemůže připojit k internetu
 • Plánovač nemusí zobrazovat naplánované položky, přestože v něm některé jsou
 • Zvukové karty Creative X-Fi nemusí fungovat korektně
 • Některá zařízení se zapnutým S Mode nelze na toto sestavení upgradovat
 • Funkce Noční osvětlení nefunguje korektně

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

12 komentářů

 1. Sandbox mi kupodivu funguje i na virtuálním stroji (VMware). Ale je totálně na nic – je třeba dát mu možnost pamatovat nebo uložit si nastavení. Při pokusu o standardní vypnutí nebo restart Windows v sandboxu to skončí chybou. Takže se vypíná zabitím přes Alt-F4 nebo křížek vpravo nahoře. Představa, že jako vývojář na něm budu chtít něco testovat a proto si ho budu hodimńu nastavovat, pak na něj instalovat nějaký software, po dvou hodinách práce něco zkusím a pak o ty dvě hodiny práce přijdu, mě teda vůbec neláká.

 2. UPOZORNĚNÍ, toto je sebeadmirační příspěvek, varoval jsem vás: Tohle je prostě úplný balzám na mojí duši :D Když jsem před léty kritizoval Microsoft kvůli otřesné typografii, odlišení hloubky a absenci barev u ikon a HTCJirka, Mceza a další místní mentálové řikali, jak nic z toho nemá smysl, že Microsoft to dělá určitě dobře a že oni a Microsoft to prostě ví líp a dnes voila, Microsoftu nezbylo než přiznat, že nějaká designová pravidla jsou prostě nutností. Jooo, těší mi vidět jak po letech microsoft nechává nakadit místním expertům do úst :D Hřeje to u srdce :D

 3. A zase dalsi typ designovych prvku, ze toho nema MS uz dost. W10 je proste jedno velky smetiste vseho moznyho a misto toho, aby se to snazili nejak usporadat, tak pridavaj dalsi.. Nemluve o tom, ze ten system ma porad spoustu funkcnich chyb, na ktere MS proste kasle.

 4. Napěchované novinkami to rozhodně není od té doby co skončila větev Threshold ty ostatní se zabývají jen grafickými úpravami a dalšími kok*tinami.

  • Není pravdou. Například verze 1809 přinesla dost funkčních vylepšení – když už tedy začala fungovat.

 5. Ja vam nevim ale mam chut se vrátit zpet na 8.1 pokud je tedy MS ještě podporuje.
  Mam noInsider Win10 po ciste instalaci a tahne se to jak smrad rychlost sla tak o 20-40p dolu….posta se otvira snad deset vterin atd

  • Nevím no to bude asi problém za židlí a ne Windows.. mě na starém SSD šlapou desítky jako hodinky ;)

 6. Marek Studnicka

  Nejsem žádný odborník,takže tomu nerozumím,nicméně se mi líbí nový vzhled nastavení,vylepšené zabezpečení a možnost obnovy zapomenutého hesla.Je škoda,že klasické Win 10 Home nedostanou SanBox,ale to mi zas tak nevadí.

 7. Irena Bubenikova

  Dobrý den, mě opravdu schází v poště Windows 10,ze nemohu nainstalovat kvalifikovaný podpisovy certifikát na podepisování mailu jako to je v Windows live mail. Nechápu, proč je to takový problém v dnesni době by to měla být samozřejmost. Zdravim

  • Taky zdravíme.

  • Je to takový základní klient.
   Já jej používám, líbí se mi, že je jednoduchý a svůj účel plní velmi dobře, ovšem celkově bych klidně takové funkce do těch vestavěných aplikací přidal. :)

   Zkusil bych Feedback, poslat zpětnou vazbu a podobně, případně je jinak kontaktovat. Jasně, že nelze očekávat, že na základě jednoho Feedbacku se něco jen tak naráz změní, ale důležité je alespoň nějak dát vědět. :)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).