Domů » Bleskovky » Windows 10 si na jaře ukousnou z úložiště 7 GB navíc

Windows 10 si na jaře ukousnou z úložiště 7 GB navíc

Microsoft v tomto týdnu vydal nové testovací sestavení systému Windows 10. Nese číselné označení 18312 a je dostupné těm Insiderům, kteří odebírají aktualizace v rychlém kruhu. Jaké novinky nový build přináší?

Windows 10

Rezervované úložiště

Systém Windows se umí na disku pořádně roztáhnout a od jarního updatu bude vyžadovat ještě více prostoru. Microsoft si totiž na disku zařízení rezervuje prostor o kapacitě 7 GB pro ukládání dočasných souborů, aktualizací, cache, apod. Toto opatření má zajistit hladký chod systému a také zamezí otravným hláškám, kdy vám při stahování aktualizací zničehonic dojde místo na disku.

Tato funkce bude aktivována automaticky pouze u nových počítačů nebo u čerstvých aktualizací Windows. Insideři si ji mohou vyzkoušet s předstihem, ovšem k zapojení do testování nejprve musí projít tímto kvízem. Po úspěšném splnění bude funkce Rezervované úložiště dostupná v příštím sestavení, popř. ještě v tomto sestavení, pokud se na něj teprve chystáte přejít.

Nový vzhled nabídky Obnovení systému

Microsoft také v tomto sestavení změnil dialog pro obnovení systému do továrního nastavení. Podle redmondských bude k prokousání se nabídkou vyžadováno méně kliknutí myší.

Další novinky

Redmondští myslí také na profesionální uživatele, a tak na jaře zvýší počty slotů FLS (Fibre Local Storage), jejichž limity bránily vkládat do DAW (Digital Audio Workstations) vyšší množství pluginů. Tuto změnu pocítí zejména hudebníci.

Přidány také byly nové možnosti příkazového řádku systému Linux pro snadnější správu WSL

Známé chyby

I toto sestavení je zatíženo velkým množstvím chyb, kvůli kterým je zapotřebí být při instalaci nového buildu obezřetný. Instalaci nevyhledávejte, pokud se nesmíříte s následujícími problémy:

 • Zabezpečení systému Windows může vykazovat neznámý stav ochrany
 • Spuštění her, které využívají BattlEye, skončí zelenou obrazovkou smrti
 • Klepnutí na účet v asistentce Cortana nevyvolá uživatelské rozhraní pro odhlášení
 • Zvukové karty Creative X-Fi nemusí fungovat korektně
 • Některá zařízení se zapnutým S Mode nelze na toto sestavení upgradovat
 • Funkce Noční osvětlení nefunguje korektně
 • Po otevření Centra akcí se nezobrazí rychlé přepínače funkcí
 • Nefunguje tlačítko sítě na přihlašovací obrazovce
 • V Zabezpečení Windows nemusí být některé texty správně, některé mohou zcela chybět. Některé funkce kvůli tomu nefungují, například filtrování ochrany
 • Může selhávat aktualizace funkcí Windows, přestože navenek se tváří, že je všechno v pořádku
 • Z Průzkumníka Windows nejde bezpečně odpojovat USB zařízení, je zapotřebí aplikaci zavřít a odpojení provést z hlavního panelu
 • Uživatel, který chce obnovit systém s ponecháním všech položek, a zároveň si zapnul funkci Rezervované úložiště, bude muset použit o restart navíc, aby rezervované úložiště fungovalo správně.
 • Windows Sandbox se nenačítá na některých zařízeních s více grafickými kartami
 • Některé aplikace vytvořené projektem Centennial mohou způsobit zelenou obrazovku smrti

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Mohli by ale pri resetovani vyžadovať heslo. Takto to môže spraviť vpodstate hoci kto.

 2. to jsou d@m@enti, jiz ted jsou widle jedna nenasytna sr ajda

 3. Doc. PhDr. Vítězslav Vaculík CSc

  Včera bylo na veřejně pravé televizi něco o zvláštním africkém kompostu. Myslím, že po výše uvedeném se ta hromada zvětší. Protože zaplatí li user za výhody oždarou, která se dostaví podle oné vize, bude nevinná technika ve velkém ničena nejen herní a odbornou veřejností, ale i seniory, jimž zdechla mašinka uprostřed korespondence o receptu na štrůdl nebo o válečné historii. Snad se nám taková potvora nevylíhne jednou i v tabletech a mobilech. Bůh ochraňuj H.l., protože ty informace hlava brat nechce.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).