Domů » Bleskovky » Windows 10 se naučily spouštět linuxové aplikace s grafickým rozhraním

Windows 10 se naučily spouštět linuxové aplikace s grafickým rozhraním

Microsoft v tomto týdnu vydal nové testovací sestavení Windows 10 s číslem 21364. Obsahuje několik zajímavých novinek, kterých se dočkáme v průběhu letošního roku.

Podpora linuxových aplikací s grafickým rozhraním

Nepochybně největší novinkou se stala podpora linuxových aplikací s grafickým rozhraním. Už několik let je možné přímo ve Windows aktivovat linuxový subsystém se všemi jeho funkcemi, ovšem pouze v textové podobě. Nyní však mohou vývojáři zapojení do programu Insider využívat grafické editory, nástroje a aplikace k tvorbě a testování linuxových aplikací.

Introducing Linux GUI apps running on Windows using the Windows Subsystem for Linux (WSL)

Důležité je, že tyto aplikace mohou využít plnohodnotné grafické akcelerace, stejně tak mají přístup k audiu či mikrofonu, takže vývojáři mohou testovat i aplikace, které tyto prvky vyžadují.

Eko režim

Další novinkou v poslední testovací verzi Windows je tzv. eko režim. Aktivovat jej můžete ve Správci úloh pro vybrané spuštěné procesy, které i nadále zůstanou spuštěné, ale omezí se jim využívání systémových prostředků.

task manager eco

S eko režimem již nyní dokáží pracovat internetové prohlížeče Microsoft Edge a Google Chrome a další vybrané aplikace, které si umí omezit využívání prostředků automaticky.

edge

A když už je řeč o prohlížeči Microsoft Edge, ten je nově ve Správci úloh „rozdrobený“ do více komponent; zvlášť uvidíte každý otevřený panel, aktivované rozšíření apod. Díky tomu můžete vidět, které komponenty například nejvíce vytěžují počítač nebo síť.

Třepání okny až po aktivaci

Znáte funkci Aero Shake? Když chycením za záhlaví zatřesete oknem aplikace, ostatní otevřená okna aplikací se minimalizují.

aero shake

Tuto funkci zřejmě používá malé množství uživatelů, proto ji Microsoft v základním nastavení deaktivoval a přidal možnost zapnutí do nastavení.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Vždyť mu to neskutečně laguje třeba to Audacity. Z toho systému se stává čím dál větší lejno.

  • Windows vždy bylo lejno

  • Jedná se o preview verzi, blbe.

  • Matador: a preto je na 75% zariadeni 👌

   Neskutocne toten odpocedat tlacitko 🤦‍♂️

  • Anonym: Bohužel, u Windows preview znamená finální verzi. Ladí se to potom na koncových uživatelích… tak to funguje už minimálně 6 let, co tenhle balast existuje.

  • Panove, doma je to jeste sranda, ale spravujte to to na 1000+ masinach, kdy se musi odladit kazdy jeden zasadni build + jeho customizace… Je to peklo, ale neni komercni/enterprise alternativy. Bohuzel.

  • Maxipes, komerční alternativy tady jsou, macOS BigSur je nepochybně zdařilá alternativa.

  • To, že Windows běží na 75% zařízení se vůbec nevylučuje s tím, že je to lejno.

 2. Matador: a preto je na 75% zariadeni 👌

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).