Windows 10 se naučily spouštět linuxové aplikace s grafickým rozhraním

Windows 10

Microsoft v tomto týdnu vydal nové testovací sestavení Windows 10 s číslem 21364. Obsahuje několik zajímavých novinek, kterých se dočkáme v průběhu letošního roku.

Podpora linuxových aplikací s grafickým rozhraním

Nepochybně největší novinkou se stala podpora linuxových aplikací s grafickým rozhraním. Už několik let je možné přímo ve Windows aktivovat linuxový subsystém se všemi jeho funkcemi, ovšem pouze v textové podobě. Nyní však mohou vývojáři zapojení do programu Insider využívat grafické editory, nástroje a aplikace k tvorbě a testování linuxových aplikací.

Introducing Linux GUI apps running on Windows using the Windows Subsystem for Linux (WSL)

Důležité je, že tyto aplikace mohou využít plnohodnotné grafické akcelerace, stejně tak mají přístup k audiu či mikrofonu, takže vývojáři mohou testovat i aplikace, které tyto prvky vyžadují.

Eko režim

Další novinkou v poslední testovací verzi Windows je tzv. eko režim. Aktivovat jej můžete ve Správci úloh pro vybrané spuštěné procesy, které i nadále zůstanou spuštěné, ale omezí se jim využívání systémových prostředků.

task manager eco

S eko režimem již nyní dokáží pracovat internetové prohlížeče Microsoft Edge a Google Chrome a další vybrané aplikace, které si umí omezit využívání prostředků automaticky.

edge

A když už je řeč o prohlížeči Microsoft Edge, ten je nově ve Správci úloh „rozdrobený“ do více komponent; zvlášť uvidíte každý otevřený panel, aktivované rozšíření apod. Díky tomu můžete vidět, které komponenty například nejvíce vytěžují počítač nebo síť.

Třepání okny až po aktivaci

Znáte funkci Aero Shake? Když chycením za záhlaví zatřesete oknem aplikace, ostatní otevřená okna aplikací se minimalizují.

aero shake

Tuto funkci zřejmě používá malé množství uživatelů, proto ji Microsoft v základním nastavení deaktivoval a přidal možnost zapnutí do nastavení.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku