Domů » Bleskovky » Windows 10 přinesou na jaře velkou změnu pracovních návyků: okna nahradí záložky

Windows 10 přinesou na jaře velkou změnu pracovních návyků: okna nahradí záložky

Microsoft včera odhalil první velkou novinku, která dorazí s jarní aktualizací systému Windows 10. Kromě odložených funkcí z podzimního Creators Updatu se dočkáme zbrusu nové funkce Sets, která se pokusí změnit více než dvacetileté návyky při práci s okny.

Sets in Windows 10

Funkce Sets bude chtít výrazně zjednodušit práci s okny tím, že je částečně nahradí záložkami. Stejně jako pracujete se záložkami v internetovém prohlížeči, bude možné otvírat v záložkách i ostatní programy. A nebude se jednat pouze o více instancí jedné aplikace (například více otevřených dokumentů ve Wordu), v jednom „setu“ bude možné otevřít např. dvě okna Wordu, jedna stránka OneNote a klidně i webová stránka. Takto bude možné pracovat v jednom otevřeném okně, v případě touhy práce ve více oknech bude možné vyčlenit vybrané aplikace do vedlejšího okna (setu).

Tím však schopnosti této funkce nekončí – po otevření nové záložky bude uživateli automaticky předložen seznam naposledy zavřených aplikací, souborů, apod., takže všechny důležité odkazy budou na jednom místě po ruce. Pokud navíc zavřete nějaký set na jednom zařízení, bude vám jeho otevření nabídnuto na zařízení jiném.

Funkce Sets bude prozatím omezena pouze na univerzální aplikace, přičemž některé z nich bude možné ze Sets vyloučit, případně půjde v nastavení funkci vypnout zcela. Jako první budou Sets moci ohmatat Insideři, zřejmě již v některém z příštích testovacích sestavení Windows 10. Insideři se také již v příštím sestavení dočkají funkce Timeline, která se měla objevit již v podzimním Creators Updatu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
73 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments