Domů » Bleskovky » Windows 10 přinesou na jaře velkou změnu pracovních návyků: okna nahradí záložky

Windows 10 přinesou na jaře velkou změnu pracovních návyků: okna nahradí záložky

Microsoft včera odhalil první velkou novinku, která dorazí s jarní aktualizací systému Windows 10. Kromě odložených funkcí z podzimního Creators Updatu se dočkáme zbrusu nové funkce Sets, která se pokusí změnit více než dvacetileté návyky při práci s okny.

Sets in Windows 10

Funkce Sets bude chtít výrazně zjednodušit práci s okny tím, že je částečně nahradí záložkami. Stejně jako pracujete se záložkami v internetovém prohlížeči, bude možné otvírat v záložkách i ostatní programy. A nebude se jednat pouze o více instancí jedné aplikace (například více otevřených dokumentů ve Wordu), v jednom „setu“ bude možné otevřít např. dvě okna Wordu, jedna stránka OneNote a klidně i webová stránka. Takto bude možné pracovat v jednom otevřeném okně, v případě touhy práce ve více oknech bude možné vyčlenit vybrané aplikace do vedlejšího okna (setu).

Tím však schopnosti této funkce nekončí – po otevření nové záložky bude uživateli automaticky předložen seznam naposledy zavřených aplikací, souborů, apod., takže všechny důležité odkazy budou na jednom místě po ruce. Pokud navíc zavřete nějaký set na jednom zařízení, bude vám jeho otevření nabídnuto na zařízení jiném.

Funkce Sets bude prozatím omezena pouze na univerzální aplikace, přičemž některé z nich bude možné ze Sets vyloučit, případně půjde v nastavení funkci vypnout zcela. Jako první budou Sets moci ohmatat Insideři, zřejmě již v některém z příštích testovacích sestavení Windows 10. Insideři se také již v příštím sestavení dočkají funkce Timeline, která se měla objevit již v podzimním Creators Updatu.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

73 komentářů

 1. No to je kravina, namísto toho aby vyladily nekonzistentní ovládání, kdy na některý věci z nastavování a ovládání se z metra prostě člověk jen s obtížemi dostane, když už tak vehementně odebrali všechno z klasických desktopových přístupů, tak nám tady dělaí tyhle omalovánky. Super. O stabilitě systému nemluvě.

 2. Ano, tohle je MS poslednich nekolik let – zariznout, zmenit, prekopat, rozvrtat. Divi se snad nekdo jeste, ze v klientskych zarizenich jdou do kopru?

 3. souhlas,win 10 průser nad průser,ve srovnání se 7ičkami – daleko daleko za nimi

  • souhlasím, ostatně windows 7 byly poslední systém microsoftu který jsem používal, od té doby až doteď jedu na Ubuntu Linux (v této chvíli v everzi 17.10, která vyšla před měsícem) ty pokroky které dělá linux jsou pro mne uživatelsky mnohem zajímavější než ty kroky zpět které dělají windows …

 4. Já chci funkční virt. klávesnici, numlock, funkční Enter v přihlašování apod. přízemnosti, pardon mistře MS…. :/

  • A k cemu ti to na systemu s nejrychlejsim sirenim oprav chyb bude? Leda ze bys krome cinskych plecek s Androidem pouzival i plecky s Windows…ale to prece neni mozne :)

  • Uni: Nechci předčasně oponovat, protože nevím v jakém scénáři ti tyhle věci nefungují, ale virtuální klávesnice tu je a enter mi při přihlašování funguje.

  • Porůznu. Např. ovládám Winy, nikde ani známka po HW HID a ten SW HID (klávesnice) se ne a ne zobrazit. Něco, co děláme 20 let na mobilech….:/

   Apod. Numlock je evergreen, tam není co řešit.

   Enter je velmi jednoduchý, 1-2x se sekneš v loginu do Win (s Numlockem o to snazší že) a přestane fungovat Enter na opětovné vkládání (resp. potvrzení nesprávného předešlého vložení).

   Prosté, esenciální, denní úkony.

   Ale panely rozhodně vítám a hurá na ně. Ne náhodou si je desetiletí děláme v Mirandě, TC, browseru….. že:)

  • Myslíš vypnutý numlock při startu? To je pravda, úplně mi to vypadlo. Osobně z bezpečnostních důvodů nepoužívám heslo k MSID (přihlašuje se mi tu manželka, syn…) a nastavil jsem si místo toho PIN, což vřele doporučuju zejména kvůli pohodlnosti. Vypnutý numlock neřešíš, PIN naťukáš za vteřinu a okamžitě dojde k přihlášení (bez enteru).
   Softwarová klávesnice se spolehlivě objevuje v tabletovém režimu. Pokud máš tablet v desktop módu a nezobrazuje se ti, tak je to bug. Toto ani nemám jak odzkoušet, takže ti budu věřit :)

  • Nejsem si jist, zda mi to ajťáci dovolí, ale skoro pochybuji. Aha, tak jak tak koukám očividně ne:)
   Kvůli ovládání z mobilu (častěji z PC) se opravdu nebudu babrat s přepínám GUI:)

   Prostě na to se*ou, nefungují základní věci, ale mají furt potřebu hrnout další nesmysly pro ty jejich Surface, které vlastně ani nechtějí prodávat. Divná firma.

  • Nevím jak zobrazování klávesnice funguje na Surface zařízeních, žádné nemám. Třeba je to tam lepší. Je potřeba brát v potaz, že existuje milion HW od různých firem a možná tam odpojování klávesnice funguje pro Windows nesrozumitelně, tak nezobrazuje SW klávesnici, ale fakt je to jen dohad.

   Co se Surface řady týče, pochopitelně chtějí pro tato zařízení, o kterých uvažují jako o budoucnosti v mobilních počítačích přinášet nově věci.

   Jestli Surface prodávat chtějí nebo ne se dohadovat nebudu, já mám na to asi jiný pohled než ty a zabředávat do toho nemíním. Smrdí to zbytečnou ztrátou času, trollingem ostatních atd. Mně se ty jejich hračky líbí, toť vše :)

  • Co je s tym numlockom ?

   Zapnem pc, napisem heslo, enter, prihlasenie.

  • Ph: Nevím za jakých podmínek, ale uživatelé mají defaultně po startu PC numlock vypnutý.

  • ja mam numlock zapnuty hned po starte

  • Také nemám žádný problém s numlock, zapne se automaticky.

  • Jak říkám, vůbec nevím kde je problém. Já to měl na obou PC vypnuté defaultně. Dalo se to myslím nějak v biosu přenastavit možná…nestudoval jsem to. Každopádně to možná nějaký update už opravil. Při přihlašování PINem ten problém ale nemám, tak jsem na to už zapomněl.

 5. aslynt souhlas.
  V desítkách jsem viděl návrát ke konzervativnímu UI ze sedmiček a že se někde něco doladí, budiž prominuto. Ale jsou to 2 roky, ovládání není konzistentní, většina nových funkcí je pro specifickou skupinu uživatelů. Není dotažené do konce přepínání ploch… Kdo chce experimentovat, může si za týden nainstalovat 3 různé distribuce Linuxu, může si pohrát v Datartu s 10 telefony různých značek, může si do Windows doinstalovat seznam lištičku :D Ale Win 10 by měl poskytovat stabilní základ, přijmout svoji roli platformy a ne se hnát každý půlrok do „revolučních funkcí“.
  Pak najednou začne člověk chápat sklony lidí k MacOS, k XUbuntu a jiným, ne až zas tak inovativním systémům. Tu experimentální cestu mohou prošlapovat právě distribuce Linuxu.

 6. to vml
  zažil jsem přechod z win 3.11 na W95 a to řvalo lidí, že je to hrůza. Taky přechod na Vistu byl skok. Je to pouze vývoj. Pokud bychom stále trvali na starých věcech, tak taky můžeme zahodit mobily a posílat poštovní holuby.

  • Tak Vista moc vývoj nebyl, když to MS zase zahodil:) Krok stranou. Tak jako W8. Prostě u nich platí, každá druhá verze na…. Což aktuálně nabourali jiným přístupem u W10, kdy žádná další verze není v plánu:)

  • uni: Na to je jedina rada, kup si konecne mac a iphone a prestan kazdy den pindat.

  • Marek (neregistrovaný): Takže fakt MS tyhle „přízemnosti“ nezajímá? Smutné…:(

  • Vistu že MS zahodil? Jen tak namátkově, můžeš mi prosím vysvětlit jak vznikly 7?

  • Vista bol pokrok, praveze velky. Len HW.nebol odladeny anvyzadovali sanvykonnejsienstroje. MS aby sa zbavil zleho mena, priniesol Sedmicky, ale tie boli iba konecne odladena Vista.

 7. Zdravim. Windows používám stále. Každý den. Mám Surface 3 a 4. Stabilitu a rychlost si nemůžu vynachválit. Nespadne jak je rok dlouhý. Fakt je ten, že hry nehraju.

 8. A takhle to vypadá, když se jde CESTOU APPLE aneb NEUSTÁLÉ VYMÝŠLENÍ nových a nových PITCHOVIN. No pro uživatele aspoň nebude takový problém přejít k Apple. Dobrá práce Microsofte! :-D
  PS: Děsím se dne, kdy budu muset opustit „sedmičky“ a ponořit se do „desítkových sr*ček“ :-( Úplně mi stačí, že se s nima musím otravovat, když někdo chce nový ntb, na kterém už 7ky neběží resp. běží, ale třeba nejsou ovladače na přepínatelnou grafiku, wifi se tváří, že je vypnutá atd.

  • Ja se na PC destitkam dlouho branil (narozdil od mobilnich) a dnes po 6 mesicich pouzivani si je nemohu vynachvalit a zpet k sedmickam uz bych za nic nesel.Vse perfektne funkcni, rychle, moderni.Malicko me drazdi jen nektere nabídky/UI, alee jinak maximalni spokojenost.Pouzivam jak v praci, tak doma.
   Otravuji spise dnes zastarale sedmičky, které jsem taky branil, nez ochutnal desitky v plne parade.

  • No vidíš, teď ještě koupit přístroj s Androidem a také zjistíš že ten tvůj mrtvý mobilní systém je opravdu mrtvý, přestože máš na 2 roky zajištěnou podporu a že to je nejlepší, nejrychlejší a bla, bla, bla kecy atd ..

  • No vidíš a já na severu nahazuji zpět W7, protože W10 se dostaly do stavu, kdy jsou „nepoužitelné“. Např. co hodinu roztáčení disků protože „jakási správa RAM“, příšerný. Takže tak 1/3 dne se v kompu zbytečně točí plotnové disky…. Tudy ne přátelé.

  • W7 na serveru? To hodne vysvetluje :)

  • zipiik: Jé, tak to tomu říkej třeba NASka no. Prostě komp doma. Trolling koukám stále pokračuje.

  • HTCJIRKA:
   No to já mám s W10 přesně OPAČNÉ zkušenosti… věci které fungovaly nefungují popř. s problémy popř. někdy ano někdy ne, navíc takové ty nálady systému, kdy na něco jakoby čeká a nemá na co… a rychlost je oproti W7 na stejném „železe“ vcelku tragická. Celkově na mě W10 po technické stránce působí STÁLE jako BETA VERZE. Moderní prostředí vítám (W7 jsou na můj vkus moc přeefektované), ale to je tak vše…

  • Jakej trolling? Server a „komp doma pod stolem“ je docela rozdil. Ale hodinky jako holinky, zejo, hlavne ze na to „muzes nahodit ty wokna, voe“.

  • bkf1: W10 potrebuji pod sebou HW navrzeny pro W10, upgradovani starsich stroju stavenych pro W7 nebo jeste Visty neni uplne idealni. Driv bylo jednoznacne, nove Windows, novy HW, protoze stary nemel dost vykonu. Dnes je problem v tom, ze i 5 let stary HW bohate staci a je skoda ho vyhazovat nebo ho za par frfniku davat do bazaru.

  • zipiik: Proboha co to zase plácáš? (podobně jako tuhle u toho měření výdrže, podobný OMG). Server, media streamer, stolní, herní, pracovní….. všechno je to to samé, jde o to, jak ty to používáš a jaké na to máš nárok. To je jako kdyby jsi tvrdil, že když mám v PC herní grafiku, že to není kancelářský komp.

   Pane bože, do čeho jsi to duši dal….

  • htcjirka: Ochutnal jsi je v plné parádě, zjistil jsi, že je to stejný brak, jak mobilní desítky, takže ti i desktopové vyhovují? Tak to je pak všechno v pořádku.

   Jak píše už někdo výše. Místo toho, aby konečně sjednotili nekonzistentní hnusné UI, tak makají na funkcích, jejichž jak už tradičně dobrou půlku nestihnou dodělat, tak je radši nevydají. Klasické katastrofální řízení MS v podání Nadelly.

   Sedmičky jsou i 8 let od vydání pořád několik světelných let před desítkama, hlavně, co se stability a spolehlivosti týče. Ono je to ale logické, něco, co se každé dva roky radikálně mění prostě už jen z principu není možné dotáhnout do použitelného stavu. V tomto je MacOS daleko lepší – každý rok minimální změny a přihození pár super funkcí navíc. U desítek by pro začátek stačilo konečně sjednotit UI (to by ale museli chlapci z MS mít nějakou představu, jak by to mělo ve finále vypadat) a uklidit ten bordel (Windows Media Player, IE apod.)

  • uni: Server (server jako server, ne krabice pod stolem s nadíleným diskem), media streamer a PC se kupodivu dost liší. Zkus si o tom něco zjistit, i Apple dělal/dělá serverovou edici MacOS/OS X, tak by ses mohl přemoci a za domácí úkol si to dostudovat, ať tu nejsi za trubku.

  • „No vidíš, teď ještě koupit přístroj s Androidem“

   To uz se stalo a nasledovalo zdeseni.Stacilo, diky, nikdy.

  • „Sedmičky jsou i 8 let od vydání pořád několik světelných let před desítkama“

   Spatne, upresnil bych to, naopak několik svetelnych let za desitkami, za opicemi.

  • zipiik:
   Jo je škoda vyhazovat starý HW, když ještě může sloužit řadu let, ale mě se jedná teď HLAVNĚ o to. Že POŘÁD jede spousta lidí na sedmičkách a nechtějí si zatím zvykat na nové Windows, ale nový notebook jim prostě ty desítky vnutí. Chytrolína, co si říká „tak prostě nahodím sedmičky“, pak třeba překvapí to, že wifi mu hlásí něco jako „síťový adaptér je vypnutý hw tlačítkem, zapněte ho“, jenže ono na notebooku žádné hw tlačítko není :-D

  • zipiik 29.11.2017 v 13:46
   bkf1: W10 potrebuji pod sebou HW navrzeny pro W10, upgradovani starsich stroju stavenych pro W7 nebo jeste Visty neni uplne idealni. Driv bylo jednoznacne, nove Windows, novy HW, protoze stary nemel dost vykonu. Dnes je problem v tom, ze i 5 let stary HW bohate staci a je skoda ho vyhazovat nebo ho za par frfniku davat do bazaru.

   Bohuzel ani to neni pravda, ten system je nestabilni, co update to novy bug, dalsi problemy i na uplne novem HW (tzn. ze nemuzu downgradovat na 7 bohuzel :( )

  • bkf1: Jakmile je nový HW pro W10, tak downgrade na W7 není moc dobrý nápad, pokud to nepodporuje sám dodavatel HW.

   lukass71: Ve firmě používáme W10 Enterprise LTSB, tam je to s updaty míň divoké, ale zas v nich nejsou kachlové frikulínovinky.

 9. Nejak nechápu proč vytvářet druhý „hlavní panel“ pro každou aplikaci zvlášť – teda krom toho, že „sdružování oken“ neumí lidi používat a působí na ně nepřehledně a spolu s tím tuto funkci neumí běžný BFU vypnout. V tom případě je tohle ale ještě nešťastnější – zvlášť když si vzpomenu na některé lidi, kteří nemají vlohy pro organizaci a v prohlížeči mají neustále otevřeno asi tak 100 „tabů“, které využívají jako záložky :-/

  • Vsak to mas len presunutie zaloziek otvorenych programov co bolo v kazdom windows v spodnom paneli.
   Takto su hned „po ruke“ v zahlavi okna ako zalozky s tym ze sa neotvaraju nove okna ktore su ajtak skryte tym na popredi.

   Netusim dovod vasho hatu. Je to len praca so zalozkami na co su ludia zvyknuti z browseru a kludne si mozu zvyknut aj napriec celym systemom.

 10. No myslím si že velmi brzy hodím cely W10 do koše a nainstaluji Linux. W10 jak vypadal dobře tak se zhoršuje od aktualizace k aktualizaci. Nenažraný systém, který plně ovládá vás, nikoli vy jej a neustále vám podsouvá něco o co vlastně nestojíte.

  • Jo. A nezabudni nainstalovat aj babicke, deduskovi a Rexovi. Uvidis, jak vsetci budu stastni

  • „No myslím si že velmi brzy hodím cely W10 do koše a nainstaluji Linux.“

   Pouhý vykřik do tmy, ve skutečnosti to nikdy neuděláš.Jak bys pod Linuxem trpěl.

  • Jako ty trpíš pod nejlepším, nejrychlejším , atd .. kecy, kecy mobilním systémem. kde máš zaručenou podporu :DDD . Jen bez aplikací , a jóó UWP _D

 11. Je to len moznost. Co tu traposite :)
  Takisto ako vam da android moznost si rozhadzat ikonky na plochu alebo su defaultne rozhadzane v menu.
  Ak sa niekomu bude lepsie pracovat v zalozkach v jednom okne tak si zvoli ten sposob. Ak po starom, bude pracovat po starom.

  To si vazne neuvedomujete ze na ms pcujete zakazdym bezdovodne len preto ze je to dalsia zmena.

  • Najvacsia sranda, ze ti isti ludia v mobiloch vitaju kazdu novu kravinu ale na PC su konzervy

  • Tady je problem ten, ze na mobilech mas updaty (pokud vubec) volitelny, tady se ti to pres noc updatne samo, ani o tom nevis, a dalsi den mas novy kraviny, ktere nevis jak pouzivat a k tomu sto novych problemu, bugu, nedodelavek..

  • Lukas to mas jedno.
   Na mobiloch sa Petr smial z lumii vraj zarezanych ktore nedostanu novy wm10 a nove funkcie a ten isty Petr ti napise ze na desktope neustale pribudaju nove funkcie.
   Ci si kupis novy telefon s novsim androidom, nadstavbou alebo si ho updatnes. Vela veci bude novych, zmenenych.
   Ale ked sa jedna o ms tak je to zrovna pre deblkov ako Petr problem :D

   Je to len zjednoteny sposob ovladania napriec celym systemom ktori ludia poznaju velmi dobre z browserov, cize nic sokujuce nanich nevyskoci :D

  • No ved uvidime, som v insideri, takze coskoro budem moct vyskusat

  • Ehm ludia zvyknuti z kazdeho jedneho browseru s tymto urcite problem mat nebudu.
   V browseri bez toho nemozu zit ale zrazu s oknami je to OBROVSKY problem na ktory si vraj treba zvykat :D

   Fakt hlupy nazor a este sa snazis posobit ako chytrak

  • Neprehledny bordel.

   – k nastaveniu sa dostanes len napisanim casti slova do vyhladavaca ktory je priamo v paneli napr up…date , uni..nstall, acc…ount apod.
   – soft zoradeny prehladne podla abecedy narozdiel od starsich win a polozky (vsetky programy)
   – notifikacie
   – rezim napajania. Priama zmena rezimu napajania po kliknuti na ikonu baterie pri laptope.

   Fakt si posadnuty blazon :D

 12. Už jenom více panelů v průzkumníku by pro mě byla největší killer feature, beze srandy.

  Jestli máte alternativu, sem s ní.

  • On nekdo dnes pouziva pruzkumnika? Proc proboha? Total Commander a mnoho dalsich alternativ, kterym pruzkumnik nesaha ani po kotniky.

  • On někdo dnes používá Total Commander?

  • blept (neregistrovaný): V telefonu, v práci PC, doma PC. Další dotazy? Ale klidně beru tip na nějakou pokročilejší alternativu.

  • Uni: Tak isto ako ja a iny pouzivaju aj prieskumnika na telefone, v praci PC, doma PC, tablet. Este nejake otazky?

  • TomasSX1: Pokud chápu, změnil jsi téma na „on ještě někdo používá file manager“? Zajímavé. Tedy… Ano.

  • Uni: Skus precitat vlakno od zaciatku prosim ta.

 13. @vml co, ako, chapat sklony k Ubuntu? Myslis tych, co najprv prisli s Unity a teraz ho zrusili? A bude Wayland aleb Mir? Zrovna si nevybral vhodny priklad…

 14. Sets nechci

 15. S desítkami jsem něco přes rok poměrně spokojen, ale jestli mi MS vnutí tohle a já si na to nezvyknu, vracím se na Win8.1

  • Tak urcite sa to bude dat vypnut, ked nie normalne tak cez registre, toho by som sa nebal. Vracat sa uz nebudem.

 16. Ty moderní aplikace, to je pohrobek mobilních woken… Tento koncept se ukázal být mimózní a oni s tím furt pokračují…

  Zlaté Windows 7 a ještě lépe zlaté vydávání velkých verzí po x letech + případně service pack…

  Windows 10 to je fakt radost…

 17. Jinak na pár NB mimo doménu jsme se museli vrátit na WIN 8 (8.1) skrze nemožnost vypnout automatické aktualizace, které se i přes plán aktualizací začali stahovat i při prezentaci…

  Sice se to nerestartuje samo, ale umí to zbořit systém i tak a plná funkčnost je obnovena právě až po restartu…

  Nevím, co je špatně na uživatelské instalaci updatů…

 18. Doufám ale že to udělají pořádně, jinak se budu držet osvědčeného Cloveru.

 19. Škoda že na Linuxové systémy se sere. Kdyby tam byla podpora stejná jako u Windows tak desítky na počítači bych ani neměl.

 20. Dlais dukaz naproste bezradnosti MS. Pripada mi, ze tam uz vubec nikdo netusi, jak s Windows dal. Tak zkouseji nove a nove nesmysly, stare bez varovani zariznou po tom, co si na uzivatele konecne zvykli. Universalni aplikace jsou v podstate na smetisti dejin, dalsi zarez na pazbe neuspechu tohoto molochu. Tak alespon ze ten cloud jim jakz takz funguje.

 21. také mám s win 10 špatné zkušenosti.Měl jsem win XP a tam mě vše fungovalo perfekně.PC mi odešlo a koupil jsem nové s win 10. Nefungují mi hry které šly perfekntně ( callof duty,hunter 3 ¨,wmedia player ¨)navíc mi to pořád hlási,že mám zastaralé ovladače a že si je mohu koupit !!! AVG mi stále vnucuje Tune Up a také za poplatky.docela mi trvalonež jsem rozchodil tiskárnu a přehrál některé soubory ze starého PC.

  • neviem ci tento post mam brat vazne alebo nie. To ze este len teraz si presiel z XP na novsi OS je viac nez neuveritelne. To s tymi ovladacmi a AVG za peniaze je skor problem Bloatware ako W10.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).