TOPlist

Windows 10: podzimní Creators update bude velký, Insideři dostávají nálož novinek

Microsoft v noci na dnešek vypustil do světa nová sestavení Windows 10 a 10 Mobile pro Insidery, jedná se o zatím největší přísun novinek od oznámení podzimního Creators Updatu. Desítky pro počítače povyšují na verzi číslo 16215, desítky pro smartphony se drží s číslem 15222 pozadu. V obou případech je nový update dostupný pouze v rychlém kruhu aktualizací.

Start a Centrum akcí dostávají Fluent Design

Microsoft postupně „přemalovává“ Windows 10 do nového uceleného grafického rozhraní, které pojmenoval Fluent Design. Nový vzhled postupně dostávají všechny systémové aplikace, v tomto sestavení však došlo na první změny systému samotného.

Nabídka Start má například novou průhlednost a širší rámečky, umí volně měnit velikost ve vertikálním, horizontálním i diagonálním směru a také nabízí plynulejší přechod mezi počítačovým a tabletovým režimem.

Novou průhlednost a širší rámečky dostalo i Centrum akcí a jeho vyskakující notifikace. Rozdělení jednotlivých notifikací v Centru akcí má být navíc zřetelnější.

Novinky v Microsoft Edge

Další inovace dostihly i internetový prohlížeč Microsoft Edge. Ten nově umí připínat oblíbené webové stránky přímo na hlavní panel, kde je bude reprezentovat ikonka konkrétní stránky.

Konečně je také možné používat Microsoft Edge v celoobrazovkovém režimu, a to stisknutím klávesy F11 nebo vyhledáním položky pod třemi tečkami.

Microsoft Edge může od Creators Updatu sloužit jako čtečka knih, od tohoto sestavení je možné v otevřených knihách zvýrazňovat text (až čtyřmi barvami) a přidávat vlastní poznámky. Více barev pro zvýraznění bylo přidáno i do integrované čtečky PDF souborů.

Edge také dostal novou spouštěcí obrazovku, prohlížeč lze rychle ukončit i když je zobrazen JavaScriptový dialog, otvírání a zavírání nových panelů je doprovázeno novou, rychlejší animací, pravým klikem na otevřený panel lze nově přímo přidávat záložky do oblíbených.

Nová softwarová klávesnice

Jak jsme před nedávnem napověděli, Windows 10 dostanou s podzimním updatem novou softwarovou klávesnici, která bude vycházet z mobilních Windows 10. Ta nabídne výrazně vylepšený našeptávač slov, bohužel prozatím pouze pro anglicky hovořící uživatele.

Na softwarové klávesnici je také možné stejně jako na telefonech psát tahy, bohužel i tato funkce prozatím vyžaduje anglické prostředí systému. Psát tahy je možné nejen prstem, ale i stylusem.

Nový je i panel s emoji, který je roztříděný podle kategorií, přičemž jednou z nich je i seznam nejčastěji používaných smajlíků.

Psaní na široké klávesnici nemusí být vždy zcela komfortní, proto Microsoft přidal možnost zmenšit klávesnici na mobilní velikost a připnout ji k okraji pro pohodlné psaní jednou rukou.

Klávesnice dostala také nové nastavení, do něhož se dostanete ikonou v levém horním rohu klávesnice. Odsud lze přepínat rozvržení (standardní, jednoruční, ruční psaní, plný mód) či polohu (volná či ukotvená) klávesnice v prostoru.

Ruční psaní

Zvláštní kapitolou nové klávesnice je mód psaní rukou, který ocení zejména majitelé tabletů s podporou stylusu. Řádek, do něhož vepisujete nová slova, provádí automatický převod do strojově čitelného textu.

 

Pokud se vám převod znelíbí, nebo si uvědomíte chybu, je možné přímo v řádku napsaný text označit a upravit, klidně i písmenko po písmenku.

Nová je také možnost dělat opravy různými gesty, například pro rozdělení slova na dvě části, pro spojení dvou slov v jedno apod.

Z klávesnice pro ruční psaní je také zjednodušený přístup k přidávání symbolů a emojis a v základním nastavení byla odebrána podpora pro dotyk prstem, aby nedocházelo k nežádoucím dotekům. Klávesnice pro ruční psaní je nastavena jako plovoucí, avšak je možné ji ukotvit. Anglicky a čínsky píšící uživatelé ocení inteligentnější engine pro rozpoznávání textu a zjednodušené psaní.

Najdi můj stylus

Pokud často hledáte svůj stylus, přibyla do nabídky „Najdi moje zařízení“ možnost jeho vyhledání. Stylus v sobě sice nemá zabudouvanou GPS, systém vám však ukáže, kde byl se stylusem naposledy spárovaný.

Se stylusem si lze užít více legrace napříč celým systémem, nově je možné použít jej pro scrollování, aniž by bylo nutné trefovat se do scrollbaru (funguje zatím pouze v univerzálních aplikacích, podpora win32 aplikací bude přidána později).

Se stylusem má jít také lépe označovat text a objekty napříč systémem.

Hardwarová klávesnice a emojis

Microsoft také přidal do systému několik klávesových zkratek, které ocení zejména milovníci emojis. Stiskem kláves Win + . nebo Win + ; je možné vyvolat panel se smajlíky, v němž je možná navigace bez použití myši.

Smajliky je možné vybírat šipkami, případě se lze klávesou tab přepínat mezi jednotlivými sekcemi, konečná volba vyžaduje potvrzení enterem. V sekci obličeje je dokonce možné vybrat si z šesti tónů pleti.

Rychlejší sdílení

Microsoft dále vylepšuje panel pro sdílení položek s ostatními. Pokud používáte funkci Moji lidé, můžete s vašimi kontakty nově sdílet odkaz na webovou adresu (např. z prohlížeče Microsoft Edge nebo z obchodu Windows Store).

Moji lidé také dostali několik nových vylepšení – při používání malých ikon nedochází k oříznutí obrázků kontaktů; pokud je otevřené plovoucí okno, lze sdílet soubory stylem drag and drop s jakýmkoliv kontaktem v oblasti přečtení; byl změněn výchozí zvuk, pokud vám někdo z vašich připnutých lidí pošle emoji; a konečně byla zlepšena celková stabilita této funkce.

Novinky v nastavení

Do nového sestavení přibyla funkce automatická detekce složek médií pro univerzální aplikace. Groove, Fotky a další aplikace pracují s určitými typy souborů, které si berou ze složek v zařízení. Pokud však vytvoříte novou složku s fotografiemi, aplikace Fotky se o ní nedozví do té doby, než ji přidáte do knihovny. V nastavení je nově možné proskenovat zařízení, přičemž systém automaticky vyhledá složky, které by mohly být díky svému obsahu (hudba, video, fotografie) vhodné pro přidání do knihoven použitelných v univerzálních aplikacích.

Majitelé HDR monitorů také dostanou nové možnosti nastavení barev, a to jak v systému, tak například při přehrávání videa. U videa také bude možné zvolit, zda při přehrávání videa vsadit spíše na kvalitu obrazu, či na větší výdrž na jedno nabití.

V Nastavení je také nově možné měnit nastavení jednotlivých aplikací, u nichž přímo uvidíte (a můžete změnit), jaké soubory či protokoly jsou k nim asociované. Dosud byla tato možnost přístupná pouze z Ovládacích panelů.

V nastavení sítě je nyní možné změnit síťový profil z veřejného na privátní a naopak. U bezdrátových sítí je novinkou možnost vyvolat pravým tlačítkem myši na konkrétní síť kontextové menu s položkami připojit, odpojit, nastavení a zapomenout síť.

Novinky pro hráče

Microsoft také vylepšoval Herní panel, který má nové tlačítko pro zapnutí/vypnutí herního módu u aktuálně hrané hry. Herní mód byl také doplněn o nové konfigurace zařízení, včetně 6 a 8jádrových procesorů, s nimiž by mělo být hraní ještě výkonnější. Herní panel také nově umožňuje vytvářet screenshoty her v HDR, vysílání her v HDR zatím možné není, ale má být plynulejší a hladší. U vysílání do služby Mixer bude možné specifikovat jazyk, kterým se v průběhu vysílání hovoří.

Cortana je zase o něco chytřejší

Microsoft také vylepšoval svoji personální asistentku Cortanu, která si nově vysloužila vlastní ikonku v nastavení. Cortana nově umí nově přistupovat (s vaším svolením) k obrázkům a používat je pro tvorbu připomínek.

Novinkou je také funkce laso, která umožňuje zakroužkovat část textu na obrazovce, a Cortana si z ní „vyzobe“ důležité údaje, např. čas, název akce, apod., které pak dále použije.

Mimo Cortanu bylo vylepšeno i diktování textu napříč celým systémem, byla přidána spousta nových hlasových povelů pro editaci a úpravu textu, zatím si ji však užijí pouze anglicky a čínsky hovořící uživatelé.

Další novinky

Microsoft také vylepšil spoustu funkcí pro uživatele s poruchou vnímání, například přidal barevné filtry pro různé druhy zrakových postižení. Vylepšeny byly i funkce přiblížení či čtení Braillova písma.

Drobná zlepšení přišla i pro japonské a čínské uživatele, zejména pro vkládání obrázkového textu.

Známé problémy

S obrovským přísunem novinek Microsoft také „přidal“ do systému několik nových chyb, které bude do podzimního vydání ostré verze systému odstraňovat:

  • V tomto sestavení nebude možné instalovat z Windows Update služby na vyžádání, např. Developer Mode, .NET 3.5, a jazykové balíčky; pokud je chcete používat, musíte je mít aktivované z předchozích sestavení
  • Na některých podnikových konfiguracích nemusí fungovat otvírání PDF v Microsoft Edge
  • Microsoft Edge může otvírat některé stránky či PDF např. s příliš velkým přiblížením, řešením je znovuotevření stránky na novém panelu
  • Po aktualizaci systému mohou zástupci některých aplikací zmizet z nabídky Start
  • Wi-Fi a některá USB zařízení nebudou fungovat se zařízeními Surface Pro 1 z důvodů problémů s ovladači
  • Některé univerzální aplikace mohou padat při startu (např. Twitter)
  • Na smartphonech (které mimochodem opět nedostaly žádné novinky) může padat aplikace WeChat
Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku