Když už se zdálo, že Microsoft dokončil práce na nových funkcích podzimního Creators Updatu a odstartoval fázi masivního odstraňování chyb, přispěchal v posledních dvou týdnech se dvěma testovacími buildy, které do systému přidávají spoustu zajímavých novinek. V minulém týdnu bylo vydáno sestavení s číslem 16251, které postoupilo i do pomalého kruhu aktualizací, tento týden se Insideři přihlášení do rychlého přísunu novinek dočkali povýšení na build 16257.
Spolupráce se smartphony
Microsoft na letošní květnové vývojářské konferenci Build oznámil, že se Windows 10 naučí lépe komunikovat se smartphony, podobně jako to umí jablečné systémy macOS a iOS. První náznak spolupráce si mohou Insideři vyzkoušet již dnes, nutností je však vlastnit telefon s Androidem či iOS. Do Nastavení Windows 10 přibyla nová položka nazvaná Telefon, skrze kterou lze váš smarpthone spárovat s počítačem/tabletem, párování zajistí SMS s odkazem na balík aplikací Microsoft Apps.
První společnou funkcí pro obě zařízení je pak prohlížení webu, kdy je možné započít čtení na jednom zařízení a pokračovat na jiném. Realizace probíhá přes dialog sdílení, ve kterém nově na smartphonu přibyla položka „Pokračovat na PC“. V případě, že jsou obě zařízení připojena ke stejnému Microsoft účtu, je možné vybrat si dva scénáře – pokračovat nyní, a pokračovat později. V prvním případě se otevřená stránka otevře okamžitě, v druhém se uloží do Centra akcí, odkud je možné otevřít ji později.
Ovládání počítače očima
Hlavní novinkou nejnovějšího sestavení je možnost ovládat počítač zrakem, což je funkce určená zejména lidem s pohybovými dysfunkcemi. Používání této technologie je podmíněno kompatibilním hardwarem, např. Tobii Eye Tracker 4C, není však nutné používat žádné doprovodné aplikace, vše by měl od podzimního Creators Updatu obstarat přímo operační systém.
Po úspěšné instalaci zařízení (návod na Windows Blogu) se v systému objeví nový panel se čtyřmi položkami, skrze které je možné pouhým zrakem nahradit myš a klávesnici, případně vyvolat hlasové ovládání. Při upření zraku na konkrétní položky v systému se objeví kontextová nabídka, umožňující například zrakem vyvolat pravý/levý klik myší, apod.
Očima lze ovládat i klávesnici, kde může být velmi nápomocný našeptávač slov, bohužel funkce je zatím dostupná pouze pro anglické rozložení klávesnice. Zrakem je dokonce možné psát tahy.
V nastavení funkce Eye Control je možné zvolit délku času, po které se má otevřít kontextová nabídka, délku času pro napsání písmene, aktivovat či deaktivovat funkci psaní tahem a také zvolit styl kurzoru.
Ovládání očima zatím nefunguje příliš dobře za ostrého denního světla a je podporováno pouze harwarem společnosti Tobii, byť Microsoft spolupracuje i s jinými výrobci.
Microsoft Edge mění kabátek
Lehké změny přicházejí i do prohlížeče Microsoft Edge, byť jsou spíše kosmetické – rámeček aplikace např. dostal modernější vzhled vycházející z pravidel Fluent Designu, z ní si Edge vzal i transparentnost řádku z otevřenými panely či vzhled tlačítek.
Po spuštění prohlížeče je viditelnější adresní řádek a prohlížení webu má být na tabletech příjemnější, neboť při změně orientace nedochází k opakovanému škálování stránek.
Cortana dostává integrovaný webový prohlížeč
Pokud používáte Cortanu jako vyhledávač hesel na webu, již nemusíte po zobrazení výsledků otevírat plnohodnotný internetový prohlížeč – u výsledků vyhledávání se nově objevují šipky, skrze které je možné otevřít konkrétní vyhledanou položku přímo v okně Cortany.
Cortana se také naučila vypínat, restartovat a uspávat počítač, bohužel zatím pouze ve své anglické mutaci pomocí následujících hesel:
- “Hey Cortana, restart PC.”
- “Hey Cortana, turn off PC.”
- “Hey Cortana, sign out.”
- “Hey Cortana, lock PC.”
Automatické přihlášení k účtu
Pokud často restartujete počítač/tablet, možná se vám bude hodit nová funkce automatického přihlášení k účtu, který byla dosud přístupná pouze pro restarty způsobené instalací aktualizace. Nyní bude možné volitelně zvolit automatické přihlášení pro všechny restarty.
Continuum na výšku
Po velmi dlouhé době se dočkaly nějaké novinky i Windows 10 pro smartphony, bohužel pouze na těch nejvybavenějších modelech s podporou režimu Continuum. Ten je možné od sestavení 15235 nově provozovat i v režimu na stojato, změnu orientace lze vyvolat v nastavení telefonu.
Známé chyby
Microsoft tradičně napravil spousty chyb v systému a v jeho aplikacích, některé však stále přetrvávají:
- Start, Centrum akcí a vyskakující notifikace mohou mít občas problémy se 100% transparentností pozadí
- Centrum akcí někdy zobrazí číslo s počtem zmeškaných notifikací, přestože se v něm následně žádná oznámení neobjeví
- I přes vypnutou funkci navrhování aplikací v nabídce Start se může stát, že se nějaká nabídka objeví
- Při instalaci nebo aktualizaci aplikace z Windows Store se může objevit error 80070057. Řešením je odinstalace a opětovná instalace aplikace, a to jak na PC/tabletu, tak na telefonu
- Na telefonech není možné aktualizovat aplikace umístěné na paměťové kartě. Řešením je přesun aplikace do interní paměti, update, a následný přesun nazpět