Domů » Články » Windows 10: nové testovací sestavení přináší hromadu drobných vylepšení

Windows 10: nové testovací sestavení přináší hromadu drobných vylepšení

Microsoft předevčírem vydal nové testovací sestavení systému Windows 10 s číslem 18272. Mohou si jej stáhnout Insideři zapsaní do rychlého kruhu aktualizací, zároveň se jedná o vůbec první sestavení, které lze stáhnout ze stránek Microsoftu jako samostatně instalovatelný ISO soubor. Oproti předchozím verzím Microsoft konečně přidal několik hmatatelných novinek, se kterými se setkáme v příští jarní aktualizaci (19H1).

Windows 10

Microsoft s příštími sestaveními opouští kódová označování Redstone a začne nové vývojové větve systému označovat jinak; podle analytičky Mary Jo Foley se budou následující verze jmenovat Vanadium a Vibranium.

Jednodušší tvorba screenshotů

Do nové verze se přehoupla miniaplikace Skica na obrazovce, která v podzimní aktualizaci nahradila oblíbenou funkci Výstřižky. Tuto výměnu mohli nést někteří uživatelé s těžkým srdcem a zahrnuli Microsoft zpětnou vazbou, na základě které přicházejí nové funkce:

 • Pokud vkládáte screenshot do obrázku s podobně barevným pozadím, můžete svůj výstřižek vybavit oddělujícím rámečkem
 • Přímo z aplikace Skica na obrazovce je možné tisknout, ať už fyzicky, či do PDF

 • Pokud máte neuložené změny, aplikace se před zavřením nebo otevřením nového souboru zeptá, zda je chcete uložit
 • Výchozí název souboru bude obsahovat čas a datum
 • Snímky obrazovky lze nově ukládat ve formátech JPG a GIF
 • Aplikace pro snímání obrazovky také dostala svoji novou stránku nastavení, kde je možné měnit například šířku a barvu rámečku či automatické kopírování screenshotů do schránky

Ještě lepší Rychlé poznámky

Poměrně nedávno byla aktualizována miniaplikace Rychlé poznámky, která je obdobou lepících štítků na lednici. Aplikace v aktualizaci na verzi 3.0 dostala synchronizaci mezi zařízeními s Windows 10, brzy bude přidána i podpora pro mobilní platformy Android a iOS. Microsoft nově vytvořil na adrese https://www.onenote.com/stickynotes webové rozhraní, odkud je možné Rychlé poznámky spravovat odkudkoliv.

V rámci nového testovacího sestavení pro Insidery dostala aplikace Rychlé poznámky podporu tmavého tématu s možností jeho přepnutí nezávisle na systému. Kromě toho má být synchronizace poznámek ještě rychlejší.

Přepracované přihlašování skrze Windows Hello

Microsoft pozměnil nastavení přihlašování do počítače skrze službu Windows Hello, která sdružuje veškeré možnosti přihlašování, od klasického PINu až po biometrické čtečky. Nastavení má být přehlednější, každá položka pak dostane průvodce vysvětlujícího veškeré kroky.

Inteligentnější psaní na softwarové klávesnici

Microsoft nadále pokračuje v integraci umělé inteligence technologie SwiftKey do systémové softwarové klávesnice. S novým sestavením je rozšířena podpora na několik dalších jazyků, čeština mezi nimi bohužel chybí.

S novým sestavením také přichází podpora fonetické klávesnice u vybraných regionálních indických nářečí.

Vylepšeno bylo i psaní pro nevidomé uživatele, kteří nově budou dostávat upozornění, pokud píší se zapnutým Caps lockem.

Na funkci Sets si ještě chvíli počkáme

Do testovacích sestavení jarního updatu se zatím nevrátila funkce Windows Sets, která práci v oknech doplní možností seskupovat aplikace pod záložky v rámci jednoho okna. Na otázku, kdy se Sets do Windows vrátí, odpověděl jeden z vedoucích členů týmu Windows Insider Brandon LeBlanc, že tato funkce zatím není připravena na další testování, a že žádný termín jejího příchodu není stanoven.

Známé chyby

Jako vždy zakončíme seznam novinek soupisem chyb, které by mohly ovlivnit rozhodování, zda se do testování pouštět či nikoliv. V této verzi Microsoft přiznal následující problémy:

 • Při vytváření nových ploch selhává Správce úloh
 • V některých případech se proces aktualizace zasekne
 • Při větším množství nainstalovaných OTF fontů může docházet k chybějícím textům napříč celým systémem
 • Microsoft Edge špatně vykresluje soubory PDF
 • U zařízení s dual bootem může dojít k zobrazení modré obrazovky smrti
 • V Nastavení nelze měnit heslo k účtu, je však možné použít cestu skrze zkratu CTRL + ALT + DEL

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments