Domů » Bleskovky » Vyšlo nové sestavení Windows 10 Mobile, instalace vyžaduje downgrade na Windows Phone 8.1

Vyšlo nové sestavení Windows 10 Mobile, instalace vyžaduje downgrade na Windows Phone 8.1

Microsoft po téměř měsíční pauze vydal nové sestavení mobilních Windows 10 pro Insidery. Nese číslo 10549 a přináší především opravy předchozích chyb a několik nových funkcí. Jako obvykle se však v Redmondu nevyhnuli několika problémům, přičemž jedna chyba, týkající se samotného upgradu, byla nalezena na poslední chvíli. Z tohoto důvodu není možné nové sestavení instalovat z předchozích buildů Windows 10 Mobile, ale je nutné zařízení downgradovat na Windows Phone 8.1 K tomu slouží nástroj Windows Device Recovery Tool, jehož poslední verzi si můžete stáhnout z tohoto odkazu.

  

Nejedná se však o jedinou chybu tohoto sestavení. Po upgradu vám například mohou chybět některé aplikace, což lze vyřešit uvedením telefonu do továrního nastavení. Po prvním startu telefonu také neuvidíte nová oznámení, první notifikace přijdou až po prvním odemknutí zařízení. Po upgradu také nebude fungovat telefonování skrze aplikace Skype for Business či WhatsApp, řešením je jejich smazání a opětovná instalace. 

Co je nového?

A nyní se již pojďme vrhnout na novinky. Aplikace pro tvorbu SMS má rozšiřitelné textové pole na více než standardní 2 – 3 řádky. V příští verzi preview by navíc měla přijít integrace funkcí Skype, která je od úterý dostupná v počítačovém preview Windows 10. Zájemci však mohou čekání přeskočit a provést instalaci Skype aplikací z tohoto odkazu.

    

Microsoft také přidal možnost upravit barvu pleti v systémových emoji a naučil Cortanu hovořit Japonsky a anglicky v Austrálii a Kanadě. Uživatelům Lumií 1020 nebude po upgradu odinstalována aplikace Lumia Camera, takže mohou využívat veškeré funkce jejího fotoaparátu s vysokým rozlišením.

  

V nastavení je nově možné změnit velikost zobrazovaného obsahu na úrovni celého systému, podobně jako na počítačích s Windows. Zvětšení a zmenšení v několika krocích po 25 % se týká nejen textu, ale i ikon a ovládacích prvků.

 

Opravena byla také spousta chyb předchozího sestavení, například se spouštěním aplikací z paměťové karty, při nastavování vyzváněcích tónů pro určité kontakty apod. Nové sestavení by také mělo být rychlejší (což s naší redakční Lumií 640 LTE můžeme potvrdit), a mělo by se funkčností a rychlostí blížit první verzi pro širokou veřejnost, která má být vypouštěna na stávající zařízení v prosinci letošního roku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

46 komentářů

 1. Jirka (neregistrovaný)

  Tak nevím, minulé sestavení byla tragédie, pomalé, každou chvíli jsem musel restartovat a telefon nevydržel nabitý ani 16hodin.

  Asi si nechám WP8.1 :)

  Navíc jsem nenašel v nastavení jak zadat pin jen po zapnutí telefonu.

  Volba byla nikdy,5,10,15 min. to myslí vážně??

  • Na jakém telefonu jsi to měl? Buildy testuju už delší dobu a takové problémy jsem nezaznamenal.

  • „pin jen po zapnutí telefonu“ – k čemu by taková volba byla?

  • borix (neregistrovaný)

   Jirko, mluvíš o PINu nebo zamykacím kódu?

   Jinak ti musím závidět, kdyby mi telefon vydržel 16 hodin, tak bych šel koupit šáňo :-)

  • Jirka (neregistrovaný)

   Lumia 820, no jo ale on vydrží 16h. bez dat a bez doteku :(

   PIN se vždy zadával jen při zapnutí mobilu.

   V posledním sestavení je volba pin pod zamykací obrazovkou a tam je výše popsaná prodleva, když dám nikdy, tak telefon nechce pin ani po zapnutí..

  • lerion (neregistrovaný)

   On to ale nebude PIN od SIM karty, ale zamykaci kod telefonu… To jsou dve absolutne rozdilne veci, ktere si pletes.

   A pokud vydrzi 16 h bez dat jen na stole, tak udelej hard reset.

  • Jirka (neregistrovaný)

   Vím že jsou to 2 odlišné věci.

   Jde o to že nastavení Pin od sim v nastavení už není.

   hard reset jsem prováděl bez uspěchu.

   vrátil jsem se na WP8.1 a mobil vydrží 28h bez problémů

 2. @#$~ (neregistrovaný)

  Blizi sa predvianocny trh, Apple uz predava miliony ks noveho telefonu a Microsoft este nema dokonceny ani system. Kde soudruzi z Redmondu udelali chybu?

  • BlackNdecker (neregistrovaný)

   Tak vis jak, oni maj cas… Pristi rok nepozdejs do 2 let, maximalne za tri roky, by to mohlo do 4 let byt na trhu behem 5 let :)

  • borix (neregistrovaný)

   Bude to asi stejné jako u velkých W10. Vydají nedokončenou verzi, které poběží na nových přístrojích (díky hw parametrům) plynule. Do prosince ještě doladí plynulost a postí se aktualizace na další přístroje, pravděpodobně zatím jen na 1 GB RAM a výše. Mezi tím ještě trochu poladí systém, aby běžel obstojně i na 512 MB RAM a pustí to na ně v poslední vlně. Mezi tím uživatele zjistí, že spousta funkcí v systému ještě není a budou přislíbeny do budoucna a verze, kterou MS chtěl mít připravenou na oficiální vydání WM10 bude hotová někdy v dubnu-květnu 2016.

 3. Jestli se nepletu, tak aplikace „Zasilání zpráv“ s integrací Skypu byla již v minulém sestavení a nikoliv v betě.

  Jirko, je to tak, že minulé sestavení bylo poněkud méně spolehlivé. Problém je v tom, že se postupně zahlcovala paměť. I na mé L930 to bylo znát. Doufám, že nové sestavení bude lepší.

 4. Mr. Arakin (neregistrovaný)

  Snad se jim v tomto buildu povedlo odstranit to zpomalovani, o kterem se pise vsude krome smartmanie. Aby se telefon stal po dvou tydnech nepouzitelnym, to nezvladne ani Samsung a jeho „skvely“ Touchwiz.

  • Chyba se už našla, Cortana běžela na pozadí a vytěžovala procesor. Tím se systém samozřejmě zpomalil a snížila se výdrž. Že se u nás neprojevila je logické – Cortana v Česku nefunguje.

  • borix (neregistrovaný)

   Steelspace: Tak v tom případě to nebude jen Cortanou, pač u mého telefonu se děje to samé. Není to tedy tak hrozné, jako u Touchwizu, ale občas se dlouho čeká na spuštění čehokoli, telefon se seká a vybíjení baterie je kapitola sama o sobě.

  • Mě se to podařilo eliminovat, když jsem zapnul battery saver, takže je to něco, co běží na pozadí. Uvidíme s novým buildem. Každopádně to je velký problém.

  • U mě se to (trochu) projevilo i bez Cortany.

  • borix (neregistrovaný)

   Vím, že je trošku brzo, ale má už někdo nové sestavení? Zajímalo by mě, jestli už opravdu zmizelo to občasné zaseknutí úvodní obrazovky a jestli ukazatel baterie už nemizí před očima.

  • Mám, a zatím bez problémů. Ale u minulého buildu se to začalo projevovat až později. Já preventivně zakazuju běh na pozadí všemu, co není nutné.

  • borix (neregistrovaný)

   A co baterka? Ta byla špatná hned po aktualizaci. Mě telefon vybije 40% za 2 hodiny při slabém používání.

  • Momentálně dobrá výdrž.

  • borix (neregistrovaný)

   Večer do toho půjdu, ono asi krom instalace, nic horší nebude.

  • Zatím vypadá fakt dobře.

 5. Newkeny (neregistrovaný)

  A to je přesně důvod proč po 9 letech se systémem Windows v telefonu končím… Nemam už chuť ani nervy cekat neustále než se v Microsoftu rozhoupou a udělají svižný, stabilní systém a především kvalitní a designové povedený telefon. Zatímco kolem nás se mihají aktualizace jiných systémů a to v v naprosto pravidelných intervalech a take daleko vybavenější telefony, Microsoft přešlapuje na místě a evidentně zkouší co lidi výdrži… Ale proč?Pro fandovství, nebo srdcařství… Opravdu asi marně čekáme na něco o fungovat bude a snese srovnání s konkurencí. Dekuji, už ne, stačí. Tak je čas udělat Microsoftu pá pááá a jít dál…

  • XD (neregistrovaný)

   Newkeny (neregistrovaný :

   HAHAHAHAHA! Tím „jiných“ si myslel pouze iOS,ne? Vlastně celý, co si napsal je docela sračka, krom designových kousků od Microsoftu, s tím souhlasím. hahahaha

  • Petr Dvořák

   Pokud vím tak přechod z Windows Phone 8.1 na Windows 10 Mobile je tak extrémně zásadní a náročný že vyžaduje opravdové vyladění a ne spěch. Kdy naposledy udělal nějaký konkurenční výrobce takto náročný upgrade kde je vpodstatě všechno překopané? Jinak necítím se s Windows Phone nějak méněcenný ve srovnání s ostatními výroci. V tom případě jak bych se pak musel cítit majitel iPadu když jsou na světě tablety jako Surface Pro.

  • newkeny (neregistrovaný)

   Velice rád bych měl totožný názor s tebou, ale nepřijdou mi změny z uživatelského hlediska natolik významné, abych cekal a čekal… Nicméně díky za normální názor.

  • newkeny (neregistrovaný)

   …a pokud jde o převod systémů… Podobná situace už tady byla dvakrát, windows mobile 6.5 a následně Windows mobile 7. Ale pokaždé se objeví spousta problémových okolnosti proč to či ono nejde. Ale samozřejmě mi nikdo nebrání se k systému vrátit, ale to až mě přesvědčí použitelností. Surface Pro je krásná a skvělá mašinka, ale bohužel to v současné době asi nezachrání… ;D

  • newkeny (neregistrovaný)

   :D je skvělé ze na podobných fórech se vždy najde nějaký rádoby samozvaný génius a drsňák, který si sice z oči do oči stříká do trenek, ale tady nezklame… Díky, pobavil jsi a nezklamal!!:D:D

  • Petr Dvořák

   Však já Vás nepřemlouvám jen říkám že problémy při takto velkých upgradech jsou celkem očekávatelné a není to nic kvuli čemu by se měl někdo rozčilovat. Současná verze 8.1 funguje bez problémů takže není moc kam spěchat.

  • newkeny (neregistrovaný)

   Samozřejmě i já váš názor chápu a respektuji…také jistě chápete komu je určen předchozí vzkaz. ;-) Díky.

 6. krux (neregistrovaný)

  Me se tedy skype naintegroval do sms aplikace sam od sebe…s tim nastává zásadní problem. Skype zprávy se chovají jak SMS takže zvoní vibruji a vůbec otravuji…kor když „chatujete“ realtime na PC a telefon zvoní jak zbesilej….tusite jak rozdělit zprávy od zprav ze skypu….

  • Kewl (neregistrovaný)

   Přesně to mi vadilo i na předchozí integraci Facebook chatu do SMS. Lidi si to pochvalovali, mně to přišlo spíš otravné. Ale aspoň se to dalo vypnout.

  • krux (neregistrovaný)

   jako integrace dobra aspon se da konecne psat na sirku na skypu:)

   Ale to snad ti vyvojari jako si nevsimnou, ze to neustale zvoni jak SMSka?? to je kdyz v raci komunikuju pres skype celkem likvidacni resp. musim mt trvale vyple zvuky u SMS…

 7. V nastavení SMS bylo (v předchozí verzi TP) okýnko, kde sis zvolil, kterou aplikaci použít. Není tam nějaký přepínač, nebo nějaká možnost volby?

 8. Ako je na tom natáčanie videa cez fotoaparát? Pri poslednom builde sa video nedalo pozerať(video bolo natočené trhavo)L925. Dik.

 9. twi (neregistrovaný)

  je to len beta vy tupci uz to pochopte, instalujete si to do mobilov lebo ste nedockave deti a potom vyplakavate po forach ako je Ms zly, ze vam to nejde a nvm co… Vy ste nejaki testeri? dali ste aspon raz feedback microsoftu ze ste odhalili bug alebo tak? Iba „“““testujete“““ a p**ujete…

 10. kedarh (neregistrovaný)

  Nějak přestávám věřit tomu, že wp10 budou stejně rychlé jako wp8.1, které jsou co se týče rychlosti a stability bezkonkurenční. Ale těžko posuzuji na vývojové verzi wp10 na Lumii 1320.

  • prečo ? ja tomu verim, asi si nezažil DP, čo bolo skoro final, a aj tak to bolo pomalé, prišiel oficialny final a všetko šlapalo jak ma

 11. jakub (neregistrovaný)

  Tak dneska nainstalováno a zatím je to o dost rychlejší než předchozí verze. Je to čistá instalace, tak uvidíme až po čase, jestli nedojde ke zpomalení. Hlavní je pro mě ale baterie. A to poznám, až si sním přestanu hrát :) Kdo má předchozí verzi tak bych neváhal s instalací. Ještě jedna věc, psalo se o lumii cameře na 1020 odkud se dá stáhnout?

 12. lukasbc (neregistrovaný)

  Tak mám od rána na L620 a po dlouhé době „použitelná“ verze. Je to sice pomalejší, ale funkční. Po instalaci provedeno tovární nastavení. Doporučuji potom počkat až se vše stáhne – zajdete do store a tam v menu úplně dole je stahování a aktualizace. Až po asi 3 tím restartu se začaly aktualizovat mapy apod. TAkže to dost zpomalovalo – tahalo to najednou 3 programy – to jsem nikdy předtím neviděl – asi šotek ale fakt 3 teploměry downloadu.

  uvidíme co bude dál….

  • 620 jsem měl skoro dva roky a už s WP8.1 byla velmi citelně línější, 10TP bych si asi netroufal tam nahrát kdybych ji ještě měl, ale možná bude překvapivě lepší… naopak nejlépe valilo WP8.0 GDR3

  • lukasbc (neregistrovaný)

   JJ, ja to tam mám jen ze zvědavosti – ať vidím co a jak. Ale oproti minulým sestavením lze toto označit za použitelné i na L620 – akorát nějteré reakce jsou pomalé – nicméně nepadající.Vše, co používám já tak funguje.

  • Na 4-jádru je těch teploměrů downloadů ještě více (L640).. je to featura z dospělých windows.. pří obnovení telefonu to brutálně zkracuje dobu stahování appek

 13. Pokud udělám Hard Reset ve WM10, jak nastavím odemknutí poklepáním a nastavení vlastního vyzvánění z MP3

 14. KUBEE (neregistrovaný)

  Mam Lumii 920, nejde mi udelat downgrade na 8.1 pres Windows recovery tool. Stale mi to pise. ze neni dostupny zadny balicek. Pomozte mi nekdo prosim, chci zpet 8.1.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).