Domů » Bleskovky » Windows 10 Mobile se v létě naučí číst otisky prstů

Windows 10 Mobile se v létě naučí číst otisky prstů

Microsoft se chce s Windows 10 (Mobile) zbavit ručně psaných hesel a zabezpečovat zařízení jinými cestami. Proto loni představil funkci Windows Hello, která má zahrnovat veškeré způsoby autentizace uživatele, např. na základě biometrických údajů. Systém Windows 10 Mobile dokáže zatím pracovat pouze se čtečkou oční duhovky, která se součástí smartphonů Lumia 950 a 950 XL, od letošního léta přibyde i podpora senzoru otisků prstů.

fingerprintPodporu čtečky otisků prstů potvrdila prezentace Microsoftu

Ten je na konkurenčních platformách využíván již několik let, mobilní Windows jsou tak v implementaci této funkce pozadu. První telefon s Windows 10 Mobile a čtečkou otisků byl již představen – je jím HP Elite x3 (více informací), který má být vybaven jak čtečkou duhovky, tak snímačem otisků prstů. V prototypu představovaném na veletrhu MWC však čtečka otisků chyběla, i když ve specifikacích uvedena byla; i HP tedy patrně čeká na letní výroční update.

HP Elite x3: První dojmy z MWC 2016

K podpoře této funkce bude využit stejný ovladač, jako je již používán například na noteboocích s Windows, pouze má dojít k jeho překompilování pro ARM. Čtení otisků prstů může být v některých situacích pohodlnější než čtení duhovky, například odemykání telefonu již při vytahování z kapsy, nebo v případech, kdy smartphone leží na stole a nenachází se přímo před vaším obličejem.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Sledování diskuze
Upozornit na
guest
41 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments