Domů » Bleskovky » Windows 10 mají dostat obdobu funkce Handoff z OS X a zcela nový vzhled notifikací

Windows 10 mají dostat obdobu funkce Handoff z OS X a zcela nový vzhled notifikací

Dnes večer začíná letošní ročník vývojářské konference Microsoft Build, na níž budou představeny novinky týkající se Windows 10 a univerzálních aplikací. V Redmondu aktuálně pracují na systémové větvi Redstone, která se má k veřejnosti dostat ve dvou vlnách – jedna letos v červnu, druhá příští rok na jaře. Jednou z očekávaných novinek je lepší spolupráce mezi počítači a smartphony s Windows 10 (Mobile).

win10concept

Podle serveru WinBeta.org má být propojení více zařízení s Windows 10 podobné funkci Handoff ze systému OS X. Základním předpokladem je ukončení práce na jednom zařízení a plynulém navázání na zařízení druhém. Typicky jde například o práci v textovém editoru, který vám při přesunu na jiné zařízení nabídne pokračování v místě, kde jste skončili.

cardconcepts

Podobně mají například fungovat Mapy – uživatel si na počítači v aplikaci vybere trasu, a následně si spustí stejnou aplikaci na telefonu, kde již bude mít onu trasu zvolenou a připravenou k navigování. To samé platí i o rozepsaném emailu či otevřených stránkách ve webovém prohlížeči. Přístup k nedokončeným činnostem z jiného zařízení má navíc usnadňovat personální asistentka Cortana, která bude nabízet jejich soupis a volbu pro pokračování.

actioncenterconcept

Cortana a také Centrum akcí mají dostat kompletně přepracované UI založené na kartách. Tyto karty mají být interaktivní, tudíž z nich bude možné vyřizovat vybrané akce – odpovídat na události, připojit se ke konverzaci na Skype, přidat událost do kalendáře apod. Vybrané typy notifikací má být dokonce možné do Centra akci připnout, aby byly neustále na očích. Microsoft si také podle serveru WinBeta.org pohrává s možností filtrace jednotlivých notifikací, např. podle typů aplikací.

Poznámka: Veškeré použité obrázky jsou pouze interní koncepty Microsoftu, finální podoba se může lišit. Více se snad dozvíme dnes večer v úvodní keynote konference Build.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

18 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  :DDD Takže po Windows 95 další vykrádačka? :DDD Ne, dělam si srandu, těšim se na novinky :-)

  • Vykrádačka byly Windows samy o sobě:) Windows 95 byly až hromadu let po té.

  • Lister0 (neregistrovaný)

   No, inspirují se všichni od všech. Koncept jednoho OS je ale k této funkčnosti přímo tlačený a došlo by na to i kdyby Apple tuto funkci neměl. To je potřeba objektivně uznat. Řešit co kdo od koho ukradl už je pro děcka. Těch vzájemných inspirací už bylo tolik, že to nemá smysl komentovat.

 2. Lister0 (neregistrovaný)

  Doufám, že ty notifikace jsou nějaký printscreen z ranné verze, protože to vypadá pěkně hnusně. Vzhledem ale k tomu, jak mnohdy vypadá UI ve W10/W10m bych i věřil tomu, že toto nasadí. Ach jo.

   • Ufff, uz som aj zabudol ako ten sidebar vyzeral, jednym slovom strasne :-)

   • Lister0 (neregistrovaný)

    Není úplně fér sem dávat 10 let staré screenshoty z Víst. Podívejte se, jak vypadal před 10 lety design u Applu nebo když začínal Android. Z dnešního pohledu je to k smíchu všechno a tehdy to tak divné zase nebylo.

   • Android tak vypada dodnes.

   • Johny (neregistrovaný)

    steelspace zase nepochopil že vzhled a funkce není to samé, co? :D

   • A ty jsi zase nepochopil, ze vzhled a funkce spolu souvisi, proto se tomu rika GUI (s tim G).

   • Johny (neregistrovaný)

    LOL :D Takže argument na to, že se jedná o jiné věci je že to je obojí součást GUI a že obojí má vzhled :D no gratuluju. Takže kdybys to přirovnal k tlačítku Cancel, můžeš mi vlastně odpovědět úplně stejně, co? :D Vypadá to podobně, tak je to stejná věc… steelspace logic

   • Johny (neregistrovaný)

    Jen aby ti to došlo, vzhled a funkce spolu souvisí, ale tvoje chyba v logickém myšlení je ta, že to nejsou spojité nádoby. Tzn že když má něco stejný vzhled, nemusí to mít nutně stejnou funkci a stejně tak když má něco stejnou funkci, nemusí to mít stejný vzhled. GUI s tim vůbec nijak nesouvisí.

   • Lister0 (neregistrovaný)

    Steelspace : Nemůžu souhlasit, Android se od verze 5 dostal z odporného GUI a podivného UI na něco, co je hezké a na první pohled srozumitelné. Samozřejmě nemůžu mluvit za 3rd party appky, ale A5 značce hodně pomohl i z pohledu těch lidí, co Android moc nemuseli. WP jde momentálně opačnou cestou.

  • Johny (neregistrovaný)

   No jenže tohle spolu souvisí, žejo ;-) Jak umístěním, tak funkcí a to co mě na tom pásku sralo tenkrát mi vadí u tohohle i dnes.

 3. jakub (neregistrovaný)

  Bude nějaký přenos z toho úvodního vystoupení?

 4. Jarda (neregistrovaný)

  Vzhledem k tomu, ze funkce techhle veci predpoklada synchronizaci vsech dotycnych informaci pres cloud, tak si ji s dovolenim odpustim.
  Taky ti jestirci nemusi vedet vsechno, ze ;-)

 5. Ač fanoušek MS, tak musím říct, že nevěřím tomu, že to bude všechno spolehlivě fungovat. Když vidím vývoj některých funkcí nebo aplikací (třeba Skype) hledám optimismus těžko. Budu držet palce :)

 6. Pomernac (neregistrovaný)

  Mám takové tušení, že to s mapami už ukazoval Elop během MWC 2015, kdy představovali lumii 640.
  go figure

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *