Domů » Bleskovky » Windows 10 konečně dostanou nové ikony. Některé jsou ještě z éry Windows 95

Windows 10 konečně dostanou nové ikony. Některé jsou ještě z éry Windows 95

Na podzim čeká systém Windows 10 velká proměna vzhledu. Předpokládáme, že Microsoft designové novinky představí na vývojářské konferenci Build, která se odehraje už tento měsíc mezi 25. a 27. květnem. Součástí změny vzhledu bude i nová sada systémových ikon, kterou nyní odhalil server Windows Latest.

icons

Rozlučte se se starými ikonami

První nové ikony jsme měli tu čest vidět už v březnovém testovacím sestavení pro Insidery, tehdy Microsoft přemaloval víceméně pouze ikony viditelné v Průzkumníku souborů. S podzimní velkou aktualizací však přijde kompletní obměna knihovny shell32.dll, která obsahuje ještě hromadu starých ikon z éry Windows 95. Tyto ikony lze spatřit v systémových nabídkách napříč celým systémem společně s ikonami novými, takže mnohdy prostředí působí dost nekonzistentně.

windows 10 2

Změna knihovny shell32.dll znamená, že zdroj systémových ikon zůstane nadále stejný, pouze se změní jejich podoba. To znamená, že v systému stále zůstanou ikony např. disketové mechaniky nebo samotné 3,5“ diskety. Na ně můžete v současnosti stále narazit, pokud se pokusíte manuálně aktualizovat ovladač k zařízení; zde doufáme, že dojde k omlazení nejen ikon, ale i samotných systémových dialogů.

Podzimní aktualizace Windows 10 by měla přinést zmodernizované menu Start, Centrum akcí, vzhled oken aplikací a design některých systémových aplikací včetně legendárního Průzkumníku.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

6 komentářů

 1. No… nevim :D Zrovna ta ikona, co je na obrazku jako ‚before‘ mi prijde, ze bude ikonka adresare, kde budou obrazky. Verze ‚after’… no… WTF? :D

  • To je proč lidi, co nerozumí grafickému designu nenavrhují ikony. Když máš pod sebou 5 ikon o velikosti 32 pixelů, co všechny vypadaj jako adresář, ze kterýho něco malého leze, tak se v tom fakt blbě orientuje. Ikony maj sloužit k rychlé identifikaci. Proto mají využívat především tvarovou a barevnostní pestrost.

  • Zdeněk Jindra

   Johny: Jako designér jistě víte, že ikony Windows mají různé verze pro různá rozlišení, aby mohla být malá jasně odlišená a velká mohla obsahovat detaily navíc. Není tedy problém dát tu výraznou modrou krajinu do 16×16 a velký náhled 256×256 nechat se žlutou složkou a klidně ještě dynamické náhledy.

 2. Tak zrovna ikony z 95 jsou opravdu největším problémem desítek :D V MS jsou fakt borci, tohle jen dokazuje, že v tom systému je snad ještě větší bordel, než jsme si všichni mysleli. To nemůžou všechny změny nasadit v jedné verzi?

 3. Pokial to nebude stale zjednotene, tak to bude stale len taky kockopes :)
  Ako ja sa na to tesim, ale im stale vsetko trva a to hlavne preto, ze postupnymi zmenami vzdy nieco do… a potom sa vratia spat k oprave a cele sa to natahuje. Dalsia vec, tak isto maju pracovat na optimalizacii celeho OS, nie len frontend, to je len kozmetika…

 4. Z tohohle je vidět, jak Microsoftu chybí jakákoliv designová koncepce. Jak nemají vytvořený jednotný komunikační jazyk napříč systemem. Dobře to vystihl v komentáři Tomáš, kočkopes. Absolutně mi není jasný, co Microsoft zaměstnává za lidi, když po třeba 10 letech vývoje vyleze ven s takovouhle srXXXXu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).