Windows 10 pro Insidery povyšují: novinky dostává hlavně Edge a moderní Nastavení

Microsoft po delší době opět vylepšil svá Windows 10 a přidal do nich několik novinek, které se dostanou do velké jarní aktualizace. Nejprve si je pochopitelně mohou otestovat Insideři, a to v právě vydaném sestavení s číslem 17074.

Pozn. Kvůli chybě si toto sestavení mohou nainstalovat jen majitelé zařízení s procesory Intel

Novinky v Microsoft Edge

Řada novinek přichází do internetového prohlížeče Microsoft Edge. Intuitivnější má být například práce s Centrem – jednotlivé součásti Centra (Oblíbené, uložené na později, apod.) se zobrazují v levém sloupci, který jde v případě potřeby místa sbalit do původní podoby.

Řádek oblíbené se nově automaticky ukazuje u startovní obrazovky či při otevřeném novém panelu. U navigování se tento řádek schovává, aby bylo pro čtení obsahu více místa. Bude však nadále možné zapnout jeho neustálé zobrazování.

Nový design dostala čtečka knih, PDF a webových stránek v režimu pro čtení. Pro zachování konzistentnosti vypadá obrazovka pro čtení ve všech třech případech stejně, nový je také režim na celou obrazovku pro zcela nerušené čtení.

Do čtečky knih přibyla nová nabídka s názvem „Poznámky“, díky které lze listovat mezi anotacemi, poznámkami nebo upozorněními. Inovovaná lišta s nástroji u prohlížení knih umožňuje snadněji prohledávat dokument a přeskakovat mezi konkrétními stránkami dokumentu.

Při prohlížení knih nebo webových stránek v režimu pro čtení lze také aktivovat gramatické nástroje, které pomohou uživateli porozumět textu, např. dokáží zvýraznit různé slovní druhy (podstatná jména, zájmena, číslovky…), popř. rozdělit slova na slabiky.

Mezi zařízeními na stejném účtu má probíhat ukládání poznámek, progresu ve čtení, záložek a anotací výrazně rychleji, v podstatně téměř v reálném čase.

Redmondští také vylepšili práci s knihovnou – ta umí nově doporučovat nové knihy nebo filtrovat ty uložené podle exspirace výpůjčky. Při čtení knihy se neobjevuje v adresním řádku její adresa, ale ikonka knihy a její název.

Edge od tohoto sestavení také automaticky vyplňuje informace o platebních kartách ve webových formulářích, tedy jen pokud si to přejete. Uloženo je číslo karty a datum exspirace, CVV kód se neukládá.

Microsoft také zapracoval na bezpečnosti prohlížeče, bude například možné zakazovat ukládání hesel na určitých doménách, popř. bude umožněno automatické doplňování hesel v režimu InPrivate. V něm také bude možné nově používat doplňky pro prohlížeč, a to na základě individuálního výběru.

Edge také přidává podporu pro variabilní fonty, jelikož podporuje CCS rozšíření pro OpenType Font Variantions. Variabilní font znamená, že je možné například nastavit více úrovní tloušťky, naklonění, a dalších atributů.

Novinkou je také možnost zobrazit si DevTools ve vertikálním okně zobrazeném na pravé straně.

Období klidu

Microsoft se také pustil do vylepšování funkce Období klidu. Nově bude možné vytvářet automatická pravidla, na základě kterých si nepřejete být rušeni. Mezi tato pravidla patří například duplikování displeje, hraní hry ve fullscreen režimu, apod.

Pro Období klidu bude možné vytvářet seznam priorit, např. vybrat důležité lidi a aplikace, které vás mohou vyrušit i v režimu Období klidu. Po vypnutí této funkce také bude mít uživatel možnost prohlédnout si souhrn všech situací, které promeškal.

Novinky v Nastavení

Microsoft stále pokračuje v migraci položek z Ovládacích panelů do moderního Nastavení. V tomto sestavení je možné odsud měnit jazykové nastavení systému, samotné jazykové balíčky se stahují z Microsoft Store. Redmondští také začali využívat umělou inteligenci a neuronové sítě pro lokalizaci Windows – systém se patrně lokalizuje automaticky, chyby v překladu pak vyhledávají uživatelé v aplikaci Language Community App.

Do moderního Nastavení se nově dostala položka Vyčištění disku.

Microsoft také pokračuje na vylepšování nastavení zvuku v moderním Nastavení, což je také novinka v této větvi Insider Preview. Nově je možné z Nastavení měnit hlasitost a dostat se do předvoleb zařízení, kde půjde přizpůsobovat audio zážitek podle preferencí uživatele.

Aktualizována byla i stránka „O systému“, ze které lze například vykopírovat důležité položky, jako název počítače. Kromě toho bylo vylepšeno vyhledávání v Nastavení, které nově reflektuje spoustu nových položek.

Do Nastavení přibyla správa aliasů univerzálních aplikací, což může být užitečné v případech, kdy máte nainstalovány aplikace s podobným jménem.

Změny ve fotoaplikaci

Někteří Insideři se mohou setkat s pozměněnou aplikací Kamera s personalizovanějším chováním, zapamatováním si posledního nastavení, možnost obsluhovat přední i zadní fotoaparát zároveň, apod. Aplikace projde změnami i v architektuře, aby neobsahovala funkce, které již některá zařízení nepodporují, nebo jsou naopak duplikovány přímo ve Windows. Aplikace Fotoparát bude kontinuálně vylepšována, aby přinášela mnohem kvalitnější zkušenost pro všechny uživatele.

Další drobnosti

V levém sloupci nabídky Start budou nově zobrazeny složky Dokumenty a Fotografie. Pravým klikem bude možné dostat se rychle do nabídky Nastavení, odkud půjde zobrazované položky upravit.

Novinkou je také vestavěný panel pro ruční psaní, který se objeví přímo v místě, do kterého chcete psát, a nikoliv mimo něj v oblasti dotykové klávesnice. Rukopis v tomto okně bude automaticky převáděn do textové podoby, v případě nedostatku místa bude vytvořen další řádek. Po dokončení psaní postačí klepnout mimo textové pole.

Panel pro ruční psaní se bude zobrazovat nejprve v aplikacích Microsoft Edge, Cortana, Mail, Kalendář a ve všech textových polích XAML.

Stále pokračuje implementace nového Fluent Designu, prvek Reveal (tedy odhalení) se nově objevuje i při světlém tématu, a to s temnými okraji, které přecházejí ve světlé.

Další změny v designu se týkají odstranění hranic v rozbalovacím menu a přidání 2px okrajů mezi tlačítky.

Známé chyby

Tradičně se chyby pouze neodstraňovaly, ale našly se i některé nové. Kromě nemožnosti instalace tohoto sestavení na počítače s procesory AMD jsou to:

  • Nelze otevřít InPrivate okno ve webovém prohlížeči Edge v režimu smíšené reality, namísto něj se otevře klasické okno
  • Krátce po upgradu nejde otevřít Timeline v multitaskinu, postačí však počkat 15 – 30 minut a objeví se
  • V systémové liště chybí ikona Windows Defenderu
  • Některá zařízení se mohou po upgradu zaseknout na bootovací obrazovce. Řešením je vypnutí virtualizace v BIOSu.
  • Některé předinstalované aplikace se mohou odmítnout aktualizovat skrze Store
  • Přehrávání audia v Microsoft Edge se může neočekávaně ztlumit. Řešením je minimalizace prohlížeče, vyčkání po dobu 3 vteřin a opětovná maximalizace
Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku