Domů » Články » Windows 10 pro Insidery povyšují: novinky dostává hlavně Edge a moderní Nastavení

Windows 10 pro Insidery povyšují: novinky dostává hlavně Edge a moderní Nastavení

Microsoft po delší době opět vylepšil svá Windows 10 a přidal do nich několik novinek, které se dostanou do velké jarní aktualizace. Nejprve si je pochopitelně mohou otestovat Insideři, a to v právě vydaném sestavení s číslem 17074.

Pozn. Kvůli chybě si toto sestavení mohou nainstalovat jen majitelé zařízení s procesory Intel

Novinky v Microsoft Edge

Řada novinek přichází do internetového prohlížeče Microsoft Edge. Intuitivnější má být například práce s Centrem – jednotlivé součásti Centra (Oblíbené, uložené na později, apod.) se zobrazují v levém sloupci, který jde v případě potřeby místa sbalit do původní podoby.

Řádek oblíbené se nově automaticky ukazuje u startovní obrazovky či při otevřeném novém panelu. U navigování se tento řádek schovává, aby bylo pro čtení obsahu více místa. Bude však nadále možné zapnout jeho neustálé zobrazování.

Nový design dostala čtečka knih, PDF a webových stránek v režimu pro čtení. Pro zachování konzistentnosti vypadá obrazovka pro čtení ve všech třech případech stejně, nový je také režim na celou obrazovku pro zcela nerušené čtení.

Do čtečky knih přibyla nová nabídka s názvem „Poznámky“, díky které lze listovat mezi anotacemi, poznámkami nebo upozorněními. Inovovaná lišta s nástroji u prohlížení knih umožňuje snadněji prohledávat dokument a přeskakovat mezi konkrétními stránkami dokumentu.

Při prohlížení knih nebo webových stránek v režimu pro čtení lze také aktivovat gramatické nástroje, které pomohou uživateli porozumět textu, např. dokáží zvýraznit různé slovní druhy (podstatná jména, zájmena, číslovky…), popř. rozdělit slova na slabiky.

Mezi zařízeními na stejném účtu má probíhat ukládání poznámek, progresu ve čtení, záložek a anotací výrazně rychleji, v podstatně téměř v reálném čase.

Redmondští také vylepšili práci s knihovnou – ta umí nově doporučovat nové knihy nebo filtrovat ty uložené podle exspirace výpůjčky. Při čtení knihy se neobjevuje v adresním řádku její adresa, ale ikonka knihy a její název.

Edge od tohoto sestavení také automaticky vyplňuje informace o platebních kartách ve webových formulářích, tedy jen pokud si to přejete. Uloženo je číslo karty a datum exspirace, CVV kód se neukládá.

Microsoft také zapracoval na bezpečnosti prohlížeče, bude například možné zakazovat ukládání hesel na určitých doménách, popř. bude umožněno automatické doplňování hesel v režimu InPrivate. V něm také bude možné nově používat doplňky pro prohlížeč, a to na základě individuálního výběru.

Edge také přidává podporu pro variabilní fonty, jelikož podporuje CCS rozšíření pro OpenType Font Variantions. Variabilní font znamená, že je možné například nastavit více úrovní tloušťky, naklonění, a dalších atributů.

Novinkou je také možnost zobrazit si DevTools ve vertikálním okně zobrazeném na pravé straně.

Období klidu

Microsoft se také pustil do vylepšování funkce Období klidu. Nově bude možné vytvářet automatická pravidla, na základě kterých si nepřejete být rušeni. Mezi tato pravidla patří například duplikování displeje, hraní hry ve fullscreen režimu, apod.

Pro Období klidu bude možné vytvářet seznam priorit, např. vybrat důležité lidi a aplikace, které vás mohou vyrušit i v režimu Období klidu. Po vypnutí této funkce také bude mít uživatel možnost prohlédnout si souhrn všech situací, které promeškal.

Novinky v Nastavení

Microsoft stále pokračuje v migraci položek z Ovládacích panelů do moderního Nastavení. V tomto sestavení je možné odsud měnit jazykové nastavení systému, samotné jazykové balíčky se stahují z Microsoft Store. Redmondští také začali využívat umělou inteligenci a neuronové sítě pro lokalizaci Windows – systém se patrně lokalizuje automaticky, chyby v překladu pak vyhledávají uživatelé v aplikaci Language Community App.

Do moderního Nastavení se nově dostala položka Vyčištění disku.

Microsoft také pokračuje na vylepšování nastavení zvuku v moderním Nastavení, což je také novinka v této větvi Insider Preview. Nově je možné z Nastavení měnit hlasitost a dostat se do předvoleb zařízení, kde půjde přizpůsobovat audio zážitek podle preferencí uživatele.

Aktualizována byla i stránka „O systému“, ze které lze například vykopírovat důležité položky, jako název počítače. Kromě toho bylo vylepšeno vyhledávání v Nastavení, které nově reflektuje spoustu nových položek.

Do Nastavení přibyla správa aliasů univerzálních aplikací, což může být užitečné v případech, kdy máte nainstalovány aplikace s podobným jménem.

Změny ve fotoaplikaci

Někteří Insideři se mohou setkat s pozměněnou aplikací Kamera s personalizovanějším chováním, zapamatováním si posledního nastavení, možnost obsluhovat přední i zadní fotoaparát zároveň, apod. Aplikace projde změnami i v architektuře, aby neobsahovala funkce, které již některá zařízení nepodporují, nebo jsou naopak duplikovány přímo ve Windows. Aplikace Fotoparát bude kontinuálně vylepšována, aby přinášela mnohem kvalitnější zkušenost pro všechny uživatele.

Další drobnosti

V levém sloupci nabídky Start budou nově zobrazeny složky Dokumenty a Fotografie. Pravým klikem bude možné dostat se rychle do nabídky Nastavení, odkud půjde zobrazované položky upravit.

Novinkou je také vestavěný panel pro ruční psaní, který se objeví přímo v místě, do kterého chcete psát, a nikoliv mimo něj v oblasti dotykové klávesnice. Rukopis v tomto okně bude automaticky převáděn do textové podoby, v případě nedostatku místa bude vytvořen další řádek. Po dokončení psaní postačí klepnout mimo textové pole.

Panel pro ruční psaní se bude zobrazovat nejprve v aplikacích Microsoft Edge, Cortana, Mail, Kalendář a ve všech textových polích XAML.

Stále pokračuje implementace nového Fluent Designu, prvek Reveal (tedy odhalení) se nově objevuje i při světlém tématu, a to s temnými okraji, které přecházejí ve světlé.

Další změny v designu se týkají odstranění hranic v rozbalovacím menu a přidání 2px okrajů mezi tlačítky.

Známé chyby

Tradičně se chyby pouze neodstraňovaly, ale našly se i některé nové. Kromě nemožnosti instalace tohoto sestavení na počítače s procesory AMD jsou to:

 • Nelze otevřít InPrivate okno ve webovém prohlížeči Edge v režimu smíšené reality, namísto něj se otevře klasické okno
 • Krátce po upgradu nejde otevřít Timeline v multitaskinu, postačí však počkat 15 – 30 minut a objeví se
 • V systémové liště chybí ikona Windows Defenderu
 • Některá zařízení se mohou po upgradu zaseknout na bootovací obrazovce. Řešením je vypnutí virtualizace v BIOSu.
 • Některé předinstalované aplikace se mohou odmítnout aktualizovat skrze Store
 • Přehrávání audia v Microsoft Edge se může neočekávaně ztlumit. Řešením je minimalizace prohlížeče, vyčkání po dobu 3 vteřin a opětovná maximalizace

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

40 komentářů

 1. Každým jedným updatom je to menej a menej Touch-Friendly

  • MS konečně totiž asi pochopil, že lidi nechtějí půlmetrové ikony na klikání myší. Z mých přátel vlastním dotykové Windows zařízení snad jen já (touchscreen laptop) a využitelnost je nula. Aby taky MS s tím něco neudělal už, když byly desítky takovej propadák. (nesplnění ani vlastně stanoveného milníku)

 2. Už to aspoň trochu funguje?

 3. „Pozn. Kvůli chybě si toto sestavení mohou nainstalovat jen majitelé zařízení s procesory Intel“
  Není pravda, na mojí sestavě s AMD FX4130 sestavení nainstalováno včera a zcela bez problémů.

 4. EDGE je jediný prohlížeč který neumí (nemá v kontextové nabídce) vyhledat označený výraz. Nechápu proč tuto možnost doposud Microsoft do svého preferovaného prohlížeče nezapracoval. Explorer ji přitom má.

  • Aldo: Neviem akz Edge pouzivas ty, ale ja moznost vyhladania oznaceneho textu mam od prvej verzie Edge.

  • Protoze mas nainstalovany nejaky add-on. Edge ve standardu vyhledavani oznaceneho vyrazu v contect menu neumi.

  • LOL ze add-on :D Edge to samozrejme v zaklade vie. Skor to moze byt lokalizaciou, pouzivam DE a EN nastavenie. Na jednom mam Crotanu a na druhom som bez MS sluzieb. Kde je Cortana tak na vyber mam Ask Cortana a na druhom Bing Suche.

  • LOL my se bavime o vyhledavani, ne o tipovani odpovedi. Bing ani Cortane nejsou seriozni vyhledavaci sluzby. Takze jeste jednou – Edge v zakladu VYHLEDAVAT pres contextove menu neumi. Ted uz by to mohl pochopit i Tomas ze zakarpatske Rusi.

  • Co si o tom mysli MS: [odkaz]
   To jenom svedci o (ne)oblibe Bingu a Cortany mezi uzivateli. Takze skutecne vyhledavani s moznosti nastaveni Googlu jako search enginu opravdu neumi.

  • Viki: to ze ty si jazykovo a schopnostne obmedzeny uz fakt nie je moj problem. Cize este raz, Edge cez kontextove menu vyhladavat vie a vedel. Daj si to v hlave do poriadku a nebud tupec.

  • Ivan:
   Co to plácáš za nesmysly, Edge samozřejmě umí vyhledávat i přes Google, jen si to umět nastavit viz [odkaz]

  • Tomassx1. Viki ma pravdu. Mas tam ode me odkaz primo na stranky MS, si ho precti. Ostatne, na tento dotaz Google vyhodi tisice odpovedi, protoze Edge v zakladu kontextove vyhledavat pres Google neumi. Tecka.

   pospa58 – vrat se nahoru a precti si, na co reagujes. Je zjevne, ze mluvis o koze.

  • Ivan: Vrat sa hore a precitaj co som napisal ja a zistis ze pises odveci. Edge vyhladavnie cez kontextove menu vie. Nic ine tam MVP tiez nepise. Tecka.

  • TomasSX1 – on není jazykově omezený, jen ty jsi drzý, že si vůbec něco takového dovolíš říct. Jak jsem ale řekl, pro naše sousedy je toto naprosto typické. Spíš ty jsi jazykově omezený, když nejsi na českém serveru schopen komunikovat česky.

  • Ty zas obmedzeny ked si myslis ze cely svet sa toci okolo cestiny. Ten rozdiel medzi CZ a SK je fakt 0cela nic a vyzadovat cestinu v tomto pripade je viac nez smiesne. Facepalm

  • Klicove slovo je „VYHLEDAVAT“

   V pripade Bing nelze o vyhledavani mluvit, to je pouze tipovani.

   Tobe ani ta slovenstina moc nejde. A s pochopenim cestiny mas zasadni problemy.

  • Viki: kedy si pouzil naposledy bing? Minimalne v nemcine a naglictine vyhladava spolahlivo a ja s nim nemam problem ani v slovencine/madarcine. Ci to nebude potom skor schopnostami. Vidis, ty vies jeden jazyk ja ich viem viac. Co je dolezitejsie? Nad tym sa zamysli.

 5. Rikam si, co by lidi chteli, aktualizaci na W10 dostali zdarma, dalsi aktualizace jedou taky zdarma, furt nejsou lidi s necim spokojeni. Mate funkcni system, tak proboha klidecek. W10 jedou pekne.

  • No, praveze moc funkcni neni. A s kazdym updatem se objevi nove problemy.

  • Jak rika Viki, updaty zdarma jsou supr (jeste aby za ten sajrajt nekdo platil), jen kdyby nebyly nuceny :)

 6. Za mě jsou desítky šílenej propadák.

  • Však jsou, na trhu jsou prakticky bez vlivu na cokoli. Max tak pár her v DX12, a to ještě jen čistě uměle.

  • Jsou, zejmena na praci a ve firmach je to naprosto neakceptovatelny system. Pouzivaji to maximalne deti na hry. Touto dobou uz MS chtel mit pres miliardu uzivatelu. Skutecost je tristni. Desitky jsou nepovedena parodie na OS. Ostatne jako vse, co MS v poslednich 6-8 letech v klientske oblasti vydal.

 7. Zlatý winXp, ale 7 taky nejsou špatný. Win10 jsou opravdu propadák. Souhlasim s Pavlem.

 8. Vylepšili akorát funkce, které nepoužívám.

 9. Marek Studnicka

  Na Win 10 jsem přešel jenom proto,že jsem měl možnost přejít zdarma.Je pravdou,že na začátku to byla katastrofa,ted už se systém zlepšil a nemám s užíváním problém.Domnívám se,že s jeho vydáním mohli klidně počkat rok,pokud podpora Win 7 skončí až v roce 2020,ale to je jen domněnka.Každopádně vesle Win 10 používám Linuxovou dustribuci Linux Mint Cinnamon 18.3 Sylvia a nemít možnost přechodu zdarma,používám jenom Linux a na Microsoft ani nepomyslím,už dnes v Linuxu je vše,co běžný uživatel potřebuje a tato poslední linuxová verze je velmi dobře vybavená-takže spokojenost.

  • Zase linuxova rozpravka na dobru noc … Babicke si ho nenainstaloval? O a jak je spokojna ;-)

  • Tak ne kazdy je na stejne urovni jako ty a tva babicka ;-)

  • hlavne ze ty si inteligent. Lunexak.

  • jo a mojej babicke som nainstaloval Windows 10 a je s nim naramne spokojna !!!

  • Tak to si machr ze jsi babicce dal Windows 10. Duchodci budou asi jedini spokojeni s W10 :)
   Porad nechapu pointu tveho troleni o babicce. Pokud babicce ukazes na jakou ikonu ma klikat tak bude spokojena s libovolnym systemem, zkus ji nainstalovat Windows95 a taky ti rekne ze je spokojena :)

  • Win95 a uz neda :-( Skonci to modrou obrazovkou. Ale vazne, len som si spomenul na obvykle clanky manikov, ktori sa tvaria ze pouzivaju Linux a Windows uz roky ani len nevideli, a ako starym rodicom ho tiez nainstalovali :-) takzvany univerzalny linuxovy prispevok.

  • 1. Proc by nekdo mel instalovat linux i sve babicce, pokud se rozhodne prejit? To ze nekdo neco nainstaloval starym rodicum si tady zacal tahat jenom ty. Typicky univerzalni windowsacky prispevek kdyz nekdo napise ze je spokojeny s linuxem
   2. Nevim proc je pro tebe tak nepredstavitelne, ze nekdo nepouziva windows a zacnes placat o pohadkach. Osobne pouzivam linux asi 20 let. Ano, linux neni a nikdy nebude mainstream a zejmena pokud jses paran, tak linux neni pro tebe, s hrami to je mnohem slabsi.
   3. Babicce jsem ho neinstaloval, ale rodicum jsem taky daval na PC linux (ubuntu) a jsou spokojeni. Ale jeste kvuli tomu prece nebudu ocekavat ze vsichni na svete museji mit stejny system.
   4. V minulem roce jsem kupoval notebook, samozrejme s jiz nainstalovanym W10, tak jsem mel moznost vyzkouset. Ale s radosti jsem ho odstranil :D Asi to je pro tebe taky pohadka ze nekdo dobrovolne smaze Windows:) Bohuzel asi jsem tim prispel ke statistice o rozsireni W10:(
   Mas ty vubec nejakou zkusenost s linuxem nebo jsi o nem jenom slysel v pohadkach?

  • OK, tak patris k tomu 1%, nic proti. Pre 99% uzivatelov PC je lepsi Windows. Linux poznam od 1994-5, kedy som kupil prvy PC, a skusil Slackware z CD Chipu. Potom Redhat, Mandrake, Ubuntu a teraz Mint. Ako druhy OS alebo ako prvy OS na druhom pocitaci v domacnosti.

 10. Dobry den. Prosim jde nejakym zpusobem do Edge importovat hesla z Firefoxu? Dekuji

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).