Domů » Články » Windows 10: Insideři dostávají další smršť novinek z příští velké aktualizace

Windows 10: Insideři dostávají další smršť novinek z příští velké aktualizace

Další týden = další nové sestavení Windows 10. Insideři odebírající testovací verze v rychlém kanálu si mohou nově stáhnout sestavení s číslem 18963, ze kterého se v příštím roce vyklube velká jarní aktualizace. Tento update má údajně přinést velké změny pod kapotou, nicméně dojde i na viditelné novinky pro běžné spotřebitele. Spoustu z nich přináší i čerstvá testovací verze.

Správce úloh dostal teploměr

Inovován byl například Správce úloh, který nyní na kartě Výkon umí zobrazit nejen vytížení grafického adaptéru, ale i jeho teplotu. Funkce zatím funguje pouze u dedikovaných grafických karet, a to pouze v případě, máte-li nainstalované nejnovější ovladače (WDDM 2.4 a novější).

gpu

Konec bezjemenným virtuálním plochám

Pokud ve Windows 10 používáte virtuální plochy, možná vás potěší nová možnost jejich pojmenování. Na první pohled tak z okna multitaskingu poznáte, kterou plochu používáte pro práci, a kterou pro zábavu, pojmenování navíc přetrvává i po restartu počítače. Přejmenování lze vyvolat kliknutím pravého tlačítka myši, použít lze i emoji. Tuto novinku prozatím v první vlně dostává zhruba polovina Insiderů.

desktops

Novinky v nastavení

Několik inovací dorazilo i do systémového Nastavení, měnit lze odsud například rychlost kurzoru myši/touchpadu, což bylo dosud možné pouze ze starých Ovládacích panelů.

myš

Vylepšena byla i správa dodatečně nainstalovaných volitelných součástí Windows – vybírat a instalovat lze více funkcí najednou, funkce lze třídit podle data/názvu/velikosti instalace, přímo na hlavní stránce jsou k vidění naposledy přidané funkce, včetně kompletní historie instalací.

Mezi volitelné funkce se přesune i WordPad nebo Malování, takže je bude možné ze systému odinstalovat a znovu nainstalovat.

Poznámkový blok se stěhuje do obchodu

Od systému se rovněž vyseparuje aplikace Poznámkový blok, která je součástí Windows více než 30 let. Na rozdíl od Malování a WordPadu ale nebude dostupný v seznamu funkcí, ale v Microsoft Store. Díky tomu jej bude možné aktualizovat pravidelněji bez nutnosti čekat na vydání nové verze operačního systému. Poznámkový blok se v minulých letech dočkal několika nových funkcí, např. indikaci neuloženého obsahu, zalamování řádků, apod.

Jeden avatar vládne všem

Přímo v systému Windows bude možné od příštího jara změnit avatara přidruženého k účtu Microsoft. Dosud se skrze nastavení Windows měnil pouze výchozí obrázek přihlašovacího účtu k počítači, zatímco avatar k Microsoft účtu se měnil na speciálních webových stránkách. Nyní vše obsloužíte ze systémového nastavení, přičemž nový obrázek bude viditelný ve všech aplikacích a službách, do nichž se pomocí Microsoft účtu přihlašujete.

Změna se v testovací fázi neprojeví všude, Microsoft nejprve bude muset některé aplikace a weby upravit.

Ještě chytřejší vyhledávání

Spousta novinek dorazila také do systémového vyhledávání. Pro zrychlení byla například zavedena funkce opravy pravopisu, takže i když v textu zadaném do vyhledávače uděláte chybu, objeví se požadovaný výsledek. Bohužel funkce je zatím dostupná pouze pro anglické mutace systému.

search

Systémový vyhledávač také umí lépe pracovat s položkami v Nastavení – pokud se například na první pozici neobjeví položka, kterou jste vyhledávali, měla by se objevit na následujících řádcích v souvisejících položkách. I tato funkce je ale prozatím dostupná pouze v anglických verzích systému.

Známé chyby

Jako obvykle byly v novém sestavení opraveny některé chyby, pár z nich ale stále přetrvává:

  • V nabídce obnovení systému se nově ukazuje položka „cloud download“ pro opravu nefunkčního systému z cloudu. Tato funkce však není ve Windows zatím dostupná, nicméně zřejmě se dočkáme už v některém s příštích sestavení.
  • U vybraných aplikací nefungují tlačítka pro zavření / minimalizaci /maximalizaci okna. Klávesová zkratka ALT + F4 by ale měla fungovat za všech okolností.
  • Starší verze anti-cheat softwaru ve hrách mohou způsobovat pád systému
  • Některé čtečky SD karet od Realteku nefungují správně

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

7 komentářů

  1. To říkám pořád, staré věci se dávají do nového kabátku pomalu a jistě+nějaké novinky tam taky jsou. Win 10 mám doma na třech kompech a spokojenost, jediná vada, která mě vadí je v aktualizacích, kdy se prostě ne a ne nainstalovat, pokaždé vyskočí chyba, většinou se to děje u větších aktualizacích systému.

  2. Raději bych uvítal konečně Správce úloh v dark módu. Jak už je celý systém.

  3. Já nevím, proč alespoň neokopírují fungující řešení a je třeba používat řešení třetích stran. Třeba takové zálohování nebo správa ovladačů zařízení je naprosto příšerné a přitom tolik potřebné. Když zmíním v článku popisované virtuální plochy, tak proč nemá každá vlastní obrázek v pozadí? Proč nemohu aplikace přiřadit jedné nebo více plochám, abych si mohl rozdělit pracovní plochy tématicky? V tomto stavu jsou virtuální plochy nepoužitelné, protože po restartu mám všechny aplikace zase na první ploše. A možnost pojmenování plochy to nevytrhne. Mě přijde, jako kdyby v Microsoftu jeli všichni na MACách a vůbec Windows nepoužívali.

  4. No, smršť to jistě je :-D

  5. Tablet mód stále zaspatý bez zmeny v 2015

  6. „Některé čtečky SD karet od Realteku nefungují správně.“ Takže stále budu na Win10 u SD omezen na 32GB. Na Linuxu 128GB není problém. No nejsou ty Win10 skkvělé?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).